Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Skotské Glencoe: smaragdová údolí, divoké borůvky a příšerný dialekt

Cestování

  6:00
GLENCOE - Od rána do večera prší, v noci vám stěny stanu ohýbá vichr a ráno najdete v botě slimáka. Tak nějak by se dal shrnout běžný den ve skotských Highlands. Při pohledu na nekonečné smaragdové údolí Glencoe, obehnané hradbami kopců a protkané sítí říček, však na slimákovu svalnatou nohu v botě snadno zapomenete.

Nekonečné smaragdové údolí Glencoe. foto: Martin Müller

Přehoupnout se po mnohahodinovém stoupání bahnitými stezkami a kamennými převisy přes vrchol The Pap of Glencoe (Sgùrr na Cìche) je zážitek na celý život. Do těla se vám opře silný vichr, zima se skoro nedá vydržet. V dáli teče řeka, klikatí se další kopce. Kráčíte cestičkami, které staletí před vámi prošlapaly nohy skotských pastevců a farmářů.

Oslnivá mešita šejka Zajeda - megalomanská perla z ropných vln Perského zálivu

A do toho se vás kolemjdoucí, od pohledu zcela vysílený a promrzlý Skot, nesrozumitelným dialektem ptá, kudy k zmrzlinovému stánku. Britský sarkasmus se zkrátka šíří jako mor a napadá i hrdé horaly s vypěstovanou imunitou proti čemukoli z „jihu“.

Borůvková stezka do údolí

Stanovat nebo parkovat zde můžete téměř kdekoli, výjimkou nejsou ani auta „zapíchnutá“ ve vlhké hlíně na kraji lesa, něco na způsob provizorní poustevny. Pro dobrodružné povahy jde o místo jako stvořené. Stačí jen sebrat síly a vydat se po jedné z mnoha stezek vstříc pohádkovým zákoutím.

Náprstník červený. Krásný - a smrtelně jedovatý.
Stanovat nebo parkovat zde můžete téměř kdekoli. Pro dobrodružné povahy jde o...

Například do Lost Valley, údolí v kopcích, kde před staletími ukrývali dobytek před loupežníky skotští farmáři. Na úpatí projdete břízovou alejí a hustým porostem borůvčí (Skotové fialové bobule příliš nesbírají, takže můžete keře vesele očesat), po chvíli se napojíte na horskou stezku.

Norský Røvær – hrstka kaménků v moři se stovkou obyvatel a jediným autem

Minete několik vodopádů, menší pláž, obejdete nebo přelezete pár mohutných kamenitých bludišť, abyste se na samém vrcholu mohli pokochat výhledem na rozlehlou pláň, kterou jako by zde uměle vyhloubila stavební technika nebo prošlápla noha zbloudilého obra.


Pohlednice z cest na větší mapě

Slimáci v botách, turisté v záběru

Skrze Lost Valley lze pokračovat k populární trojici vrcholů Three Sisters (Bidean nam Bian). Výhledy do údolí určitě stojí za těch pár kilometrů stoupání, krásu Three Sisters však můžete obdivovat i z „fotoparkoviště“ na úpatí. Tedy pokud se vám podaří prodrat se davem turistů, kteří se snaží o totéž.

Šílenství na albánských silnicích: výjezdy na dálnici ze dvorů a komičtí policisté

A kdo se nerad toulá po kopcích, ten se může ztratit ve zdejších lesích. Třeba v pověstném An Tor, na jehož okraji se nachází populární hostinec Clachaig Inn, kde se natáčel třetí díl série o kouzelnickém učni Harry Potterovi. Magických míst je ale všude kolem i tak více než dost a jejich návštěva za všechny ty nad ohněm propálené ponožky (konstantní déšť si žádá radikální řešení) a boty plné slimáků určitě stojí.

POHLEDNICE Z CEST

Pohlednice z cest je rubrika serveru Lidovky.cz. Přinášíme v ní zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

Autor:

Mohlo by vás zajímat