Seiser Alm: hory, kde slunce svítí 300 dní v roce

Seiser Alm v Jižním Tyrolsku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Seiser Alm v Jižním Tyrolsku |

Seiser Alm/Alpe di Siusi je nejvýše položená (v nadmořské výšce 1 800–2 200 m) vysokohorská pastvina v Evropě, v srdci Dolomit v Jižním Tyrolsku/Südtirol, kde slunce má svítit 300 dnů v roce. Její rozlohu si můžete představit tak, že se na ni vejde 8 000 fotbalových hřišť (57 km2).

Na této ploše se rozprostírá 60 km sjezdovek, 60 km běžeckých stop, 18 km sáňkařských drah a také 365 salaší, chat a selských chalup. Vjezd na pastvinu je povolen pouze ubytovaným hostům (pro vjezd potřebujete povolení), a to až po 17. hod., kdy končí provoz lanovky. Lanovky a vleky se rozjíždí začátkem prosince a vozí lyžaře až do začátku dubna.

Seiser Alm v Jižním Tyrolsku

Pobyt na Seiser Almu můžete pojmout několika způsoby. Sjezdovky zde nejsou moc prudké a ani dlouhé, takže jsou perfektní k pohodovému ježdění, ježdění s vašimi dětmi a pro ty, kteří s lyžemi nebo snowboardem zrovna začínají. Najdete tu i tzv. baby lift, který je pomalý a přizpůsobený právě těm nejmenším lyžařům.

Doporučuji dobře si namazat lyže, abyste se na delších dojezdech moc nenadřeli bruslením a odpichováním. Ale nebojte se, že se vám to na sjezdovkách nerozjede. I tady se najdou pěkné sjezdovky s prudším sklonem, ale vždy proložené i nenáročnými pasážemi.

Příjemná je sjezdovka z vrchu Puflatsch nebo Florian. Prvně jmenovaná se rozdvojuje na červenou a černou trať – černá část sice není příliš dlouhá, za to má velmi pěkný sklon nutící vás se do lyží pořádně opřít. Dojezd vede pohodově po modré sjezdovce, takže se nemusíte bát, ani když se vám lyže trochu rozjedou.

Podniknout můžete také okružní jízdu kolem celé pastviny. Vyrazíte od svého hotelu a opět se k němu vrátíte. Za jeden den projedete celé středisko a během okružní jízdy se můžete občerstvovat místními lahůdkami v hospůdkách.

Praktické informace:

Výhodné lyžařské balíčky
www.suedtirol.info/balicky
Youtube Jižní Tyrolsko najdete i na Facebooku www.facebook.com/jiznityrolsko - kde budete neustále v obraze, co se děje v Jižním Tyrolsku. O dění v Dolomiti Superski budete v obraze na www.facebook.com/dolomitisuperski.

Youtube videa z Dolomit a Jižního Tyrolska hledejte na www.youtube.com/suedtirolinfo.

Ti, kteří si rádi dávají do těla na běžkách, najdou na Seiser Almu to nejlepší z Jižního Tyrolska. V nadmořské výšce okolo 2 000 m n. m. jsou ideální podmínky k trénování i formování fyzičky. Proto si pastvinu vybrala k tréninku i Martina Sáblíková. Běžecké stopy pro klasiku i bruslení jsou naprosto dokonalé, a tak stejně jako na lyžích můžete celé středisko projezdit křížem krážem na běžkách. Tentokrát ale bez lanovek, zato najdete tratě všech obtížností.

Více informací:

Vedle každé druhé sjezdovky jsou i perfektní trasy pro sáňky. Abyste toho stihli projet víc, můžete využít lanovky a vleky, a projezdit tak na sáňkách celou pastvinu (celkem 18 km) a přitom se kochat okolními kopci a štíty. Samozřejmě zde můžete zabavit i vaše ratolesti.
A protože je golf v Itálii hodně oblíbeným sportem, v Seiser Almu si ho můžete zahrát také v zimě. Po hřišti (kterým je celé středisko) se můžete volně pohybovat na sáňkách, lyžích nebo běžkách.

Seiser Alm v Jižním Tyrolsku

Ze Seiser Almu můžete přejet kabinkovou lanovkou do lyžařského údolí Gröden/Val Gardena, které nabízí mnohem větší lyžařské vyžití. Nejprve musíte sjet do městečka St. Ulrich a kousek jít po svých k lanovce, která vás vyveze na Secedu. Sjezdovky jsou zde delší a prudší než na Seiser Almu. Mimoto je údolí napojeno na známou lyžařskou okružní trasu Sella Ronda. Sezóna zde běží stejně jako v Seiser Almu od začátku prosince do poloviny dubna.

Kateřina Sobotková,
autorka je redaktorkou portálu WILD CAT

Najdete na Lidovky.cz