19. října 2012 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Skromná a divoká Florida: národní parky i aligátoří farmy

Ostrovy Dry Tortugas. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ostrovy Dry Tortugas. | foto: Dry Tortugas, Florida.

Pod vrstvou hotelů, obchodních či restauračních řetězců, seniorů trávících zde zimu a zábavních parků plných obézních návštěvníků je opravdová a divoká Florida, která se nedožaduje pozornosti na reklamních poutačích. Florida, jež tu byla dávno předtím, než jsme si zvykli na její současný obraz. A ta za návštěvu stojí.

Dry Tortugas: suché ostrovy

Španělský průzkumník Ponce de Leon tyto ostrovy objevil na začátku 16. století a dal jim jméno podle spousty želv. Později do názvu přibylo slovo dry (suché) – nikde tu totiž nepramení pitná voda. Na největší z nich, Garden Key, dojedete jen lodí nebo hydroplánem. Vodu i jídlo je třeba vzít si s sebou, ryby nebo humry nakoupíte od kolem plujících kubánských či amerických rybářů. Vezměte s sebou stan a přenocujte na jednom ze třinácti vyznačených míst poblíž pevnosti Fort Jefferson. Odměnou vám bude úžasná hvězdná obloha, jaká je k vidění jen sto dvacet kilometrů od pobřeží.

Florida Keys: ostrovy vody a rumu

Projížďka autem po silnici protínající řadu ostrovů skončí v nejjižnějším místě USA, Key West, kde lze navštívit dům Ernesta Hemingwaye nebo propít vyhlášený západ slunce v některém ze zdejších barů s rozsáhlou nabídkou karibských rumů. Přespat můžete ve stanu ve státním parku Bahia Honda, kde pod hladinou krouží barakudy a nad ní cvičí své letecké sestavy hejna pelikánů. Kdo se chce rozhlédnout po ostrově, může vylézt na přerušený železniční most. Kdysi byl součástí ambiciózní železniční trati, za kterou v roce 1935 udělal tečku hurikán.

Key West, nejjižnější místo USA.

Key West, nejjižnější místo USA.

Everglades: upřený pohled aligátora

Bez povšimnutí miňte aligátoří farmy pro příznivce masové turistiky. Čeká na vás totiž téměř nedotčená příroda národního parku rozkládajícího se na ploše jedné třetiny České republiky. Mezi porosty mangrovů a pod křídly volavek zažijete bezbariérový upřený pohled aligátora a dlouho nezapomenete na noční procházku, kdy vás ze tmy sledují oči pradávných ještěrů zářící na hladině jako desítky drobných rudých kuliček. V parku žije také chráněný floridský panter, toho ale spatříte nejspíše jen na výstražných dopravních značkách.

Aligátoří farmy jsou turistickou atrakcí.

Aligátoří farmy jsou turistickou atrakcí.

NASA: den ve společnosti Apolla

Když prezident Kennedy oznámil v roce 1961 záměr přistát na Měsíci, vzniklo na floridském pobřeží nové středisko NASA, které od roku 1963 nese jméno Kennedy Space Center. V areálu pro návštěvníky můžete strávit celý den vedle vystavených raket Apollo a Saturn či startovací rampy, pohovořit s některým z vysloužilých astronautů nebo prožít virtuální simulaci startu raketoplánu. Ještě před pár lety tu bylo možné zažít skutečný start raketoplánu, tyhle časy jsou ale bohužel pryč. Jejich provoz byl ukončen v roce 2011.

Florida:

Grayton Beach, Florida.

Grayton Beach, Florida.

Na pobřeží i ve vnitrozemí Floridy působí sto šedesát státních parků. Wekiwa nabízí projížďku na kánoi mezi aligátory, v Grayton Beach (na snímku) můžete při ranní procházce po bílém písku na pobřeží sledovat ladné delfíny a na městské pláži ve Venice nasbíráte pravěké žraločí zuby, vyplavované na zdejší břeh po staletí.

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...