Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Rhodos, město křižáků. Kam se musíte podívat?

Cestování

  7:00
Šedesátitisícové město Rhodos je právem zapsáno v seznamu památek UNESCO. Metropole stejnojmenného ostrova je totiž zřejmě nejzachovalejším křižáckým městem na světě, jež se v 16. století stalo jednou z posledních nadějí na zastavení osmanské expanze ve Středomoří.

Šedesátitisícové město Rhodos patří na seznam památek UNESCO foto: Profimedia

Palác velmistrů

Palác velmistrů

Johanité, kteří si Rhodos na počátku 14. století vybrali jako sídlo svého mocného řádu, učinili z hradu nedobytnou pevnost. Odsud drželi vládu nad ostrovem do roku 1523 – tehdy se po šestiměsíčním obléhání dohodli s Turky na klidném odchodu, při kterém si mohli vzít "zlata, kolik unesli". Palác proto zůstal nepoškozen. Po roce 1912, kdy se Rhodos stal součástí Itálie, byl upraven na sídlo italského krále. Dnes je tu zajímavé archeologické muzeum.

Zpátky ke křižákům

Nové tržiště v orientálním stylu je dodnes jedním z obchodních center města.

Když se novými vládci Rhodu  stali po Turcích Italové, začali město přestavovat zpět do křižácké podoby. Z tureckého a židovského hřbitova u hradeb udělali parky, na okraji Starého Města postavili velkolepé Nové tržiště v orientálním stylu, které je dodnes jedním z obchodních center města. Do původní podoby zrekonstruovali i Rytířskou ulici, vedoucí k Paláci velmistrů, a mnohé další křižácké paláce. Za to, že je dnes Rhodos na seznamu UNESCO, vděčí do značné míry právě Italům.

Kolos rhodský

Kolos rhodský patřil k sedmi divům světa a byl největší sochou antického světa.

Rhodos, založený Řeky roku 403 před Kristem, má svoji významnou antickou historii. Zdejší zhruba 36metrový kolos rhodský patřil k sedmi divům světa a byl největší sochou antického světa. Vystavěli jej na přelomu třetího a druhého století před Kristem, dlouho ale nevydržel, zřítil se při zemětřesení v roce 225 př. Kr. I bez kolosu ovšem zdejší přístav nabízí zajímavou podívanou na množství obřích luxusních jachet. Na okraji města najdete zbytky antických památek, divadla, stadionu i Apollonova chrámu.

Výlet do Lindu

Lindos i pevnost nad ním má antické základy a krásné okolí s jedněmi z nejlepších pláží na Rhodu.

Město pod další johanitskou pevností leží sice na opačném konci ostrova, ale asi hodinová cesta sem stojí za to. Lindos i pevnost nad ním má antické základy a krásné okolí s jedněmi z nejlepších pláží na Rhodu. Výstup na pevnost je poměrně obtížný, proto je dobré naplánovat si návštěvu pevnosti na ranní či dopolední hodiny – v horkých letních dnech tu teploty snadno vyšplhají přes 35 stupňů ve stínu. Zbytek dne pak příjemně strávíte v místních tavernách nebo na pláži u moře.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...