13. června 2012 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Skryté perly Korfu: zátoka Avlaki je prakticky bez turistů

Nejsevernější mys Drastis. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejsevernější mys Drastis. | foto: Pavla Smetanová

Ten ostrov má vše, co jen si lze přát: hory i nížiny, zelené stráně, olivové háje, cypřiše, písečné i oblázkové pláže, průzračné moře a k tomu příjemné klima. Skoro každý už na Korfu byl, málokdo ale zná jeho nejkouzelnější místa.

Tajemství západního pobřeží

Ke zdvojenému zálivu Porto Timoni, kterého se dá dosáhnout jinak pouze lodí, vede pěší cesta necesta z vesničky Afionas na severozápadě ostrova. Po hřebenu útesu s překrásnými výhledy na záliv Agios Georgios je možné se dostat asi 45minutovou procházkou dolů k moři na liduprázdnou pláž. Jen pozor, držte se cesty, která uhýbá doleva před tavernou a pak vede kousek pod ní. Z jiné stezky se k moři nedostanete. Nezapomeňte na potápěčské brýle a šnorchl, je tu co pozorovat. (Záliv leží kousek od letoviska Arillas nebo Agios Georgios na severozápadě ostrova.)

Vidos - ostrůvek u ostrova

Je viditelný z přístavu v hlavnímměstě Kerkyra, přesto mnozí z návštěvníků vůbec netuší, že skrývá ukrytý ráj. Cesta rybářskou lodičkou, která jezdí jednou za hodinu, vás bude stát dvě eura a asi deset minut času. Ve stínu cypřišů a fíkovníků tu pobíhají zajíci a koroptve. Malé přírodní pláže poskytují dobrou příležitost k osvěžení v moři a z jediné taverny u přístavu se při sklence ouza dá hezky pozorovat hlavní město Kerkyra, které svými benátskými vysokými domy a starými pevnostmi připomíná divadelní kulisu.

Vesnička Palia Perithia.

Vesnička Palia Perithia.

Únik před piráty do Staré Perithie

Vesnička Palia Perithia skrytá na úbočí nejvyšší hory Pantokrator pochází ze 14. století, kdy lidé utíkali z pobřeží do úkrytu před piráty, moskyty a nakažlivými nemocemi. Dnes tu celoročně žije asi 15 obyvatel společně se slepicemi, ovcemi a kozami a množstvím koček a psů. Z vesničky uvidíte nejvyšší horu z úplně jiného úhlu. Za návštěvu stojí kostelík, který bývá většinou otevřený, a jedna z pěti taveren. Při prozkoumávání starých kamenných domků se člověk rázem ocitne v dobách dávno minulých. (Palia Perithia je snadno dosažitelná z letovisek Kassiopi a Acharavi na severovýchodě a severu ostrova.)

ČTĚTE TAKÉ:

Nejsevernější mys Drastis

Před ukazatelem na Peroulades na severu ostrova vede cesta doleva až k mysu Drastis. Při dobrém počasí se tyto dva kilometry dají projet autem, silnice ale není zpevněná, takže po deštích bývá rozblácená. Na jejím konci (auto je lepší nechat pár desítek metrů odtud) vás čeká neuvěřitelný pohled na jílové skály a na vrstvené kamenné desky klesající do moře. Toto místo bývalo až donedávna téměř opuštěné, dnes už tu ale najdeme podomácku stlučený stánek s chlazenými nápoji a půjčovnu lodiček, na kterých je možné se povozit podél pobřeží. (Ideální výlet pro ty, kteří budou ubytováni na severu ostrova v Sidari či v Roda.)

Tip: Větrná zátoka Avlaki

Větrná zátoka Avlaki.

Větrná zátoka Avlaki.

Překrásnou pláž s bílými oblázky na severovýchodě Korfu nejdete jen několik kilometrů od turistické vesničky Kassiopi. Moře je zde čisté a průzračné a kupodivu sem jezdí málo turistů. V bezprostřední blízkosti je jen pár menších apartmánů a vilek a dvě taverny. Zátoka je ideálním místem pro šnorchlování a windsurfing.

Pavla Smetanová

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz