Slovinský Triglav umí přesvědčit ke dvěma dnům

V údolí jsou nádherné vodopády, ale na vrcholy Julských Alp je třeba brát vodu s sebou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V údolí jsou nádherné vodopády, ale na vrcholy Julských Alp je třeba brát vodu s sebou. | foto: Miloš Šenkýř, Lidové noviny

Jedni zarputile tvrdí: je to o zdraví a proti rozumu, pokusit se na Triglav vyjít a sejít dolů za jediný den. Proto Slovinci pod nejvyšším vrcholem své země vybudovali koče a domy - chaty, které umožňují cestu přerušit a přenocovat.

Ale další trvají na svém: zdolat tohoto velikána (2864 m.n.m.) za jediný den jde, ale i náročné výstupy v Tatrách jsou oproti tomu procházka.

Diskuse u táboráku v údolí malebné a vodáky milované řeky Soče nás vyprovokovala. Vyrazíme cestou ze západu od vesničky Trenta, s převýšením zhruba dva kilometry. Pochopitelně s litry vody v batohu, protože Julské Alpy sice v údolí nabízejí nádherné vodopády, ale na hřebenech voda není. Mimochodem, i v těch horských chatách stojí "petka" pitné vody kolem čtyř euro.

Další pohlednice z cest najdete ZDE


Zabíračka to tedy je. Zvlášť, když jsme se cestu ještě rozhodli zpestřit nikoli cestou po vojáky vybudované klikaté stezce ke koče u sedla Dolič, ale po hřebenovce označované jako Bamberg Weg. Ferratový set doporučen - srázy, úžlabiny, komíny a další lahůdky si tu člověk užije.

Pod vrchol, na který by podle tradice měl každý Slovinec alespoň jednou za život vystoupit, jsme dorazili odpoledne. Pouhých 300 metrů pod ním se však náhle strhla bouře, jako by bůh, jehož jméno vrchol nese, nechtěl dát kůži lacino. A tak následovala hodina a půl v úkrytu za kameny pod pláštěnkou - a pak už za mírnějšího deště cesta dolů. Ne kvůli času - počasí už příliš zlepšení neslibovalo. Hlavní zásada v horách platí stále: neriskovat.

Stačí krok vedle a následoval by pád o stovky metrů níž. Ferratový set doporučen.

Stačí krok vedle a následoval by pád o stovky metrů níž. Ferratový set doporučen.

Zpět do údolí Soče jsme dorazili ještě za světla. Nad pstruhy z vesničky Žaga, kde je jedna z rodin chová v rybníčcích pod jedním z vodopádů, jsme ale u táboráku mohli hrdě tvrdit: šlo by to. Ale něco si přece musíme schovat na příště, na dva dny to tak stejně bude.

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je nová prázdninová rubrika serveru Lidovky.cz. Přes léto vám budeme přinášet zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

Příspěvky budeme postupně zveřejňovat.

P.S. Dvoudenní cesty na Triglav mívají něco do sebe i kvůli počasí. Dopoledne prý božstvo mívá lepší náladu a navíc člověku vyjít dva kilometry nahoru a dolů za jeden den nemusí svědčit zdraví.