Středa 22. září 2021, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Natvrdo a na hrušku. Jak se lyžuje v rakouském středisku Skicircus Arena

Cestování

  6:30
V první polovině ledna jsme navštívili Saalbach Hinterglemm, který ve spojení s Leogangem a Fieberbrunnem tvoří jednu z největších lyžařských oblastí Rakouska. K srdci nám tu nejvíc přirostly poloprázdné pisty na Hochalmu, ranní pojezd na Weltcupstrecke a také kouzelná chatička Thuneralm.

V první polovině ledna jsme navštívili Saalbach Hinterglemm, který ve spojení s Leogangem a Fieberbrunnem tvoří jednu z největších lyžařských oblastí Rakouska. foto: Tomáš Rucký/SNOWtour.cz

Protože jsme ubytovaní až na samém konci údolí Hinterglemm v Lengau, vydáváme se bezplatným skibusem k první možné kabince, tedy vystupujeme u nástupu kabinkové lanovky Hochalmbahn. Jde o nejzazší část jižních svahů směrem k Lengau, takže lyžařů je tu méně, než v centrálních částech Saalbachu.

Nejvíc se mi v této části líbila červená pista 23, která byla velmi rychlá, akorát široká a jen zlehka členitá, takže ani ve vyšší rychlosti neztrácela na přehledu. Pro ještě sportovnější výkon se dá posléze přejet na sjezdovku 22 končící až v údolí, která je nejdřív pohodově modrá, ke konci se ale změní v pořádný padák (dle mého názoru černý, ačkoli v mapičce se až do cíle pokračuje v modré barvě), který je většinu dne ve stínu, takže je pěkně vymrzlý.

Celkově se o sjezdovkách v době naší návštěvy dalo říct, že byly hlavně po ránu velmi tvrdé, a i když svítilo celý den sluníčko, neměnil se sníh v břečku, naopak se spíše k poledni začaly „vyšoupávat“ ledovější plotny, takže kdo neměl nabroušeno, neměl moc šanci se na pistě udržet.

Skicircus v kostce:

  • Vzdálenost z Prahy 5 h 45 min
  • Celodenní skipas dospělý (roč.1998 a starší) 53 eur
  • Celodenní skipas mládež (roč. 1999-2001) 40 eur
  • Celodenní skipas děti (roč. 2002-2011) 26,50 eur
  • Parkování zdarma
  • Skibus zdarma
  • Webové stránky ubytování www.lengauerhof.at
  • Webové stránky střediska saalbach.com

Naši „saalbach-hiterglemm-tour“ jsme pokračovali po jižních svazích z Hinterglemmu směrem k Saalbachu a asi nejfrekventovanějšími svahy byly sjezdovky z Hasenauer Köpfl a Reiterkogelu, přičemž i v týdnu se u sedačky Hasenauer tvořily docela solidní fronty. Být sjezdovky prázdnější, líbily by se mi hlavně šířkou a přehledným a poměrně sportovním sklonem. Z Reiterkogelu se navíc odbočuje na Fieberbrunn, takže asi i kvůli této přejezdové spojce tu bylo docela rušno.

O poznání klidněji bylo na modré sjezdovce spouštějící se z vrcholu Bernkogel, která na svém začátku představuje asi největší rovinu Saalbachu, za první hranou se ale trať rozjede v příjemném modrém tempu až do městečka Saalbach, takže patří k těm nejdelším v resortu.

V Saalbachu se mi líbí možnost si sjezdovku sem tam zpestřit jízdou v tzv snow trailu, tedy v zábavné fun line s klopenkami a terénními vlnami. Zatímco na severních svazích najdete 2 takové snow traily, na jižních to je trailů 6. Ten „nejpřísnější“ má téměř podobou skicrossové trati a najdete ho na trati č.28 z vrcholu Hasenauer. Tady se jelo o poznání rychleji a našel se tu i menší skok.

Druhý den jsme pro změnu začali na severních svazích a nechali jsme se vyvézt...
Naši „saalbach-hiterglemm-tour“ jsme pokračovali po jižních svazích z...

Protože jsou jižní svahy (na které vyváží páteřní lanovky Hochalmbahn, Reiterkogelbahn, Bernkogelbahn, Kohlmaiskopfbahn nebo Schönleitenbahn ) po celý den na slunci, hemží se to tu na každém rohu horskou restaurací s venkovní terasou a zpravidla i několika řadami lehátek seskládaných do pravidelných půlkruhů tak, aby jste u popíjení jäggertee měli tu správnou opalovací polohu.

Druhý den jsme pro změnu začali na severních svazích a nechali jsme se vyvézt kabinkou Zwörflkogelbahn – kabina Zwörfl –Nordbahn je sice z Lengau blíž, ale nevyhovuje nám celou jízdu v kabině stát. Z vrcholu Zwörfl jsme se šli hned na první jízdu rozcvičit na černou sjezdovku Weltcupstrecke, kde se jezdí světový pohár v Super-G a ve sjezdu a údajně tu závodníci dosahují rychlosti přes 140 km/h.

Sjezdovka je nejprudší v počáteční fázi, natrefíte-li na ni ale po ránu, kdy je poloprázdná, nemusí se odvážní bát pustit se po ní zostra po hranách, protože je poměrně prostorná i přehledná a navíc se ke konci hodně zmírní, takže i když se vám to na padáku rozparádí, máte pak dostatečnou „přistávací runway“.

Na Zwörflu mám pro vás ještě dva tipy. Jedním jsou sjezdovky č.16 a 17, které opět patří k těm „neodstrčenějším“, takže tu není tolik lyžařů a i odpoledne mají sjezdovky ucházející povrch, druhým jsou zajímavé možnosti aprés ski – na vrcholu v 12er-Treff a v mezistanici v aprés ski baru Bigfoot, kde o víkendu zábavu zpestřují „nelyžařsky“, respektive méně oblečené tanečnice. 

Z Zwörfelu jsme si udělali okružní tour, tedy vydali jsme se kabinkou Westgipfelbahn na vrchol Schattberg West, odkud se naskytl parádní výhled na inverzi v údolích, dále jsme po modré přejeli na vrchol Schattberg Ost, kde se dalo pojezdit na sportovní červené sjezdovce 3 a následně jsme sjeli po dlouhé a tedy i velmi frekventované modré 2b do údolí do Vorderglemmu, který je napřímo spojen kabinkovou lanovku Schöleitenbahn na jižní svahy Saalbachu bez nutnosti jakéhokoli přecházení cesty.

Nejvíc se mi v této části líbila červená pista 23, která byla velmi rychlá,...

Můžete si tu tedy vybrat svoje oblíbené pisty a ty brousit, nebo absolvovat celodenní safari z Zwörfelu přes oba vrcholu Schattbergu a jižní svahy Saalbachu a Hinterglemmu až ke kabince Hochalmbahn, kde se bez obtíží dostanete k parkovišti na výchozí bod, odkud jste vyrazili. Dojezd po jižních svazích tu díky západu slunce nepostrádá na romantice.

Naši „vítěznou“ restaurací se v Saalbachu stala Thurneralm u sjezdovky 56 mezi částí Kohlmaiskopf a Pründlkopf. Chatička je kouzelná v tom smyslu, že v různé dny nabízí různé akce, takže zatímco pondělní návštěvníci mají pivo za 2,50 eur, víkendoví zas panáka hruškové Williamsky jen za 1,50 eur. Ano, byli jsme tam o víkendu…Ale ať to není jen o panácích, měli tu i pěkně vypečená kuřecí křídýlka s hranolkami za 7,90 eur. P.S. jak vidíte na obrázku, ovocem se tu v panácích nešetří. 

Jak jsem psala výše, ubytovaní jsme byli tentokrát v Lengau v hotelu Lengauer Hof, který lze doporučit především rodinám s dětmi, na které se hotel oficiálně orientuje a na malé prcky je ve všech směrech přizpůsobený, ať už jde o přesnídávky s bryndáčky na snídani nebo zabezpečené zásuvky v pokojích. Pokoje jsou velmi prostorné, prakticky řešené a v suterénu nechybí lyžárna a sauny. Přívětivost k dětem se projevuje i v cenách, kdy děti od 3 do 7 let mají noc za 35 eur all-inklusive, tedy v ceně mají snídaňový bufet, oběd, večeři, svačiny, nápoje v průběhu celého dne a také zmrzlinu.

Výhodou tohoto rodinného hotelu je i tzv. Kinderclub, tedy něco jako školka, do které vodí své děti dokonce i návštěvníci ubytovaní 20 daleko, protože v Saalbachu žádné jiné podobné zařízení není. V Kinderclubu si děti mohou hrát na klouzačce nebo v bazénku s míčky, nebo je paní učitelka vezme na den do lyžařské školičky, aniž byste museli děti někam vozit.

Autor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Mohlo by vás zajímat