Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Na sjezdovkách leží sněhu dost. O víkendu bude ale pršet a foukat

Cestování

  6:28
V celém Česku mají zimní střediska v provozu většinu vleků a hlásí výborné podmínky pro lyžování a běžkování. O víkendu však počasí milovníky zimních sportů nepotěší. Na horách totiž bude intenzivně pršet a k dešti se přidají i vysoké teploty a silný vítr. Sníh tak bude rychle tát.

Podmínky k lyžování v českých skiareálech jsou dobré. foto: ČTK

 Od pátečního do sobotního dopoledne bude přes české území přecházet pásmo srážek, většinou dešťových. Na horách naprší ojediněle až 40 litrů na metr čtvereční. „Očekávané srážky, výrazné oteplení a silný vítr povedou k rychlému odtávání sněhové pokrývky ve všech polohách,“ uvedli meteorologové.  V celé republice bude  navíc od pátku foukat silný vítr, který bude postupně zesilovat a v nárazech dosáhne rychlosti 55 až 90 kilometrů v hodině, na horách až kolem 110 km/h. Zklidňovat by se měl až v noci na neděli.

Pokračující chladné počasí a sněhové srážky umožňily v Plzeňském kraji zprovoznění stále více lyžařských areálů. Kromě Šumavy jsou už v provozu sjezdovky také v Českém lese v Přimdě na Tachovsku a v Kocourově u Klatov. O víkendu chtějí zahájit provoz další sjezdovky, řeklivlekaři a Václav Šebelík z informačního centra v Železné Rudě. Na Šumavě i v Českém lese jsou už také upravené stopy pro běžkaře.

Největší areál v kraji, železnorudský Ski&Bike Špičák, má na sjezdovkách v průměru 30 až 60 centimetrů technického a přírodního sněhu a až na některé dílčí úseky je v provozu celé středisko a všechny vleky.

Sjezdovky

„V pátek 9. ledna spustíme také vlek Zalomený, který pomáhá obsluhovat sjezdovky č. 2 a 3. V sobotu pak se startem víkendových kurzů lyžařské školy i další dětské vleky za špičáckým nádražím, které budou přístupné i pro veřejnost,“ řekl provozní ředitel a spolumajitel areálu Vladimír Kasík. Na Špičáku nemají ani přílišné obavy z případného jednodenního oteplení, které meteorologové předpovídají na sobotu. „Sněhu už máme opravdu dostatek, takže jednodenního výkyvu se nebojíme, tratím neublíží. Navíc v neděli má opět mrznout i sněžit,“ dodal Kasík.

Provozovatelé středočeských lyžařských areálů se nebojí ani následků oteplení. V provozu jsou vleky Šibeniční vrch u Prahy, Monínec na Příbramsku a Chotouň u Prahy. Na svazích je půl metru sněhu i více, řekli provozovatelé.

Provozovatel lyžařského areálu Šibeniční vrch u Mnichovic Jan Zenkl řekl, že podmínky pro Největší krajské středisko Monínec u Sedlce-Prčice na Příbramsku navštíví přes den přibližně 150 až 200 lidí, večer až dvojnásobek. Podle provozovatele areálu Jaroslava Krejčího by lidí mohlo být během dne i 500, aniž by museli stát fronty. Nárůst návštěvnosti očekává v období jarních prázdnin. „Na sjezdovce je 50 centimetrů sněhu, místy i více,“ uvedl Krejčí. Hlášené oteplení by kvalitu sněhu na sjezdovce ohrozit nemělo. „Pouze nezasněžené okolí už nebude doplňovat hezkou zimní atmosféru,“ dodal provozovatel. Pokud naopak teploty klesnou, plánuje dosněžení přilehlého snowparku.

ČTĚTE TAKÉ:

Provoz zatím nezahájila sjezdovka v Kvasejovicích u Sedlce-Prčice, která je závislá na přírodním sněhu, ani příbramská sjezdovka Padák. Podle mluvčí Příbrami Pavlíny Svobodové nebude letos příbramský svah zprovozněn kvůli tomu, že nikdo z bývalého vedení města nepokračoval v jednání o prodloužení smlouvy s provozovatelem. Bývalý provozovatel, firma Novadus, by v provozování sjezdovky pokračoval jen za předpokladu, že by ztrátový provoz město podpořilo 700.000 až milionem korun.

V Beskydech čekají o víkendu lyžaře výborné podmínky. Na většině sjezdovek bude dostatek sněhu a pojede většina vleků. Zalyžují si i běžkaři, i když vzhledem k malému množství přírodního sněhu budou jejich možnosti omezené. Upraveny ale budou desítky kilometrů stop.

Lyžování - ilustrační foto.

Běžkaři mohou vyrazit také na zhruba 40 kilometrů upravených tras v okolí Javorového vrchu u Třince. „Na běžeckých trasách je od pěti do 15 centimetrů sněhu. Sice ty podmínky nejsou úplně ideální, ale já myslím, že běžkaři budou spokojeni,“ řekl provozovatel střediska Javorový vrch Jiří Valenta. Sjezdaři budou mít k dispozici menší modrou sjezdovku, která je podle Valenty v perfektním stavu, je na ní 20 centimetrů sněhu a dále se zasněžuje. „Pokud jde o červenou sjezdovku, sedmistovku, tak tu teď dosněžujeme a pravděpodobně ji spustíme příští týden, ale tento víkend ještě v provozu nebude,“ řekl Valenta.

Čerstvý přírodní sníh a nízké teploty potřebné pro technické zasněžování umožnily zimním střediskům v Pardubickém kraji otevřít téměř všechny sjezdovky. V provozu jsou i vleky v níže položených oblastech. Nejvíce sjezdových tratí, více než osm kilometrů, nabízí lyžařský areál v Dolní Moravě na Orlickoústecku, řekl ČTK jednatel společnosti Sněžník Martin Palán.

„V provozu je kompletně celé středisko kromě jedné části sjezdovky A, kterou nyní dosněžujeme. V posledních dnech napadlo asi 30 centimetrů čerstvého sněhu, na dnešek také poprašek. Podmínky se výrazně zlepšily,“ uvedl Palán. Připraveno je také přibližně 40 kilometrů upravených běžeckých stop. Upravena je Jesenická magistrála v úseku Pod Vilemínkou - Zatáčka smrti, odkud navazují upravené trasy ze Starého Města. Lze také využít Okruh Mokřiny a propojení od laviček po konečnou lanové dráhy U Slona.

Na Vysočině je v tomto týdnu otevřeno 16 lyžařských sjezdovek, od začátku zimy největší počet. Díky sněžení začaly na území kraje přibývat stopy pro běžkaře. Jen na Novoměstsku je upraveno kolem 80 kilometrů tratí, stopy jsou projeté kupříkladu i kolem Žďáru nad Sázavou, Humpolce a Vysoké u Jihlavy. Správci skiareálů řekli, že i kvůli hrozící oblevě s deštěm se teď lidé snaží si lyžování co nejvíc užít.

„Nepamatuji tak skvělé podmínky dlouho, je perfektně zasněženo, plus ten přírodní sníh. Je to vidět i na zájmu lyžařů, kteří stejně jako my mají obavy z víkendové oblevy,“ řekla Magda Vaňková, která se stará o sjezdovky v Lukách nad Jihlavou a na Křemešníku u Pelhřimova. Na svazích leží kolem půl metru sněhu.

Podmínky k lyžování se v Libereckém kraji díky ochlazení a sněžení v minulých dnech zlepšily a o víkendu se rozjedou další vleky. Na sjezdovkách je od 30 do 80 centimetrů sněhu. Předpověď pro lyžaře, zejména v sobotu, ale není příznivá. Má silně foukat a pršet, teploty budou nad nulou. Provozovatelé se přesto příliš neobávají toho, že nepříznivé podmínky výrazně uškodí kvalitě sjezdovek.

Podmínky k lyžování se v Libereckém kraji díky ochlazení a sněžení v minulých...

V největším středisku kraje, v krkonošské Rokytnici nad Jizerou, se od pátku rozjede oblíbená lanovka na Lysou horu. Díky tomu se bude moci lyžovat na téměř tři kilometry dlouhé modré sjezdovce, jež je v kraji nejdelší. „Turistická je pro běžného lyžaře asi to nejlepší, co nabízíme,“ uvedl ředitel Spartaku Rokytnice Jiří Krtička. Od pátku bude také v provozu skoro kilometr dlouhý Slalomák. „Ten má parametr závodní sjezdovky,“ poznamenal Krtička. V Rokytnici by měli mít lyžaři o víkendu k dispozici celkem zhruba 13 kilometrů sjezdových tratí.

V lyžařských areálech na jihu Čech panují velmi dobré sněhové podmínky. V pátek a v sobotu se ale podle meteorologů výrazně oteplí, bude pršet a foukat silný vítr. Ochladí se pravděpodobně až koncem příštího týdne. Na Zadově leží až 60 centimetrů sněhu, na Lipně 45 a na rakouském Hochfichtu až 55 centimetrů. Technický sníh podle provozovatelů ski areálů nepřízeň počasí přečká.

Sněhu přibývá

Lyžařské areály v Královéhradeckém kraji hlásí ideální sněhové podmínky. Na svazích leží až 80 centimetrů technického a přírodního sněhu, upravené jsou také běžecké tratě v okolí areálů. Například ve Špindlerově Mlýně bylo ve středu v provozu 18 kilometrů sjezdovek, zbývající vlekaři postupně otevírají. „Díky mrazivému počasí a častému sněžení na sjezdovkách sněhu stále přibývá. Jen během pondělí napadlo asi pětadvacet centimetrů. Na Svatém Petru je nyní téměř půl metru sněhu a na Horních Mísečkách dokonce až osmdesát centimetrů,“ uvedl ředitel špindlerovského skiareálu Čeněk Jílek.

V Olomouckém kraji je lyžařská sezona v plném proudu a o víkendu budou v zimních střediscích díky ochlazení a sněžení otevřeny další sjezdovky. Lyžařské areály v Jeseníkách i v okolí Olomouce nabízejí dobré sněhové podmínky pro sjezdové lyžování a na své si přijdou i vyznavači běžeckého lyžování.

Autoři: ,