Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Cestování

Říšské město z červeného kamene. Tři místa, která nevynechat v Norimberku

Kostel Panny Marie – skvostná gotická památka do doby císaře Karla IV. Dokončen byl v roce 1362. foto: Tomáš Málek, Lidové noviny

NORIMBERK - Zatímco dřív jste se zajímali o stupeň obtížnosti během lezení či o to, jak je složité sjet jez, od onoho dne, kdy váš junior přišel na svět, sledujete jiné hodnoty. Třeba průjezdnost dětským kočárkem, dojezdovou vzdálenost mezi dvěma kojeními či dostatek míst, kde se dá pohodlně přebalit. Cestovat se dá i s malým dítětem. Tohle je průvodce říšským městem Norimberkem.
  5:00

Ten pohled stojí za to. Střechy města se svažují dolů, k řece Pegnitz, v nepravidelných vlnách. A pak šplhají na vzhůru, na protějším břehu. Z moře ční hlavní kostely jako ostrovy. To celé obklopují masivní hradby z okrových kvádrů. 

Ubytování

Ideální je najít ubytování v širším centru města, v docházkové vzdálenosti od hlavních pamětihodností. Využili jsme služeb A&O hostels (více zde: www.aohostels.com), jejíž filozofií je mít ubytovací kapacity blízko centra či blízko klíčových dopravních uzlů. Norimberský hotel A&O hostels stojí na Bahnhofstrasse, tedy je pár kroků od hlavního norimberského vlakového nádraží a zároveň u autobusového nádraží, kam zajíždějí i spoje z České republiky.

Obranné zdi jednoho z nejdůležitějších měst Svaté říše římské národa německého se dochovaly pozoruhodně dlouhé. Ostatně tento odstín ve středověkém městě dominuje. Najdete jej na katedrále (St. Sebald), na fasádách domů. Chrám, který dělí od historické radnice jen ulice stoupající k hradu, je takovou kamennou kronikou. 

Hitlerova hala. V nikdy nedokončené Kongresové hale, kam se podle původních...
Pegnitz – stejnojmenná řeka dělí historické jádro Norimberku na dvě zhruba...

Bílé sochy na jeho plášti doslova září, vystupují z fasády. Každá jedna je připomínkou toho, jak centrum města zkusilo za II. světové války. Když zavládl mír, byla většina středověkých budov v troskách. 

Zničeno bylo přes 90 procent z nich. Stavby, které je nahradily, mají fasády ze správného kamene. Ale chybí jim středověká nedokonalost. Na první pohled prozrazují svůj věk, ač je při obnově zdevastovaného města posadili do původních půdorysů.

Historické centrum s kočárkem

Norimberk fandí cyklistům. A tedy i rodičům s malými dětmi. Kromě kvalitního asfaltu na cyklostezkách jsou prakticky všude nájezdy na chodníky. Velká část historického centra je pěší zónou. Takže ideální místo pro pohyb s dětským kočárkem. S touto “zátěží” snadno vystoupáte až ke středověké falci nad městem. Jediné schody vyžadující přenášení byly až těsně před hradem. Velmi příjemná je část města u řeky. Pegnitz přímo v historickém centru obtéká ostrov Trödelmarkt. Malebné zákoutí spojuje s břehy několik mostů a lávek. Pokud potřebujete dobít baterky, nebo obnovit hladinu kofeinu, je tady ideální příležitost v malé kavárně Espressowelt (webové stránky najdete zde: http://espressowelt-nuernberg.de/). Několik stolků provozují přímo na prostranství před nijak rozlehlým krámkem ve stínu pod stromy.

Zoo

V roce 1912 otevřeli v Norimberku ZOO. Dnes patří k nejnavštěvovanějším zařízením svého druhu v Německu. Vlajkovou lodí zahrady je pavilon zaměřený na velké vodní savce. Pravidelně se v přilehlé venkovní aréně odehrávají vystoupení delfínů, v němčině se nazývá Delphinlagune. Neméně působivá je však i velká vodní nádrž, kde chovají ohrožené jihoamerické kapustňáky. V podzemních prostorách má člověk pocit, že kráčí po mořské dně. Pěkný výhled na venkovní bazény nabízí terasa restaurace. Ta má navíc výhodu zastínění v podobě baterie slunečníků. Celý areál ZOO je rozlehlý a mezi jednotlivými výběhy pro zvířata je dostatek volného prostoru - v některých pasážích areál připomíná zámecký park v anglickém stylu. Ke vstupence, pro dospělého za 16 euro, návštěvníci dostanou i přehledný plánek. Jeho výhodou je, že u komunikací ve zvlněném terénu ukazuje i náročnost jejich stoupání. Dobře víte, kde se s kočárkem nadřete.

Dokumentační centrum

Norimberk si oblíbili nacisté. Přitahovala je důležitost města v německých středověkých dějinách. Navíc v regionu Franky měli silnou podporu a město vynikalo kvalitní infrastrukturou. Díky této kombinaci se ve městě konaly obří nacistické srazy. Aby Adolf Hitler & spol. měli vhodnou kulisu, nechali v 30. letech minulého století vybudovat jihovýchodně od centra obří areál na Zeppelinových pláních. Jeho architektem byl Albert Speer. Část “chrámů III. říše” se dochovala dodnes. V nikdy nedokončené Kongresové hale, kam se podle původních plánů mělo vejít padesát tisíc straníků, je dnes působivé muzeum. Gigantickou budovu s šedou kamennou fasádou protnul klín z kovu a skla. Tvůrci interiéru si pohráli s nedokončenými zdmi stavby a vytvořili temnou expozici o temných časech. Téměř na jejím konci je obří fotografie historického centra města na konci II. světové války. Je to moře trosek. Muzeum získalo cenu UNESCO za vzdělávání v oblasti lidských práv. Více o muzejích ve městě najdete zde: https://museums.nuernberg.de/nuremberg-municipal-museums/.

Praktické rady:

Placené parkoviště u hlavního vlakového nádraží na souřadnicích 49.4473014N, 11.0888606E je zaprášený plácek, na který se dostanete s Bahnhofstrasse. Cena za celodenní parkování je 8 Eur, tedy poloviční proti parkovacímu domu u nádraží.

Parkování s obytným autem:

Rada bydlíkářů parkovala v rozsáhlém parku nedaleko areálu, kde se konaly nacistické sjezdy (49.4369672N, 11.1066078E). V této oblasti se také nachází autokemp, jehož stránky najdete zde: https://www.knauscamp.de/nuernberg.

Parkování u ZOO

Přímo před vchodem do zoologické zahrady, v dlouhé aleji, jsou parkovací místa zdarma. Doporučuji přijet na místo brzy. Po otevření zahrady se kapacita velmi rychle zaplnila. Stránky zahrady najdete na www.tiergarten.nuernberg.de