21. října 2011 18:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Snídejte v Berlíně s uměleckou bohémou

Interiér berlínské kavárny Café Einstein | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Interiér berlínské kavárny Café Einstein |

Zřejmě nejslavnější berlínskou kavárnou je Café Einstein. Sídlí v krásné vile v bývalém Západním Berlíně, na Kurfürstenstrasse, kousek od hlavních obchodních tepen a slavného nádraží ZOO.

Tento velký a elegantní podnik byl otevřen v roce 1979 a během let se stal tak populární, že podle jeho názvu a pod jeho logem vznikla v centru Berlína celá síť kaváren. Ke Café Einstein patří neodmyslitelně zejména dlouhé, takřka nekončící snídaně. Celá berlínská umělecká scéna střední a starší generace si tu nenechává ujít sobotní či nedělní dopoledne s úžasnými Einsteinovskými štrúdly a obřím výběr káv.

Nejkrásnější města - 101 tipů

Chystáte se do Paříže, Londýna, Berlína, Vídně... Toto je jen jeden ze 101 tipů, které naleznete v magazínu Lidových novin Nejkrásnější města. Zavedeme vás v něm do deseti světových metropolí, které jsou stále častějším cílem českých turistů. Nabídneme vám přitom pohled, který je přinejmenším neobvyklý. Dozvíte se, jak zapadnout mezi místní, co si v metropolích nenechat ujít, kde se dobře najíst a kam určitě zajít.

Více informací najdete ZDE


Vila patřila židovskému bankéři Georgu Blumenfeldovi a jeho půvabné ženě Margaretě Lucii Sussmannové. Oba spáchali v roce 1939, respektive 1941, sebevraždu. Krásnou vilu předal Goebbels jedné z nejslavnějších filmových hvězd Německa Henny Portenové, která hrála ve více než 170 němých a řadě zvukových filmů. V roce 1921 si ovšem neprozřetelně vzala za manžela židovského lékaře Wilhelma von Kaufmann-Assera, jenž vedl sanatorium v Garmisch-Partenkirchenu. Předání vily doprovodil Goebbels přáním, aby hvězda svého muže opustila – ona však vydržela a byla za to poněkud (po pravdě, ne příliš) bojkotována. Za Hitlerovy vlády natočila "jen" dvanáct průměrných filmů, aby po válce skončila v barevných historických velkofilmech endérácké DEFY.

Slavná berlínská kavárna Café Einstein

Po Portenové zůstaly některé původní interiéry – například kouzelná historizující živá knihovna nebo večerní pánský kuřácký bar, hned vedle koupelny, kterou vám přívětivý personál určitě na požádání předvede…

Nahlédněte do magazínu:

Speciální magazín LN Nejkrásnější města - 101 tipů, které v průvodcích nenajdete.

Objednejte si magazín Nejkrásnější města přes SMS

Pokud speciál Nejkrásnější města nenajdete ve své trafice, stačí poslat SMS ve tvaru LN 101NMB JMENO PRIJMENI ULICE CISLO PSC MESTO (vzor: LN 101NMB jan novak jindrisska 16 11000 praha 1) na císlo 902 11 a magazín vám doručíme do 14 dnů na uvedenou adresu.

Cena odeslané SMS je podle bežného tarifu vašeho operátora, konečná cena za speciál je hrazena příchozí zpoplatněnou SMS ve výši 60 Kč vč. DPH. Službu technicky provozuje ATS, infolinka 776 999 199 (po–pá, 9.00–16.00), www.platmobilem.cz

Lidové noviny

Najdete na Lidovky.cz