Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vítejte u Velkého bratra. Singapur se pokrývá kamerami

Cestování

  7:00
SINGAPUR - Singapur začal rozmísťovat policejní monitorovací kamery, které do roku 2016 mají pokrýt všech 10 000 vládou postavených obytných bloků, kde žije 80 procent obyvatel tohoto ostrovního městského státu.

Mrakodrapy v Singapuru. foto: Reuters

V pátek to potvrdili oficiální činitelé, které citovala agentura AFP. Tento krok okamžitě vyvolal smíšené reakce v zemi, který už nyní má pověst jedné z nejbezpečnějších společností na světě. Nyní ale Singapur prochází politickým přerodem, v němž občané požadují větší svobodu od vládní kontroly.

ČTĚTE TAKÉ:

"Vítejte u 'Velkého bratra'!" napsal populární místní satirik známý ko Mr. Brown na svém účtu na internetové sociální síti Twitter s odvoláním na slavný román George Orwella 1984 o totalitním státě, kde každý občan byl sledován.

Kritici rovněž umístili nesouhlasné komentáře na policejní stránku na Facebooku, ale stoupenci kamery nadšeně vítají. "Skvělé, výborný nápad. Pokračujte. Bůh žehnej singapurským policejním silám," napsal například uživatel Rahul Chaudhary.

Záznamy mají sloužit k usvědčení zločinců

Policejní monitorovací kamery budou sledovat nejen obytné bloky, ale také vjezdy a výjezdy všech veřejných parkovišť. Kamery nebudou sledovány "živě", ale jejich záznamy mohou být využity v případě, že by se stal nějaký trestný čin v jejich dosahu, uvedla v prohlášení zaslaném AFP singapurská policie. "Mohou účinně napomoci vyšetřování a pomoct odrazovat od zločinu," dodala.

U monitorovacích bodů budou umístěny nápisy: "Policejní kamera v akci," aby odradily případné kriminálníky a také informovaly občany, že jsou nahráváni.

"Nevíme, k čemu tenhle dohled je. Jestli je to pro boj proti zločinnosti nebo na něco horšího," řekl sedmadvacetiletý fotograf na volné noze Mohammed Zakaria. Podle jeho mínění jsou kamery "směšným plýtváním veřejnými prostředky, které by bylo možné využít lépe, například na nasycení chudých".

Popularita vládní strany klesá, už je "jen" 60%

Singapurská reputace coby jednoho z nejbezpečnějších a nejčistších míst na světě je lákadlem pro podnikání, přistěhovalce i turisty. Celková kriminalita v Singapuru, který má 5,2 milionu obyvatel včetně více než milionu cizinců, klesá o více než pět procent ročně na 31.504 zaznamenaných případů v loňském roce.

Singapur vede už více než 50 let tatáž politická strana. Obyvatelé se ale čím dál tím víc učí dávat najevo vlastní názory, k čemuž jim slouží i sociální sítě na internetu. V loňském roce tak popularita vládní strany klesla na historické minimum 60 procent.

Autoři: ,