Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cestování

Slovenské Nízké Tatry: zážitková dovolená pro rodiny s dětmi i zamilované páry

Výhled z Chopku na přilehlé okolí, kousek pod vrcholem. foto: Tatry Mountains Resort

Doporučujeme
BEŠEŇOVÁ - Nekončící zeleň, v dálce čnící dvoukilometrové hory a rozlehlá plesa s čirou vodou. Slovenské Tatry patří k oblíbeným turistickým cílům. Vedle těch Vysokých se ale stále větší oblibě těší i méně proslulé Nízké Tatry. Zejména u lidí, kteří si mezi hřebenovými túrami rádi krátí čas relaxací či zábavou.
  5:30

Nízké Tatry, jež se nacházejí na pomezí severní a střední části Slovenska, se mohou pyšnit přírodními krásami, bohatou historií, ale i nezměrnými příležitostmi aktivního vyžití. Na své si v této oblasti přijdou ti nejnáročnější turisté, stejně tak úplní začátečníci, rodiny s dětmi či partnerské dvojice dychtící po chvílích soukromí.

„V létě je to optimální destinace pro příznivce sportovních aktivit nejrůznějšího druhu, v zimě se mění ve skutečný ráj pro milovníky lyžování,“ říká na adresu Nízkých Tater Martin Hloušek, oblastní manažer společnosti Tatra Mountain Resort, jež provozuje skiareály a turistickou infrastrukturu.

Ideální výchozí bod pro návštěvu centrální části Slovenska představuje Bešeňová. Obec, v níž žije bezmála sedm stovek obyvatel, je kvůli četnému výskytu minerálních pramenů označována za termální srdce regionu Liptov.

Na jejím okraji v těsné blízkosti řeky Váh se najdete stejnojmenný relaxační komplex. Rozsáhlý - před dvěma lety modernizovaný - areál upoutá svými možnostmi všechny skupiny návštěvníků. Zalíbení v něm najdou hledači pasivního i aktivního odpočinku.

Dopřát si jej mohou v osmnácti krytých i nekrytých bazénech všeho druhu (dětský, plavecký, relaxační, divoká řeka) s 260 atrakcemi a třinácti tobogány o celkové délce přesahující kilometr. Některé bazény zároveň obsahují termální vodu s teplotou bezmála 40 stupňů Celsia, jež blahodárně účinkuje na pohybové a dýchací ústrojí, na psychiku a má příznivé kosmetické účinky.

Relaxační areál v Bešeňové nabízí třináct tobogánů o celkové délce přesahující...
Součástí parku je i jedinečný Saunový dům s ochlazovací jeskyní a saunový svět...

Součástí parku je i jedinečný Saunový dům s ochlazovací jeskyní a saunový svět Harmonia, v němž se pravidelně konají denní a noční saunové rituály v režii těch nejlepších mistrů v oboru. Jejich součástí je také muzikoterapie, která příznivě působí na lidskou mysl. Té lze dopřát úlevu mimo jiné i pomocí procedur nebo klasických či thajských masáží.

Ubytovat se hosté mohou v areálu v luxusním čtyřhvězdičkovém wellness hotelu Galeria Thermal. Část ze 45 pokojů přitom disponuje přímým přístupem k bazénům s termální vodou.

Ubytovat se hosté mohou v areálu v luxusním čtyřhvězdičkovém wellness hotelu...

Luxusní čtyřhvězdičkový wellness hotel Galeria Thermal.

V Bešeňové, do níž se lze z Prahy dopravit pendolinem do Liptovského Mikuláše a odtud autobusem, se konají také hudební koncerty a jiné společenské akce. Letní sezónu tradičně otevírá červnová módní přehlídka. Letos se na molu vystavěném na hladině termálního bazénu procházela Andrea Verešová, loni Iva Kubelková.

Pokud někoho lákadla vodního parku neuspokojí, může si pořádnou dávku adrenalinu vychutnat v sousedním, přibližně dvacet kilometrů vzdáleném akvaparku Tatralandia, největším slovenském zařízením svého druhu. Čtrnáct bazénů mimo jiné i s mořskou a termální vodou, 28 tobogánů a atrakcí, včetně arény pro surfování, raftovací u-rampy či Mega Delphinu - unikátního rodinného tobogánu, největšího tohoto typu v Evropě. To vše na ploše o rozloze 14 hektarů.

Surf aréna, která je součástí akvaparku Tatralandia, největšího zařízení tohoto...

Surf aréna, která je součástí akvaparku Tatralandia, největšího zařízení tohoto druhu na Slovensku.

Vyznavači turistiky by rozhodně neměli vynechat výlet na 2024 metrů vysokou horu Chopok. Třetí nejvyšší bod Nízkých Tater (po Ďumbieru 2043 m a Štiavnici 2025 m) nabízí nádherný výhled nejen na blízké okolí, ale i na Západní či Vysoké Tatry. Pohodlně se na něj lze dostat moderními lanovkami. Cesta na vrchol pěšky zabere přibližně tři hodiny. Záleží na výběru trasy, kterých nahoru vede několik. Procházku přitom zvládnou i méně zdatní sportovci.

Lanovka na Chopku turisty odveze k panoramatické restauraci ve výšce 2004 metrů...

Lanovka na Chopku turisty odveze k panoramatické restauraci ve výšce 2004 metrů nad mořem. Na úplný vrchol (2024 m) je to ještě kousek po kamenité cestě.

Úspěšní pokořitelé hory budou moct pohlédnout od očí trojhlavého draka Demiána, údajného strážce pokladu nedalekého údolí Demänovská dolina, jehož socha je umístěna ve dvoukilometrové výšce na terase panoramatické restaurace Rotunda. Traduje se, že kdo zazvoní na drakův kouzelný zvoneček, přivolá si štěstí.

„Spolu s dětmi se návštěvníci mohou vydat na Dračí cestu na Chopok a plněním dobrodružných úkolů získat nejen pěkný dárek ze střediska Jasná, ale také se hravým způsobem dozvědět, jak se bezpečně chovat v horách či co si nezapomenout vzít s sebou na horskou túru,“ láká Hloušek. Kromě procházek si ale výletníci mohou na Chopku užít i řadu aktivit – namátkou jízdu na horských kárách či skákání na bungee trampolíně.

Chopok, třetí nejvyšší vrchol Nízkých Tater.

Chopok, třetí nejvyšší vrchol Nízkých Tater.

„Milovníci technických památek si nesmí nechat ujít lokalitu Kosedrevina a možnost pokochat se vzpomínkou na dobovou lanovku s nástupní stanicí z let 1954-1957. Supermoderní „Von Roll-ka“ - švýcarská průkopnice – propojovala severní a jižní svah Chopku. Spojení dvou významných regionů Liptova a Horehroní bylo na to dobu v Evropě unikátní,“ líčí Hloušek.

Kouzlu centrálního Slovenska nepropadají pouze místní občané nebo Češi. V posledních letech začínají jeho krásy objevovat i turisté ze skandinávských zemí či dokonce Izraele. „Nízké Tatry i celý Liptov a Horehroní nabízejí tolik možností, že užít si všechny během jediného pobytu prostě nejde. To je ten nejlepší důvod pro opakované návštěvy,“ dodává zástupce Tatra Mountains Resort.

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat