16. května 2012 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Magie skotské vysočiny: krásné lesy, málo lidí a whisky

Cromarty je skrytá perla na samém cípu poloostrova Black Isle. Jako by se tu čas zastavil v minulém století. V uličkách lemovaných bílo-modrými domky skoro nikoho nepotkáte. Jen pár otevřených krámků prozrazuje, že tu žijí lidé. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cromarty je skrytá perla na samém cípu poloostrova Black Isle. Jako by se tu čas zastavil v minulém století. V uličkách lemovaných bílo-modrými domky skoro nikoho nepotkáte. Jen pár otevřených krámků prozrazuje, že tu žijí lidé. | foto: autorka

Nedotčenou krajinu, lesy, rybářské zátoky, písečné pláže, moře, jezera, divoké řeky, to vše najdete ve skotských Highlands. Lidí tady mnoho nežije, přesto tu mají raftingové a jachtařské kluby. A samozřejmě palírny sladové whisky.

Findhorn: ráj hippies
Necelou hodinku autem z Inverness – na jehož letišti přistává většina turistů mířících do Highlands – směrem na východ leží záliv Findhorn a na jeho břehu stejnojmenná vesnička. Tu proslavila Findhorn Foundation, založená v 70. letech, která tu zřídila spirituální a ekologické centrum. Jeho asi 200 obyvatel tu stále žije v ekologicky postavených domcích. V kouzelné vísce stojí za návštěvu hospůdka Crown and Ancor přímo na břehu moře, která nabízí výtečného čerstvého lososa a pravou whisky z nedaleké palírny. Milovníci vodních sportů zase můžou navštívit místní jachtingový klub.

Na břehu zálivu Findhorn žijí někteří obyvatelé v ekologicky postavených domcích.

Na břehu zálivu Findhorn žijí někteří obyvatelé v ekologicky postavených domcích.

Binsness: Macbethovou krajinou
Přímo naproti přes záliv Findhorn, do kterého také vtéká řeka téhož jména, leží usedlost Binsness ze 17. století. Obklopuje ji pět tisíc akrů lesa jménem Culbin, do kterého se platí drobné vstupné a jenž končí u městečka Forres, zmiňovaného v úvodní scéně Shakespearova Macbetha. Skotský dojem umocňují všudypřítomní bažanti a koroptve. Zámeček se nachází na úplné samotě, kolem něj se rozprostírá překrásně udržovaná zahrada s cestičkou k moři lemovanou cypřiši. Kilometry písečných pláží a dun vyzývají k procházkám, kde kromě divokého ptactva stěží potkáte živou bytost.

Cawdor: česká šlechta ve Skotsku
Asi dvacet mil na západ od Findhornu stojí Cawdor castle, hrad postavený ve 14. století. Jeho dnešní hradní paní, lady Angelika Cawdor, je vdova po hraběti Hughu Cawdorovi, narodila se ovšem v Čechách v rodině hraběte Prokopa IV. Lažanského. Hrad je otevřený pro veřejnost a konají se zde pravidelné prohlídky s průvodcem. Navštívíte překrásné zahrady s labyrintem živých plotů, devítijamkové golfové hřiště a budete moci obdivovat skvostně udržované místnosti starobylého hradu, tapiserie a obrazy předků.

Black Isle: pivo z poloostrova

Kdo není vyznavačem zdejší typické sladové whisky single malt, bude jistě nadšen pivovarem Black Isle Brewery, kde vaří výborné organické pivo. Najdete jej na poloostrově Black Isle (jeho jméno, Černý strov, neberte vážně) severně od Inverness. Pivovar je otevřený návštěvníkům, samozřejmostí je ochutnávka nápoje, který stejně jako whisky staví svou kvalitu na zdejší vynikající vodě. V sídle rodinného pivovaru vás jako Čechy a znalce piva uvítá s nadšením veselý majitel David Gladwin. Nezapomeňte mu vyřídit pozdrav.

Pavla Smetanová

Najdete na Lidovky.cz