Neděle 7. března 2021svátek má Tomáš 5 °C skoro jasno Předplatné LN

Sachr je nuda. Do Vídně jedině na české buchty

Café Hawelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Café Hawelka | foto: Michaela Černá, Lidovky.cz

Zdravím vás z prázdninového výletu do Vídně. Počasí se nám moc nevyvedlo, ale my naštěstí víme, jak si udržet aspoň dobrou náladu. Zjistili jsme totiž, že úsměv na tváří vám zaručeně vykouzlí poctivá česká buchta s povidly, kterou vám naservírují v Café Hawelka.

Nemají tu žádné menu, prostě si objednáte (kafe a buchtu, jak jinak). S komfortem tady moc nepočítejte, v kavárně je každý večer narváno (takže se v osmi mačkáme kolem miniaturního stolku). A servilního číšníka s hraným úsměvem? Toho taky nečekejte "Další buchty pečeme za půl hodiny, musíte počkat," odsekne vám ten z Hawelky a odkráčí.


Pohlednice z cest na větší mapě

Ale vy jim tohle všechno odpustíte. Kvůli tomu zážitku, kvůli možnosti vyzkoušet si na chvíli kůži kavárenského povaleče, kvůli té neopakovatelné atmosféře, kvůli těm famózním buchtám!

Café Hawelka

Nejslavnější kavárna v Evropě, takové přízvisko si Café Hawelka získala. Mramorové stolky, staré plakáty na stěnách, purpurová křesílka se zlatými pruhy, thonetky, štos novin u vchodu, přítmí a tichý bzukot hostů.

Tahle kavárna je prostě pojem. V červnu 1939 ji založil syn českého ševce Leopold Hawelka, který také osobně každý večer vítal hosty u dveří své kavárny. Ta se brzy stala místem setkávání avantgardních umělců, herců, spisovatelů a výtvarníků. Mezi pravidelné hosty patřili i Günter Grass, Arthur a Henry Millerovy, či Andy Warhol. Do Café Hawelka také několikrát zavítal Václav Havel nebo Bill Clinton.

Leopold Hawelka zemřel ve věku sto let na konci loňského roku, o kavárnu se teď stará jeho syn, který si také (jako vyučený cukrář) každý večer stoupne do kuchyně a připravuje tradiční české buchty.

Povidlové buchty z Café Hawelka

Povidlové buchty z Café Hawelka

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je prázdninová rubrika serveru Lidovky.cz. Přes léto vám budeme přinášet zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

Příspěvky budeme postupně zveřejňovat.

Ráj introvertů. V době covidové netrpí, naopak mají život krásnější

Žena na posteli s notebookem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ukázalo se, kdo je kdo. Škatulky z psychologických příruček dostaly konkrétní podobu. Covidový rok odhalil, kdo je...

Prý jsem Mengele, ale já jen chci chránit rizikové, říká epidemiolog Beran

Ředitel Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové Jiří Beran | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ředitel Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové Jiří Beran dlouhodobě upozorňuje, že opatření proti šíření...

Prostituce zažívá krizi. Ženy musí spoléhat jen na sebe, klienty straší PES

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Epidemie koronaviru se citelně dotýká i nejstaršího řemesla. Podle Spolku pro ochranu žen, který se zabývá pomocí...