Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Špindlerův Mlýn. Sportovní Medvědín a zábavné Mísečky

Cestování

  10:00
Díky dlouhým a poměrně i prudkým sjezdovkám se lyžování na Medvědíně řadí spíše mezi sportovní záležitosti. Carvové oblouky tu můžete doplnit „pérováním“ v terénních vlnách nebo skoky ve snowparku na Mísečkách. Naši pozornosti tu samozřejmě neunikla ani nová sedačková lanovka propojující Mísečky s Medvědínem.

Kapitolou samotnou o sobě by mohl být snowpark, který nás zaujal výběrem všech možných překážek od oblých beden, přes lomené bedny až po zábradlí. Pěkně postavené tu byly i dva skoky – jeden menší, na který se tu odvažovali i méně zkušení, a jeden větší, na kterém už jezdci povětšinou předvedli nějaký ten trik. foto: Tomáš Rucký/SNOWtour.cz

Naše první jízda připadá na sjezdovku 12b, tedy modrou Tréninkovou, kterou mám ráda hlavně kvůli velkorysé šířce, díky níž se tu dá vykroužit pěkný oblouk po hranách i při vyšším počtu lidí, kteří se tak po svahu rozprostřou. Sklon není nikterak prudký, takže se tu dá dobře koncentrovat na vlastní techniku, která se díky přiměřené rychlosti dobře procvičuje.

Po rozcvičení se na modré pláni přichází zhruba v polovině trati zlom, kde se dá buď přejet na červenou variantu, nebo pokračovat stále po sjezdovce, která se však rázem mění v černý padák. Možná jsme měli štěstí, možná se jen měnily sobotní turnusy, ale pistu jsme měli skoro poloprázdnou, takže jsme se si černou mohli užít i po celé šířce a vykružovat oblouky skoro od lesa k lesu. Tvrdý podklad a stín ve spodní části tu docela přidávají na rychlosti, která je ale díky přehlednosti docela dobře kontrolovatelná a za mě jde o jednu z nepříjemnějších černých tratí u nás.

Naši pozornosti tu samozřejmě neunikla ani nová sedačková lanovka propojující...
Po rozcvičení se na modré pláni přichází zhruba v polovině trati zlom, kde se...

Sportovního ražení je i vedlejší červená, která měří přes 2 kilometry a patří do TOP 10 nejdelších sjezdovek republiky. Tahle sjezdovka si zcela říká o stavění lyží na hrany, a to klidně po celou jízdu – pokud ji ovšem vydržíte vkuse, my dáváme jednu pauzu v polovině, dvě když fotíme, a stejně dole u turniketů přijedeme docela zafunění. Při malém množství lidí na sjezdovce jde o velmi pěkné svezení, zejména v horní části, kde mi vždycky přijde sníh lepší, než v druhé polovině, na které se brzy dělají ledové plotny.

Špindlerův Mlýn v kostce:

  • Vzdálenost z Prahy 2 h
  • Celodenní skipas dospělý (do 25.12.) 890 Kč (při vrácení do 3 hodin od prvního průchodu na turniketu je klientovi vráceno 200 Kč)
  • Senior/Junior – 710 Kč (při vrácení do 3 hodin od prvního průchodu na turniketu je klientovi vráceno 200 Kč)
  • Děti do 6-ti let zdarma (v doprovodu rodiče)
  • Parkování zdarma na Hromovce i Medvědíně u lanovky
  • Webové stránky www.skiareal.cz

V rámci medvědínské návštěvy jsme se samozřejmě svezli i na Mísečkách, respektive na červené Turistické, na které pocitově přišla větší koncentrace lyžařů, než na Medvědíně. Sjezdovka je sice kratší než medvědínské pisty, líbí se mi na ni ale střídání prudší a mírnější pasáže, na které se pak dá ke sportovnímu carvingu využít rychlost nabitá ze strmějšího úseku. Manšestr tu bylo možné i později krájet hlavně na mírnější části, horní prudší pasáž se kolem poledne začala vybrušovat do „sklovitého“ povrchu.

Zpestřením pro všechny věkové i výkonnostní kategorie jsou tu terénní vlny začínající na startu Turistické trati. Nebylo tu prcka, který by se po nich nechtěl projet, klidně by ale vlny mohly být delší.

Kapitolou samotnou o sobě by mohl být snowpark, který nás zaujal výběrem všech možných překážek od oblých beden, přes lomené bedny až po zábradlí. Pěkně postavené tu byly i dva skoky – jeden menší, na který se tu odvažovali i méně zkušení, a jeden větší, na kterém už jezdci povětšinou předvedli nějaký ten trik. Výhodou snowparku je vlastní obslužná poma a prakticky i vlastní „poodstrčený“ svah od hlavního dění.

Naopak pro nejméně zkušené je na Medvědníně dětský park pod záštitou Meďánkovy lyžařské školky u nástupu sedačkové lanovky, který zahrnuje jeden kratší pojízdný pás a několik slalomů podél, ať už z kuželů, nebo slalomových zvířat. Objednat můžete privátní i skupinovou výuku – dvě hodiny privátní výuky vyjdou na 1790 Kč, 890 Kč stojí výuka na celý den ve skupině maximálně 6ti dětí.

Středisková občerstvení tu nesou jednotný název Špindl Gastronomy a jedním z nich je restaurace na vrcholu Medvědína u výstupu lanovky. Výhodou tu je možnost posedět na prosluněné terásce a také oceňuji pultík u vchodu, soustřeďující se na lyžaře, kteří se chtějí jen rychle občerstvit kávou a drobnou sladkou nebo slanou svačinou a chtějí zas metelit na kopec. Vzhledem k velmi dobrým lyžařským podmínkám jsme tentokrát mezi takové lyžaře patřili i my a k obědu si vystačili s kávou a celozrným rohlíkem obloženým šunkou, sýrem a čerstvou zeleninou, který jsme si snědli v prvním patře v panoramatické části restaurace. Lidové ceny v těchto končinách nelze úplně očekávat, takže tato svačina vyšla na 150 Kč.

Prostor u dolní stanice sedačkové lanovky nabyl od letoška nového vzezření, a to díky velkému dřevěnému kvádru „Špindl motion“, který znáte z Hromovky i ze Svatého Petra. Toto zázemíčko představuje pokladny a infocentrum současně s obchodem sportovního vybavení a možnosti zapůjčení lyží. Celodenní zapůjčení lyží vyjde na 490 Kč, helma pak na 90 Kč.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat