Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Špindlerův Mlýn. Buginou městem a lanovkou i za jídlem

Cestování

  6:52
Lanovky ve Špindlerově Mlýně již odstartovaly svůj každodenní letní provoz a spolu s ním také množství atrakcí jako jsou naučné stezky pro děti, dětská hřiště, bikepark nebo nové balíčky Menu či Fun ticket. Přímo v centru města si můžete zapůjčit elektrokola nebo netradiční elektrobuginy.

Z vrcholu Medvědína se můžete vydat i na naučné stezky, při kterých se děti dozvídají zajímavá fakta, řeší hádanky a plní úkoly, které zapisují do speciálních archů (k vyzvednutí v novém infocentru u nástupu lanovky na Medvědíně). foto: Tomáš Rucký/SNOWtour.cz

V létě je ve Špindlu v provozu šestisedačková lanovka ve Svatém Petru a také čtyřsedačka na Medvědíně, a obě vyváží turisty i cyklisty s koly. Na Medvědíně můžete letos nově využít tzv. Fun ticket za 590 Kč, který zahrnuje jízdu lanovkou a tříhodinové zapůjčení elektrokola. Od výstupu lanovky se pak můžete vydat přímo po značených cyklotrasách a navštívit například pramen Labe.

Kdo rád skáče, ocení loňskou nepříliš dlouhou novinku Fly Agaric a středně...
Veškeré překážky na trase mají dřevěný charakter a jde například o lavice nebo...

My jsme se vydali na Vrbatovu boudu, která byla krátce po sjezdu z vrcholu Medvědína směrem na Mísečky značená, takže nebylo potřeba ani mapky. Pak už následoval jen výjezd po tzv. Masarykově horské silnici (po nástupu Hitlera měla zlepšit obranu západních Krkonoš), která nám metr po metru odkrývala čím dál otevřenější výhled na krkonošské podhůří. Na elektrokole utíkala cesta obzvlášť rychle a tak jsme zhruba za 3 km mohli spatřit cíl výletu.

Špindlerův Mlýn v kostce:

  • Vzdálenost z Prahy 2 h
  • Celodenní jízdné na lanovku dospělí 490 Kč
  • 1 jízda lanovkou nahoru 250 Kč
  • Provozní doba lanovky Každý den 8:00 – 12:00, 13:00 -18:00 každou půlhodinu
  • Zapůjčení elektrokola (1 den) 750 Kč (i s helmou)
  • Zapůjčení horského kola (1 den) 350 Kč (i s helmou)
  • Zapůjčení sjezdového kola (1 den) 850 Kč
  • www.skiareal.cz

Již bezlesá krajina tu působí ryze horsky a výhled na ni si užijete ještě víc, pokud si vyjdete pár desítek metrů nad Vrbatovu boudu k Mohyle Hanče a Vrbaty. Vyhlídka kousek od Mohyly pak servíruje Krkonoše v celé jejich kráse. Kdo má dost sil, může se odtud vydat po cyklotrase přes Labskou boudu ještě na pramen Labe. My se vrátili zpátky přes Mísečky k nástupu sedačkové lanovky na Medvědíně.

Z vrcholu Medvědína se můžete vydat i na naučné stezky, při kterých se děti dozvídají zajímavá fakta, řeší hádanky a plní úkoly, které zapisují do speciálních archů (k vyzvednutí v novém infocentru u nástupu lanovky na Medvědíně). Vydat se s dětmi můžete na Krakonošův příběh (9,5 km), který vede po zpevněné cestě, takže je vhodný i pro kočárky a cyklisty nebo na Medvědí cestu (8,6) km, která vede přes Šmídovu vyhlídku a stává se tak vyhledávaným okruhem i pro běžné turisty.

Naučné stezky stejného principu najdete i ve Svatém Petru, konkrétně Mechovou pěšinku (3,8 km) a Stezku stopaře (7,7 km), která je vhodná pro kočárky nebo cyklisty.

Na vrcholu Medvědína najdou děti velké dětské Meďánkovo hřiště v čele s velkou trampolínou, houpačkami, kolotočem, skluzavkymi, pískovištěm a prolézačkami na velkých dřevěných písmenech. Vstup na hřiště je zdarma a zázemí k němu tu tvoří restaurace Medvědín. Menší hřiště najdete taky u výstupu lanovky na Pláni.

Novinkou z loňska jsou elektrobuginy, které zapůjčíte na konci městského parku směrem k Medvědínu. V bugině můžete jet ve čtyřech a šlapat můžete buď „za své“ nebo si pomáhat elektromotorem. Projíždět se můžete po zpevněných cestách po Špindlerově Mlýně, doporučovanou variantou je ovšem asfaltová stezka lemující potok směrem na Medvědín. 1 hod vyjde na 590 Kč. Děti si sami mohou zajezdit na vytyčeném okruhu v mlaých šlapacích buginách za 70 Kč na 10 min. Buginy vyzkoušejte ideálně ještě před prázdninami, pak už se cesty Špindlu zaplní a bude potřeba často využívat klakson, který je na bugině přidělaný.

Ve Svatém Petru hledejte atrakce jako je diskgolf, tenis nebo nově tzv. Menu ticket, v rámci kterého máte zpáteční jízdenku na Pláň, tříchodové menu a nápoj za 490 Kč. Menu ticket se dá uplatnit přímo u výstupu lanovky v restauraci Na Pláni a tříchodové menu se tu může skládat například z cibulačky, špetzlí a domácího perníku. Při hezkém počasí můžete využít prostornou terasu s výhledem na Medvědín.

Ve Svatém Petru si můžete vyzkoušet i bikepark, který začátečníky láká na jedoduchý šotolinový sjezd po Turistické trase, který je dlouhý 7 km a díky neterénnímu charakteru je vhodný i pro rodiny s dětmi nebo úplně amatéry.

Již bezlesá krajina tu působí ryze horsky a výhled na ni si užijete ještě víc,...

Mírně a středně pokročilí ocení v bikeparku mou oblíbenou červenou trasu Freeride, která není nikterak technicky náročná a neobsahuje žádné prudké technické úseky. Veškeré překážky na trase mají dřevěný charakter a jde například o lavice nebo klopené zatáčky, vše se dá ale samozřejmě přejet nebo objet.

Kdo rád skáče, ocení loňskou nepříliš dlouhou novinku Fly Agaric a středně zkušení sjezdaři budou brousit i trasu Deep Forest, která se oproti minulosti o poznání zjednodušila. Kořenovité úseky jsou vypodložené kameny nebo dřevem, takže jakmile zvládnete trať Freeride, směle se vrchněte na techničtější Deep Forest. Černá trasa Race zůstává nejobtížnější v bikeparku, a tak ji doporučujeme výhradně zkušeným sjezdařům.

Než se vrhnete na bikeparkové trasy, rozcvičte se u nástupu lanovky na pumptracku nebo na dřevěných překážkách. Na pumptracku, který zvládnou i malé dětim se naučíte „pumpovat“, na dřevěné konstrukci zas balancovat. Dřevěná kontrukce je ale posazená lehce do výšky, takže není stavěná pro úplné začátečníky, ale spíše pro pokročilé.

Přímo ve Svatém Petru lze zapůjčit jakýkoli typ kola, ať už sjezdové, klasické horské nebo dětské. V půjčovnách Špindl Motion ve „Svaťáku“ , na Medvědíně a také v půjčovně bugin ve městě pak zapůjčíte i elektrokola.

Autor: