Slavnosti čaje i dřeva. Co se koná o víkendu?

Třebíč | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Třebíč | foto: ČTK

Víkend slibuje letní počasí. Pokud ještě nevíte, kam vyrazit na výlet, inspirujte se našimi tipy. Po Česku se koná mnoho slavností a jarmarků. Stačí si jen vybrat:

Slavnosti tří kápí
19. – 21. 8., Podzámecká niva Třebíč, www.mkstrebic.cz

O víkendu ožije Třebíč mohutnou oslavou připomínající 910. výročí založení benediktinského kláštera. Na Podzámecké nivě vyroste historické městečko, nočním městem projde průvod znázorňující příchod benediktinů do Třebíče, připraveny jsou koncerty, vystoupení šermířů i pohádky pro děti.

Nejkrásnější výlety po České republice

Kladrubský klášterCestujte po Česku. Lidovky.cz pro vás připravily speciální nabídku tipů na výlety. Najdete tu nejkrásnější výlety po Čechách, Moravě a Slezsku. Tipy průběžně aktualizujeme.

Více informací najdete ZDE


Zřejmě největší atrakcí oslav s názvem Slavnosti tří kápí bude páteční noční více než stočlenný průvod. Vyjde kolem 22:30 ze zámku, projde za svitu pochodní a loučí městem a zamíří na Podzámeckou nivu. "Na náměstí se průvod benediktinů setká s Přemyslovci, kteří jim předají pověření ke stavbě kláštera. Na Podzámecké nivě pak vztyčí kříž a budou se bránit přepadení lapků usídlených na klášterním vrchu," popsala událost ředitelka městského kulturního střediska Jaromíra Hanáčková. Vstup je zdarma.

Čajový obřad
20. 8., Historická vesnice Botanicus v Ostré, www.botanicus.cz

Čaj - ilustrační foto.

Nad šálkem čaje můžete shlédnout vystoupení orientálních tanečnic, herců a pěvců. Samozřejmě ochutnáte čaje v mnoha podobách. Připravena jsou i kejklířská a žongléřská vystoupení. V zahradách se pak můžete podívat, případně si i vyzkoušet starobylá řemesla a ochutnat jídla připravovaná podle sezóny. Pro děti i dospělé je připravena řada soutěží a her.

Slavnosti lidových řemesel
20. 8., Muzeum Lidových staveb Kouřim, www.muzeumkolin.cz

Muzeum Lidových staveb Kouřim - praní prádla

Na slavnostech své umění předvedou držitelé ocenění Nositel tradice lidového řemesla. Těšit se můžete na ukázky ukázky pletení z orobince, tkaní koberců a rohoží a pletení košíků. Kromě těchto mistrů svého řemesla budou k vidění také dráteníci, řezbář, přadlena, výrobci keramiky, včelař, pekaři nebo kovář. Poprvé se slavností bude účastnit také originální keramická dílna z Maříže, v které si návštěvníci budou moci vyrobit vlastní keramický hrnek nebo vázu. Dalším vlastním výrobkem může být i modrotiskový ubrus, který společně s návštěvníky budou vyrábět restaurátorky kolínského muzea. Děti se mohou těšit na pohádky, které se budou číst v 11.00, 12.15, 13.00, 14.15 a 15.00 hodin v chalupě z Jílového. Kromě pohádkového čtení pro děti bude na pódiu připravena i loutková pohádka v 11.30 hodin a 13.30 hodin.

Slavnosti dřeva
20. - 21. 8., Volary na Prachaticku, www.mestovolary.cz

Volarské slavnosti dřeva o víkendu opět provoní náměstí a přilehlé ulice vůní nařezaného dřeva. Na trhy se kromě tisícovek návštěvníků sjedou desítky dřevorubců, tesařů, řezbářů a dalších řemeslníků.

Truhlář - ilustrační foto.

V sobotu by si návštěvníci akce neměli nechat ujít dřevorubeckou soutěž u kostela sv. Kateřiny nebo křest nové znělky města. Ve 14:00 se pak rozběhne lítý boj o Putovní dřevák mezi místními a mužstvy ze spřátelených rakouských a německých měst. Čeká je náročný šplh na čtyřmetrový oloupaný kmen, řezání polen, shazování dřevěných kuželek či přenášení pyramidy. Loni si trofej odvezli Němci z Perlesreutu. Dalším tahákem bude v neděli pokus o překonání loňského rekordu v počtu lidí obutých v dřevácích.

Historické slavnosti v Telči
20. 8., Náměstí Zachariáše z Hradce, Telč, http://telc.eu/

Prázdniny v Telči

Zachariáš z Hradce a Kateřina z Valdštejna na historických slavnostech města Telče tentokrát přivítají Františka Josefa I., předposledního císaře rakouského a českého a uherského krále. Uslyšíte dobovou hudbu, uvidíte historická kola, tance, pouliční divadla, vojenská ležení a večerní ohňovou show. Na náměstí můžete také potkat jednotky rakouské CK armády, Privilegované, uniformované a ozbrojené sbory občanů z Waidhofenu an der Thaya.

ČTK, gluGabriela Kolinová (Lukáčová)

Rodina se chystá na návštěvu hned po porodu, co s tím?
Rodina se chystá na návštěvu hned po porodu, co s tím?

Ráda bych se zeptala žen, které už to mají za sebou. měly jste po porodu chuť přijímat návštěvy rodiny (ze strany partnera vlastně trochu cizí lidi) doma? Mám trochu představu, že budu potřebovat dost času se sžít s miminkem, trénovat kojení, možná budu ve stresu, když bude chtít mimčo tahat někdo jiný. Jak jste to řešily případně? Jak si nastavit hranice?

Najdete na Lidovky.cz