Riga je úchvatná, ale není pro slabé počtáře

Pohled na lotyšskou Rigu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled na lotyšskou Rigu. | foto: David Tramba, Lidové noviny

Oběd v restauraci v centru města za deset až patnáct latů, k tomu pivo za dva laty. Svým bližním můžete koupit třeba jantarový náramek za 11 latů nebo tričko s žertovným motivem za 15 latů. Nákupní ráj na zemi? Nikoliv, nákupní peklo!

Vítejte v Rize, hlavním městě Lotyšska. Město je krásné a rozhodně stojí za shlédnutí. Ohromné gotické chrámy i výstavné domy obchodníků z časů Hansy dokládají dávnou prosperitu města. Ale před návštěvou města si zjistěte a dobře zapamatujte kurs místní měny - lotyšského latu.

Ten je totiž nejsilnější měnou v Evropě. Jeden lat odpovídá zhruba 36 korunám nebo 1,43 eura. Na první pohled je v této pobaltské zemi levno - a na druhý pohled naopak velmi draho. Země značně připomíná past na turisty, kteří - decentně řečeno - nejsou zrovna silní v matematice.


Pohlednice z cest na větší mapě

Nepomůže ani návštěva nákupního centra na okraji historického centra Rigy. Co se týká potravin, v přepočtu vyjdou až na dvojnásobek českých cen.

Zajímavou cenovou politiku mají i banky a směnárny v centru města. Jistá banka klidně nabízí za euro jen 0,6 latu, což je vzhledem k 16procentní marži k tržnímu kurzu naprostá zlodějina. Raději jděte do směnárny, kde se dá aspoň smlouvat a dostat se na mnohem rozumnější hodnoty. Další možností je výběr peněz z bankomatu.

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je nová prázdninová rubrika serveru Lidovky.cz. Přes léto vám budeme přinášet zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

Příspěvky budeme postupně zveřejňovat.

Lotyšské hlavní město skutečně není nákupní ráj. Nákupy se vyplatí v sousední Litvě, kde je naopak i z pohledu českého cestovatele levno. Díky svým historickým památkám však Riga za návštěvu rozhodně stojí.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz