26. února 2011 9:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Romantická procházka po Štrasburku aneb co ve městě EU nevynechat

Štrasburk | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Štrasburk | foto: Profimedia

Centrum eurounijních úřednických institucí? Kdepak, místo plné šarmu, okřídlené titulem francouzské Benátky. Německý přístup se tu mísí s francouzským vkusem tím nejlepším způsobem. Městu to dodává zvláštně pikantní kouzlo.

Záplavy jako obrana
Půjdete-li po nábřeží La Petite France směrem z centra, narazíte na další ze symbolů města, čtyři monumentání gotické věže, které kdysi chránily tzv. Kryté mosty. Ponts Couverts si uchovaly své jméno navzdory tomu, že jejich zastřešení zmizelo už v 18. století. Na levém nábřeží u věže Bourreau se dejte vpravo až k historickému Vaubanovu zdymadlu (Barrage Vauban) z roku 1690, které jako součást tehdejšího důmyslného systému opevnění mohlo v případě napadení zaplavit celou jižní část města. Z vyhlídkové terasy zdymadla si prohlédnete francouzské Benátky jak na dlani.

Štrasburk

Roztomilá Malá Francie
Klid najdete v nejmalebnější čtvrti historického centra Štrasburku, La Petite France. Půvabné autentické hrázděné domy ze 16. a 17. století se skládají jeden vedle druhého na březích řeky Ill a přilehlých kanálech jako výjevy z pohádkového leporela. Kdysi tu bydleli rybáři, mlynáři a koželuhové, dnes tu jsou tradiční i moderní řemeslnické butiky a specializované obchůdky s místními delikatesami, jako je domácí foie gras, nebo vyhlášenými alsaskými víny. V některé z útulných restaurací s terasami - třeba v La Cour des Saveurs (Bas-Rin 67) - ochutnejte štrasburskou lahůdku choucroute, klobásy se zelím vařené v alsaském rieslinku.

Štrasburk - La Petite France

Pro každého něco
K nejrušnějšímpatří čtvrť Krutenau s čilým studentským životem, příjemnými bary a restauracemi. Pozoruhodné jsou i velkoryse řešené obytné čtvrti Orangerie a Robertsau, kde sídlí instituce Evropské unie (Rada Evropy, Evropský parlament a Evropský soud pro lidská práva). Štrasburk je hlavním městem Alsaska, regionu s tradicí výroby čokolády, děti by si proto neměly nechat ujít návštěvu muzea Tajemství čokolády (Les Secrets du Chocolat). Historii čokolády a kakaa, od Kryštofa Kolumba až po dějiny psanémarkýzou de Sévigné, oživují tematické animace a kreativní dílny (www.musee-du-chocolat.com).

Budova Evropského parlamentu ve Štrasburku

Notre-Dame de Strasbourg
V překladu "Město cest" leží na poutní cestě do Santiaga de Compostela a historických monumentů tu napočítáte na 350, ty důležité ale projdete za víkend. Štrasburská katedrála Notre-Dame patří mezi nejkrásnější ve Francii a také největší architektonické skvosty 3 evropské gotiky. V dnešní době je její hlavní atrakcí renesanční astronomický orloj s důmyslnou mechanickou promenádou apoštolů znázorňujících etapy lidského života (každý den ve 12.30). Vyšplháte-li se po úzkém točitémschodišti věže na vyhlídkový ochoz, přehlédnete celé historické centrum, např. mimořádně historicky zachovalé náměstí Kléber. Vstup do katedrály stojí tři eura, nebo je s třídenním štrasburskýmpasem za 10,40 eura, který pořídíte v turistickém centru přes ulici, zdarma.

Notre-Dame de Strasbourg

Štěpánka Strouhalová

"Byla to náhoda?" a další otázky, které nikdy nepokládejte těhotným
"Byla to náhoda?" a další otázky, které nikdy nepokládejte těhotným

Nedávno jsme s kámoškami u lahve Pálavy spontánně otevřely téma – jak jsme prožívaly naše „nejšťastnější období v životě ženy“. Jak hodin přibývalo a vínka ubývalo, dospěly jsme k překvapujícímu zjištění.