Neděle 16. května 2021svátek má Přemysl 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Cestování

Spát se dá pod stanem, v karavanu nebo ubytovně, ani Švýcarsko nemusí být drahé

Aaregg, Brienz, Švýcarsko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aaregg, Brienz, Švýcarsko | foto: HedvanbnáStezka.cz

Švýcarsko, to jméno v sobě nese příslib kvality, ale i něčeho drahého. Avšak cestování po zemi helvétského kříže plné hor nemusí být otázkou plné peněženky. Existuje zde bohatá síť kempů i míst, kde je možné zaparkovat obytný přívěs, stejně tak mládežnických ubytoven.

Kempy kam se podíváš

Hory, louky, trekování, nebo ledovce, sníh a lyžování. Švýcarsko nabízí nepřeberné množství aktivit a vyberou si všichni, ti extrémně aktivní, ale i lehce lenivější cestovatelé.

Pobyt v přírodě je ve Švýcarsku upraven právními omezeními, která bohužel nejsou všude stejná. Doporučuje se tak pečlivě vybírat místa vhodná ke kempování například na stránkách Swiss National Map. Po celé zemi je však možné najít velké množství kempů, připravených přivítat turisty z celého světa. Kvalitně zařízené poskytnou pohodlí všem lidem, kteří dávají přednost stanu před postelí. Kemp v Alpách může dvojici vyjít na nějakých 500 Kč za noc.

Tipy pro kempování ve Švýcarsku naleznete na MojeSvycarsko.com v sekci Užitečné informace pro cestovatele.

Ubytovny nejenom pro mladé

Mládežnické ubytovny jsou jednou z možností, jak ve Švýcarsku trávit noci v pohodlí. Jejich název může být trochu zavádějící a vychází z jejich bohaté minulosti. V 21. století však neslouží pouze mládeži a ubytovat se zde může každý. Tradiční vícelůžkové pokoje totiž často doplňují i dvojlůžka. Snídani máte již v ceně ubytování a můžete si doobjednat i tříchodovou večeři za cenu kolem 20,- CHF.Vždy si projděte stránky vybraného místa, jelikož nabídky ubytování se mohou lišit. Během roku, a zvláště pak v létě, je nutné si místo k přespání zajistit předem.

Karavanem do hor

Švýcarsko je relativně malá země a dá se přejet z jedné strany na druhou v celku snadno. To je pak výhoda pro všechny milovníky karavanů. Jedním ze středisek, které stojí za návštěvu je například Saas-Fee ve Walliských Alpách pouhých 20 km od vrcholu Matterhornu (4 478 m n. m.).

Parkoviště pro obytné přívěsy je umístěno před vjezdem do města za cenu kolem 25 franků na den. V této sumě je WC s tekoucí vodou, elektrická přípojka je za příplatek. Švýcarsko je zemí, kde místní (zvláště pak policisté) dbají na dodržování zákonů, proto se nedoporučuje „černé“ stání a to zvláště pak na hodně navštěvovaných místech.

Lanovkou k vrcholu

Alpy jsou majestátní hory a jejich vrcholy v nás vzbuzují úctu. Výstup na ně nebo treky v jejich okolí mohou být velice náročné a proto není na škodu si je trochu zkrátit. Často ani není jiná možnost, pokud chceme vybranou trasu zvládnout za jeden den. Ve Švýcarsku pracují praví mistři lanovek. V roce 2017 zprovoznili, po 14 letech plánování a příprav, nejstrmější pozemní lanovku na světě spojující obce Schwyz a Stoos.

St. Moritz, Corvatsch, Švýcarsko
Alpy, Švýcarsko

Švýcarské středisko Engelberg nabízí zase cestu unikátní otočnou lanovkou. Ta návštěvníky vyveze k dalšímu architektonickému skvostu tamních hor a tím je tzv. Cliff Walk, nejvýše položený visutý most v Evropě, jenž se nachází u vrcholku hory Titlis nad půlkilometrovou propastí. Jízdu k vrcholu hory Stanserhorn (1 900 m n. m.) je zase možné strávit na střeše kabiny lanovky ve voze zvaném CabriO. Nic tak nebrání ve výhledu nadšenému turistovi, cena za jednu jízdu se pohybuje kolem 700 korun, ale držitelé jízdenky Swiss Travel Pass ji mají v roce 2018 zdarma.

Buďte ohleduplní

Ať už se pohybujete v autokempu, kempu nebo jste postavili stan na nádherné louce pod ještě krásnější horou, myslete vždy na přírodu kolem vás a na lidi, kteří přijdou po vás. Nenechávejte za sebou odpadky jakéhokoliv charakteru, odneste si je sebou. Pokud potřebujete na velkou, jděte dále od vodních toků, vzniklý produkt zakopejte a toaletní papír spalte nebo odneste. Pokud umýváte nádobí, používejte prostředky šetrné k přírodě, stejně tak pokud se koupete vy sami. Příroda je jenom jedna a je třeba ji chránit.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...