Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Romantika v gondolách. Vítejte v Benátkách

Cestování

  8:00
BENÁTKY/PRAHA - Romantickou atmosféru dodává tomuto italskému městu už samotná jeho poloha - na laguně u severního pobřeží Jaderského moře. Miliony turistů ale láká do Benátek i řada muzeí a památek, včele se slavným náměstím svatého Marka a stejnojmennou bazilikou, projížďka gondolou, karneval s tisíciletou tradicí či mezinárodní filmový festival.

Benátky, které byly podle legendy založeny 25. března 421 a nyní jsou památkou UNESCO, inspirovaly tisíce slavných umělců a světu daly například i jedinečné benátské sklo.

Turistka - ilustrační foto.

Kouzelné město, rozkládající se na více než stovce ostrovů a ostrůvků spojených asi 400 mosty, založili lidé prchající před barbary. Díky výhodné poloze a obchodu s Orientem vyrostly Benátky v bohatou republikou, jež byla po několik staletí metropolí, a v renesanci i kolébkou, výtvarného umění.

Benátky, Itálie

Působili v nich mimo jiné slavní malíři Tizian, Jacopo Tintoretto, Giorgione či Paolo Veronese. Narodil se tam též dramatik Carlo Goldoni, hudebník Antonio Vivaldi či dobrodruh Giacomo Casanova.

Náměstí svatého Marka, Benátky
 

V 16. století, kdy se v důsledku osmanské hrozby obchodní cesty do Orientu přesunuly ze Středomoří do Atlantiku, začal pomalý hospodářský úpadek Benátek. V roce 1797 Benátskou republiku dobyl Napoleon Bonaparte a posléze se dostala do habsburského područí, než se v roce 1866 stala součástí sjednoceného Italského království.

Benátky

Benátky jsou hlavní město severoitalské oblasti Benátsko. Je to ostrovní město. Jeho historické jádro se nachází na mělké laguně, novější části města pak byly vybudovány na rozsáhlém břehu. Ve dnech zvaných "aqua alta" (vysoká voda), kterých bývá každoročně průměrně 54, se zde zvýší hladina moře až o 90 cm.

Co v Benátkách nevynechat
Program můžete začít například na náměstí Sv. Marka, odkud se vydáte na hlavní benátskou dopravní tepnu Canal Grande. Zastavte se na mostě Ponte di Rialto a navštivte baziliku, Dóžecí palác, vystupte na Kampanilu 

Láká-li vás pláž a moře, vydejte se do laguny na známou pláž Lido.

Co byste určitě neměli vynechat, je návštěva ostrovů Murano (ostrov sklářů) a Burano (ostrov rybářů a krajek), kam se dostanete vodním autobusem 'vaporetti', který odjíždí z blízkosti náměstí.

Pokud plánujete návštěvu benátek v zimě, vyberte si únor. To se tam totiž každoročně koná karneval a s tisíciletou tradicí. Umožní vám netradiční zážitek poznávání pamětihodností v karnevalové atmosféře. Budete svědky nevšedních a dokonalých masek, veselí, koncertů koncerty a průvodů.  

K Benátkám samozřejmě patří i gondoly. Jestli si chcete tento zážitek dopřát, připrabte si dost peněz. Gpondoly se totiž staly předraženou atrakcí, kterou si dnes mohou dovolit jen ti bohatší. 

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Pronájem obchodního prostoru 189 m2
Pronájem obchodního prostoru 189 m2

Hromůvka, Hranice - Hranice I-Město, okres Přerov
12 177 Kč/měsíc

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat