Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Romantika v gondolách. Vítejte v Benátkách

Cestování

  8:00
BENÁTKY/PRAHA - Romantickou atmosféru dodává tomuto italskému městu už samotná jeho poloha - na laguně u severního pobřeží Jaderského moře. Miliony turistů ale láká do Benátek i řada muzeí a památek, včele se slavným náměstím svatého Marka a stejnojmennou bazilikou, projížďka gondolou, karneval s tisíciletou tradicí či mezinárodní filmový festival.

Benátky, které byly podle legendy založeny 25. března 421 a nyní jsou památkou UNESCO, inspirovaly tisíce slavných umělců a světu daly například i jedinečné benátské sklo.

Turistka - ilustrační foto.

Kouzelné město, rozkládající se na více než stovce ostrovů a ostrůvků spojených asi 400 mosty, založili lidé prchající před barbary. Díky výhodné poloze a obchodu s Orientem vyrostly Benátky v bohatou republikou, jež byla po několik staletí metropolí, a v renesanci i kolébkou, výtvarného umění.

Benátky, Itálie

Působili v nich mimo jiné slavní malíři Tizian, Jacopo Tintoretto, Giorgione či Paolo Veronese. Narodil se tam též dramatik Carlo Goldoni, hudebník Antonio Vivaldi či dobrodruh Giacomo Casanova.

Náměstí svatého Marka, Benátky
 

V 16. století, kdy se v důsledku osmanské hrozby obchodní cesty do Orientu přesunuly ze Středomoří do Atlantiku, začal pomalý hospodářský úpadek Benátek. V roce 1797 Benátskou republiku dobyl Napoleon Bonaparte a posléze se dostala do habsburského područí, než se v roce 1866 stala součástí sjednoceného Italského království.

Benátky

Benátky jsou hlavní město severoitalské oblasti Benátsko. Je to ostrovní město. Jeho historické jádro se nachází na mělké laguně, novější části města pak byly vybudovány na rozsáhlém břehu. Ve dnech zvaných "aqua alta" (vysoká voda), kterých bývá každoročně průměrně 54, se zde zvýší hladina moře až o 90 cm.

Co v Benátkách nevynechat
Program můžete začít například na náměstí Sv. Marka, odkud se vydáte na hlavní benátskou dopravní tepnu Canal Grande. Zastavte se na mostě Ponte di Rialto a navštivte baziliku, Dóžecí palác, vystupte na Kampanilu 

Láká-li vás pláž a moře, vydejte se do laguny na známou pláž Lido.

Co byste určitě neměli vynechat, je návštěva ostrovů Murano (ostrov sklářů) a Burano (ostrov rybářů a krajek), kam se dostanete vodním autobusem 'vaporetti', který odjíždí z blízkosti náměstí.

Pokud plánujete návštěvu benátek v zimě, vyberte si únor. To se tam totiž každoročně koná karneval a s tisíciletou tradicí. Umožní vám netradiční zážitek poznávání pamětihodností v karnevalové atmosféře. Budete svědky nevšedních a dokonalých masek, veselí, koncertů koncerty a průvodů.  

K Benátkám samozřejmě patří i gondoly. Jestli si chcete tento zážitek dopřát, připrabte si dost peněz. Gpondoly se totiž staly předraženou atrakcí, kterou si dnes mohou dovolit jen ti bohatší. 

Autoři: ,

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
MANAŽER OBCHODNÍ SKUPINY / OBCHODNÍ ZÁSTUPCE - celá ČR

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj