Rothenburg: to nejsou kulisy, to je pravé

Ve městě rozkládajícím se v romantické vrchovině historického území Franky na severu dnešního Bavorska najdete dochovanou středověkou atmosféru a nesčetné stavební památky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ve městě rozkládajícím se v romantické vrchovině historického území Franky na severu dnešního Bavorska najdete dochovanou středověkou atmosféru a nesčetné stavební památky. |

Bývalé říšské město Rothenburg ob der Tauber navštěvují ročně statisíce návštěvníků z celého světa. Svůj historický vzhled si uchovalo po staletí až do dnešních dnů. Letošní mírná zima dovoluje vydat se tam právě nyní.

Zakonzervovaná historie

Rothenburg má zachovalé opevnění s hradbami a branami.

Rothenburg má zachovalé opevnění s hradbami a branami.

Město s počátky v 10. století bylo vždy velmi bohaté, vrcholného rozkvětu dosáhlo o 400 let později. Nevýhodná poloha stranou hlavních dopravních cest se časem změnila v přednost: nedostatek financí bránil měšťanům v přestavbách a modernizaci, a Rothenburg se tak uchoval v původní podobě v rozsahu, jaký najdeme málokde v Evropě. Romantické křivolaké uličky starého města kolem radnice s hrázděnými i kamennými domy a zachovalé opevnění s hradbami a branami ve vás možná vyvolají dojem divadelních kulis, ale nedejte se mýlit: jsou autentické.

Vrcholná evropská gotika

Dřevěný vyřezávaný oltář v bazilice sv. Jakuba v Rothenburgu.

Dřevěný vyřezávaný oltář v bazilice sv. Jakuba v Rothenburgu.

Jednoduše říci, co byste při návštěvě města neměli opominout, není snadné, ale rozhodně byste měli navštívit trojlodní baziliku chrámu sv. Jakuba. Oltář v postranní kapli sv. Krve s řezbami a plastikami pašijových výjevů a Poslední večeře patří spolu s hlavním oltářem k vrcholným dílům evropské gotiky. Vaši pozornost určitě upoutá také radnice na Tržním náměstí. Dvojdílná monumentální stavba, část je románská ze 13. a část gotická ze 16. století, nabízí také cennou vnitřní výzdobu.

Muzeum Vánoc má otevřeno celý rok

Muzeum Vánoc.

Muzeum Vánoc.

Na to, aby se návštěvník ve chvíli přenesl do časů dětství, stačí navštívit Muzeum Vánoc. Jako jediné na světě své sbírky zaměřilo na historii vánočních svátků a tradic a vystavuje i historické vánoční dekorace. Kdo raději něco ostřejšího, ten ať navštíví Kriminální muzeum. Nic pokleslého: seriózní historická expozice o právu a spravedlnosti středověku, také s právem útrpným. Proto tu mají také mučidla, pranýře a další podobné instrumenty. A Galerie KKK právě hostí skvělou výstavu děl malířů z významné ruské umělecké kolonie vzniklé v Paříži počátkem 20. století.

Víno z břichatých lahví

Francká vína.

Francká vína.

 Franky jsou tradiční a vyhlášenou vinařskou oblastí. Révu najdete hlavně na severu, v mírném klimatu viničních tratí na svazích údolí Mohanu. Francká vína jsou převážně suchá, v převládající většině bílá, sylván, ryzlink rýnský, nebo z aromatických odrůd jako rulandské bílé, rulandské šedé. A vždy v typické břichaté lahvi zvané bocksbeutelflasche. Ochutnáte je samozřejmě i v typických rothenburských lokálech. Vínu tady totiž lidé rozumějí. A dorazíte-li v sobotu a budete-li mít štěstí, můžete se pak připojit k obchůzce po tomto romantickém městě v doprovodu místního ponocného.

Bedřich Hloušek

Advantage Consulting, s.r.o.
TEST DEVELOPER

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 28 000 - 35 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz