25. listopadu 2011 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Rozsvícení stromů a trhy. Kam o víkendu?

Na Horním náměstí v Olomouci byl 24. listopadu v 17 hodin slavnostně rozsvícen vánoční strom. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na Horním náměstí v Olomouci byl 24. listopadu v 17 hodin slavnostně rozsvícen vánoční strom. | foto: ČTK

Nemusíte jezdit do Vídně či Norimberku, předvánoční atmosféru si můžete vychutnat i u nás. Po celé republice se o víkendu rozsvítí vánoční stromy a náměstí provoní svařené víno a další dobroty. Pokud ještě nemáte adventní věnec, kupte si jej na některém z trhů či vyrobte v tvůrčí dílně. V neděli večer na něm nezapomeňte zapálit první svíčku. Tady je 5 tipů, kam se o víkendu vypravit a vánočně se naladit.

Staroměstském náměstí rozzáří až 80 tisíc světel

26. 11., od 9 hodin, rozsvícení stromu v 17:15, Praha, Staroměstské náměstí, www.trhypraha.cz

Na Staroměstském náměstí v Praze začínají tradiční vánoční trhy. Letos budou ve znamení českých králů. Slavnostní rozsvícení vánočního stromu se uskuteční v 17:15. Tato akce je velice oblíbená a to nejen u pražanů. Odhaduje se, že na akci dorazí na 20 tisíc lidí. Organizátoři proto nedoporučují vjíždět na náměstí s kočárkem a brát sem děti mladší šesti let. "Strom bude svítit po celou dobu adventu, staroměstská dětská dílnička bude také k dispozici, takže rodiče mohou s dětmi přijít jiný den," řekla mluvčí pořadatelů trhů Hana Tietze. Hudební a taneční programy budou na pódiu pokračovat denně až do 1. ledna.

Na Staroměstském náměstí se slavnostně rozsvítil vánoční strom

Na Staroměstském náměstí se slavnostně rozsvítil vánoční strom

VÍCE ČTĚTE ZDE:


V Brně se ukáže i obří drak
25. 11., od 9 hodin, rozsvícení stromu v 17 hodin,  Brno, náměstí Svobody, www.brnenskevanoce.cz 

Vánoční trhy v Brně začnou už v pátek. Stánky a program najdete na nejen na náměstí Svobody, ale i dalších brněnských náměstích. Vánoční strom se rozsvítí v 17 hodin. Ještě než se tak stane, vyrazí z Rašínovy ulice devítimetrový dřevěný drak, který bude zvát k návštěvě jinak nepřístupného brněnského podzemí. Město letos láká třeba i velkým betlémem s rekordním počtem figurek. Připraven je bohatý kulturní program, svařák, punč a další dobroty.

Vánoce na Zleném rynku v Brně.


Plzeň rozsvítí strom až v neděli
27. 11., od 9 hodin, rozsvícení stromu v 18 hodin, Plzeň, náměstí Republiky, www.plzen.eu

V Plzni si na rozsvícení vánočního stromu počkají až do neděle. V 18:00 tak učiní plzeňský biskup František Radkovský společně s primátorem Martinem Baxou a dětmi z Městského ústavu sociálních služeb. Vánoční trhy však budete moci navštívit už v neděli ráno. Město láká na nezaměnitelnou vánoční atmosféru, vůni svařáku a živý betlém. Určitě tu vyberete i nějaký ten dárek pro své blízké.

Vánoce na Zleném rynku v Brně.


České Budějovice nabízí adventní dílny
26. 11., rozsvícení stromu v 18:30, České Budějovice, náměstí Přemysla Otakara II., www.c-budejovice.cz

Tradiční rozsvícení vánočního stromečku se uskuteční na náměstí Přemysla Otakara II. v sobotu v 18:30 hodin. Následuje hudební program a samozřejmě bohaté trhy, které potrvají až do Druhého svátku vánočního. V adventním čase se také koná mnoho tvůrčích dílen nejen pro děti. Dospělí si například mohou vyrobit adventní věnce, svícny a vánoční přání v Galerii Pod Kamennou žábou. Adventní trhy se také budou konat na Výstavišti v termínu od 2. do 4. prosince.

Výroba vánočních dekorací (ilustrační foto).


Vyhlášený punč a bruslení v Olomouci
od 24. 11., Horní náměstí, Olomouc, www.vanocnitrhy.eu

Bohatý vánoční program slibuje i Olomouc. Organizátoři lákají na program s populárními skupinami všech žánrů, divadlo pro malé i velké, adventní zvyky, dobové atrakce, vyřezávaný betlém, zpívání koled na náměstí, a více než osm desítek stánků s vyhlášeným punčem. Vánoční jarmark odstartoval rozsvícením stromu, které proběhlo už ve čtvrtek. Litovat ale nemusíte, bohatý program je připraven i na první adventní víkend. Ten bude patřit pohádkám. Vystoupí například Rytíři a Lapkové z Vítku, dětský folklórní soubor Dunaječek a hudební kapela Kašpárek v rohlíku. Navíc si v Olomouci můžete denně zabruslit na otevřeném kluzišti. Vstupné je zdarma a to až do konce února.

Loňské Vánoce s Kašpárkem v rohlíku

Tip: Advent na Hamousově statku

Pokud se nechcete tlačit mezi stánky na vánočních trzích a toužíte po nějakém klidnějším místě, zajeďte si na Hamousův statek ve Zbečně. Dozvíte se tu, jak se žilo na statku v zimě a v čase adventním. Čeká vás jarmark, ukázka tradičních lidových řemesel, ale i ochutnávka domácího chleba z historické pece. Ten tu pečou vždy v sobotu po 11 hodině. Děti si tu mohou pohladit domácí zvířata ve chlívku.

Hamousův statek ve Zbečně.

Otevřeno mají od 26. listopadu. Vždy v sobotu a v neděli, od 9 do 16 hodin. Více informací na www.zbecno.cz.

Najdete na Lidovky.cz