5. července 2011 8:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Řím, Benátky i nezkažená Apulie. 10 nej Itálie

Pobřeží nedaleko město Amalfi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pobřeží nedaleko město Amalfi | foto: Shutterstock

Je neuvěřitelné, kolik Italů zůstává na prázdniny doma. Kam by také cestovali, mají úchvatnou kulturu, kilometry dlouhé pláže a bílé vrcholky hor v zimě. Podívejte se na deset míst, které byste v Itálii určitě neměli vynechat.


Nejkrásnější výlety

Dřevěné chodníky v soutěsceCestujte i po Česku. Lidovky.cz pro vás připravily speciální nabídku tipů na výlety. Najdete tu nejkrásnější výlety po Čechách, Moravě a Slezsku.

Více informací najdete ZDE


Benátky
Zřejmě jedno z nejromantičtějších míst na světě a nejslavnější město Itálie. Srdce milovníků kultury a památek zaplesá, tolik galerií, muzeí, kostelů a bazilik na jednom místě se jen tak nevidí. Pro romantické typy jsou tu gondoly, počítejte ovšem, že si za projížďku městem připlatíte. Dejte pozor na návštěvu Benátek v létě, jsou doslova zavaleny turisty.
Benátky: nejen historie, ale i současná móda. V okolí je řada výhodných outletů, někteří hoteliéři pro své hosty zajišťují i dopravu.

Miláno
Italské město módy a designu. Kromě stylových obchodů a kaváren však na každém rohu narazíte také na jedinečnou architekturu, nenechte si ujít operu La Scala, nebo dechberoucí katedrálu (Duomo di Milano).
Miláno - město módy

Verona a okolí jezer
Verona samozřejmě nabízí mnohem více než romantiku a příběh Romea a Julie. Město je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO a při toulkách městem narazíte na nádherné ruiny starověkých kostelů. Pár desítek kilometrů od Verony leží populární jezero Garda, ideální pro sportovní dovolenou. Neměli byste si nechat ujít ani jezera Como nebo Maggiore.
Slavný Juliin balkon ve Veroně

Boloňa
Boloňa je centrem kulinářského světa. Lasagne, tortellini, místní zmrzlina, a mnohé další speciality nenechají váš jazyk na pochybách, že jste v jedné ze světových gastro-metropolí. Nezapomeňte však na ostatní městské chlouby: nejstarší univerzitu na světě, renesanční vily a prestižní galerie.
Jahodový sorbet - ilustrační foto

Florencie a Toskánsko
Caravaggio, Leonardo da Vinci, Michelangelo, výjimečné víno, krásná panoramata, nádherné pobřeží. Není divu, že Florencii a Toskánsko ročně navštíví přes milion a půl turistů. Výlet do této snové části Itálie se však vyplatí.
Florencie.

Řím
Hlavní město Itálie navštěvují lidé hlavně ze dvou důvodů. Město by díky architektuře a sochařství mohlo být největším muzeem pod širým nebem na světě. Koloseum, Vatikán a Bazilika Sv. Petra, Pantheon, Fontána di Trevi, vaše oči si zkrátka neoddechnou. Druhým důvodem je proslulá káva.
Letecký záběr na svatopetrské náměstí ve Vatikánu

Sorrento a pobřeží Amalfi
Tento cíp Itálie pod Římem by měl být na seznamu každého cestovatele. Vesnici Sorrento můžete brát jako výchozí bod pro výlety do Pompejí, nebo si "jen" vychutnat místní víno, krásné pláže a ostrov Capri (zde nezapomeňte na známou úchvatnou jeskyni Blue Grotto). Nádherné amalfské pobřeží stojí procestování autem, poslouží vám místní půjčovny.
Jedno z nejkrásnějších pobřeží v Itálii

Sardinie
Jeden z nejkrásnějších ostrovů ve Středozemním moři je stále relativně nezničený turisty. Ačkoliv zde tráví dovolené fotbalisté i bohatí Italové, každý si zde může najít svůj kousek klidu a průzračného moře. V létě bývá Sardinie opět docela přeplněná turisty, ale díky tomu, že na ostrově není tolik rekreačních středisek, zůstává zachovaný přírodní ráz.
Sardinie

Sicílie
Největší středomořský ostrov nabízí stejné přírodní krásy jako Sardinie, výletem na Sicílie však ušetříte mnoho peněz. Klasická bílá architektura, průzračné moře, vynikající ryby a víno, místní hudba - Sicílie je ideální místo na odpočinek.
Sicílie

Apulie
Mnozí by možná "italský podpatek" do deseti nej nezařadili, Apulie je však nezkažená, turisty nepřeplněná, opravdová Itálie. Krásná barokní města, malebné olivové háje, ovocné sady, výborná kuchyně a průzračné moře. Vítejte v Apulii.
Apulie

Žebříček sestavil Scott Balaam pro server www.globalgrasshopper.com.

terTereza Houdková

Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem
Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem

21. března je Světový den Downova syndromu, který bývá označován také jako Ponožkový den. Podpořit lidi s tímto postižením může každý. Stačí si obléknout veselé ponožky a hlavně každou jinou.

Najdete na Lidovky.cz