Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Safari na koních bere dech

Cestování

  15:35
Frčel Vinnetou a já snil o tom, jak se proháním na koni savanou a pozoruji stáda bizonů, stoupám do svahu v lesích kolem rozsáhlých jezer, nebo se brodím řekou pod vodopády. Bylo mi 12. Trvalo ale 30 let, než se mi klukovský sen splnil. Alespoň z části. Nebylo to však v Americe, ale v Africe. Stal jsem se na chvíli součástí stáda pakoňů a zeber, běžel jsem vedle žirafy a kráčel za nosorožcem. Přirozené zvuky nerušil žádný motor auta, snad jen tlukot mého srdce.

Kdo prohání koho? Botswana. foto: AHBS, archiv CK Marco Polo

Splněný klukovský sen

Klukovské sny jsou skvělé v tom, že nemají limity. Je jedno, jestli jste malý nebo velký, silný nebo slabý, talentovaný nebo bez talentu, pracovitý nebo líný. Ve svých klukovských snech zvládnete všechno. Všechno má řešení, není problém, který byste nezvládli, není překážka, která by vás zastavila. Realita bývá ovšem trochu jiná. V mém klukovském snu jsme já a můj kůň byli jedno tělo, jedna duše. Kůň dělal, co bylo třeba, a já vnímal každý jeho dech, každý záchvěv jeho kůže, každý pohled jeho očí.

Na safari se musíte na svého koně úplně spolehnout.

Při mém prvním safari na koni bylo ovšem všechno jinak. Postavili mne před obrovské zvíře, kterému jsem rozhodně nehleděl do očí. Ono na mne opovržlivě shlíželo shůry a bylo jasné, že tady o jednom tělu a jedné duši nemůže být řeč. Ve svém snu jsem naskakoval na koně v běhu, tady bych se bez pomoci dvou černošských podkoních do sedla rozhodně nedostal. Měl jsem pocit, že mě posadili na Petřínskou rozhlednu. Utáhl jsem si řemínek na helmě a hrozně se mi chtělo odplivnout a počítat vteřiny, abych se dozvěděl, jak dlouho budu padat….

Nakonec to byl jeden z nejkrásnějších dnů v Africe, a kdykoliv mám šanci, usedám opětovně do sedla. Jsem špatný jezdec, ale ten zážitek stojí za překonání strachu a za trošku fyzické bolesti.

Z koňského hřbetu se můžete dívat slonům doslova z očí do očí.

Koně a Afrika

V severní (berberské) Africe byl kůň znám jako domácí zvíře daleko před naším letopočtem, snad už v 9. stol. př. n. l.  Berberské plemeno menšího vzrůstu, s kulatým krkem a nesmírně odolnou povahou, je dodnes nedílnou součástí kulturního dědictví v Maroku, Alžírsku a Tunisku. V 7. stol. našeho letopočtu se s hordami následovníků proroka Mohameda dostal do severní Afriky i kůň arabský. S robustnější postavou, hrdě vztyčenou hlavou, pyšnou povahou. Krásný, ale zdaleka ne tak odolný a pracovitý. Proto se obě plemena udržela dodnes odděleně.

Nil je magická řeka. V mnoha ohledech je i řekou hraniční. Od pramene Nilu na sever, jako by byla úplně jiná Afrika, než od pramene na jih. A pramen Nilu byl i limitem, za který se nedostal kůň. Trvalo dlouhá staletí, než bílý muž oklikou přes moře přivedl koně do Východní a Jižní Afriky. Snad za to mohla moucha tse-tse, snad povaha a tradice černošských národů, kůň se na jih od pramene Nilu přirozenou cestou nedostal.

Botswana.

Holandští, portugalští a britští kolonizátoři koně při správě zabraných území používali. Nejen na práci, ale i při zotročování původního obyvatelstva. Kůň se stal symbolem pro bílého muže a černošské obyvatelstvo se koňů vždycky bálo. A bojí se jich dodnes. Pokud na koni projíždíte vesnicí, všichni bázlivě ustupují. Když jedete autem, neuhne vám téměř nikdo. Především na jihu Afriky se kůň prosadil a dodnes jsou stáda koní na zvlněných pastvinách farem naprosto přirozenou součástí obrazu krajiny.

Safari na koních se velmi často prolíná s pěším safari.

Obliba safari na koni prudce roste

Dobyvatelé Východní a Jižní Afriky se přirozeně pohybovali rozsáhlými územími na koních. Tato území byla divokou přírodou plnou divoké zvěře, včetně predátorů. Koně se na takové podmínky postupně adaptovali a jejich přirozené instinkty pomáhaly často člověku přežít. Právě na takových tradicích staví celá renesance safari na koních. S rozvojem soukromých rezervací, které nemusí kopírovat pravidla národních parků, došlo k rozvoji mnoha druhů safari. Pěší, na čtyřkolkách, na kolech a i na koních. Zážitky z takových safari jsou úplně odlišné.

Že je to kýč? Ale když jste v něm, je vám to úplně jedno.

Hlavním lákadlem koňských safari je určitě jízda krajinou. Z koňského hřbetu je pohled na krajinu pohledem plným překvapení. Jste výš, nad křovinami, nad vysokou suchou trávou. Na většinu zvířat se díváte úplně z jiného úhlu pohledu. Dostanete se k antilopám, pakoňům, zebrám a žirafám mnohem blíž. Dokonce i ptáci vás vnímají jinak než terénní vůz. Někdy jdete volným krokem, a jindy uháníte savanou.

Buvoly je lepší pozorovat z větší dálky.

Kam na safari na koních vyrazit?

Z Jihoafrické republiky se safari na koni šíří pomalu na sever. Dnes jej najdete v Zimbabwe, Zambii, Botswaně, ale i v Keni a připravuje se několik projektů v Tanzanii, Malawi a v Mosambiku. Můžete vyrazit na jedno odpoledne nebo na několikadenní putování. Nikdy se nejedná o masovou turistiku. Malé skupinky zaručují intimitu setkání s divokou přírodou, pohodu a velký důraz na servis. Přesto je nutné dobře vybírat provozovatele a vědět dopředu všechno podstatné. Jsou safari na koních, kde se nestaráte prakticky o nic, a jsou safari, kde na sebe berete i starost o koně, podíl na vaření, přípravě tábora apod. Stejně jako vždy, když se chystáte do Afriky – čím víc toho víte, tím víc si svou cestu užijete.

Nocuje se v luxusních stanech. Safari na koních. Keňa.

Nezapomeňte na jezdecké boty

Žádný golfista neodjede na dovolenou bez toho, že by měl v kufru své golfové boty. Co kdyby náhodou byla šanci si zahrát. Všechno ostatní lze zapůjčit, ale své boty prostě potřebujete. A šance se nakonec najde téměř vždy a téměř všude. Tak i pro případ safari na koních, nesmíte zapomenout na jezdecké boty.

Co všechno může být pod vodou?

Jistě, můžete odpolední safari na koni absolvovat v teniskách, ale riskujete poškozená lýtka a nepohodlí. Jezdecké boty vám dají klid a pohodu. A pokud chcete absolvovat několikadenní safari, jsou dva páry bot nutností. Žádné delší safari na koních se neobejde bez brodění. A mít nohy v suchu je určitě fajn.

Safari na koních se velmi často prolíná s pěším safari.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Inzertní sdělení - Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Od roku 1990 inspirujeme naše klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace, na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně.  Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru nebo s námi cestujte v malé skupince s českým průvodcem. 

Naše filozofie je prostá: „dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost“.

EXPEDIČNÍ CESTA DO AFRIKY NA TŘI TÝDNY

JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA

GARANTOVANÝ ODJEZD S ČESKÝM PRŮVODCEM

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, poušť a Kapské Město

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, známou rezervaci Hluhluwe, dovolenkové pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, vyprahlou oblast Karoo, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

Svačina v savaně. Expedice v náklaďáku. Krugerův národní park. Jihoafrická...

Termín odjezdu: 28.9. 2014

Cena: 79 500,– za 19 nocí poznávacího zájezdu!

Porovnejte tento zájezd se zájezdy ostatních na našem trhu a zjistíte, že cenou, itinerářem, navštívenými místy a kvalitou služeb nemá tento zájezd na trhu konkurenci.

Více informací o zájezdu zde

GARANTOVANÝ ODJEZD S ČESKÝM PRŮVODCEM!

Amazonie - kmen Huaorani

JEDINEČNÁ NABÍDKA NA ČESKÉM TRHU!

Samostatný balíček pro poznání Ekvádoru - Amazonie. Vydejte se poznat opravdovou džungli a indiánský kmen, který žije tradičním způsobem a víceméně se do dnešních dnů obvyklému styku s vnějším "civilizovaným" světem vyhýbá.

Přidejte si tento úchvatný zážitek ke své cestě do Latinské Ameriky.

Huarani

Termín : 13.9. 2014 a pak každou sobotu

Cena :  33.490,-- za 4 noci

Více informací zde

Po pláních Masai Mari na koňském hřbetě

Plánujete svoji cestu na safari do Keni? Jste milovníci koní a chcete jedinečný zážitek? Pak je tento program právě pro vás.

Nikde na světě se neodehrává tak obrovský pohyb zvěře jako v Africe při každoroční velké migraci. Miliony pakoňů, zeber a dalších býložravců krouží po směru hodinových ručiček po východoafrických pláních, jejich pohyb je řízen dešti a následným dostatkem čerstvé pastvy. Jedná se o jeden z divů přírody, který nikdy nepřestane ohromovat …

Sloni si své stádo ohlídají.

Termín : 06.09. 2014

Více informací o zájezdu zde

Safari na koních pohořím Arávalí v Radžastánu

Dobrodružný poznávací zájezd z koňského hřbetu nejen pro pokročilé "koňáky", ale mohou se zúčastnit i začátečníci, program se přizpůsobí vašim zkušenostem.

Žádný jiný stát v Indii nenabízí takové množství paláců, chrámů a pevností, jako Radžastán. Navíc je zde nádherné pohoří Arávalí, které protíná Radžastán ze severovýchodu na jihozápad. A právě toto nádherné místo poznáte z koňského hřbetu, projedete místními vesničkami, kam se turisté většinou nedostanou a zažijete typickou místní atmosféru života.

Putování Rajastanem na koni.

Termín : 15.9.2014

Cena : 79.900,-- za 7 nocí

Více informací o zájezdu zde

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!