Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

S čím si hrají děti po celém světě? Zavítejte na výstavu

Cestování

  7:00
JINDŘICHŮV HRADEC - Italského Pinocchia, švédského koníka či japonskou panenku kokeši a desítky dalších hraček z různých zemí mohou návštěvníci od pátku obdivovat v Muzeu Jindřichohradecka. Začala tam výstava Letem hračkářským světem. Potrvá do 30. prosince.

Píšťalka ze Slovenska foto: Muzeu Jindřichoradecka

"Výstava představuje kolekci zahraničních dřevěných hraček sběratele Františka Kyncla, jenž shromáždil za více jak 50 let jednu z největších evropských soukromých sbírek dřevěných hraček. U nás v muzeu jich vystavujeme čtyři stovky," řekla etnografka muzea Alexandra Zvonařová.

Tovární hračky i vzácné originály

Kynclovy soukromé depozitáře obsahují přes 4000 hraček nejenom od neznámých lidových tvůrců a drobných soukromých výrobců, ale také tovární hračky vyráběné v malých i velkých sériích i originály od výtvarníků a designérů hraček.

Nejucelenější kolekcí jsou české dřevěné hračky z 20. století. Část hraček pochází z konce 19. století a kolekce je průběžně doplňována i o hračky z 21. století. Vedle českých hraček sbírá také hračky z Evropy a ze světa.

Japonské panenky
Německá hračka - husar na koni

Největší série pocházejí z Německa, Polska, Slovenska a Maďarska. Hojně jsou zastoupeny také hračky z bývalých sovětských republik a Balkánu. Nechybějí ani hračky z ostatních evropských hračkářských zemí, jako je Dánsko, Švédsko, Francie nebo Itálie. Ve sbírce jsou také originální hračky z Afriky, asijských zemí a Ameriky.

ČTĚTE TAKÉ:

Výstava v Muzeu Jindřichohradecka seznamuje malé i velké návštěvníky s tradičními dřevěnými hračkami 20. století tak, aby byly představeny typické produkty jednotlivých oblastí světa. Na výstavě nechybí třeba slovenská kyjatická hračka, ruská matrjoška, polský Lajkoník, švédský dalarnský koník, jihoamerické hračky z tykve, dánský královský strážce či kubánský kohout.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat