Pátek 7. října 2022, svátek má Justýna
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Špindlerův Mlýn: výlety na e-biku za krkonošskými skvosty

Cestování

  5:39
Se spuštěním sedačkové lanovky na Medvědín se i Špindlerův Mlýn zařadil po bok areálů, které začátkem května zahájily letní provoz. Sedačková lanovka vás tu vyveze na 2 naučné stezky, na velké dětské hřiště a také pomůže ukrojit kilometry z cyklovýletu po hřebenech Krkonoš, třeba za pramenem Labe.

Aktuálně ve Špindlerově Mlýně funguje zmíněná sedačková lanovka, občerstvení v bufetu u dolní stanice lanovky i venkovní teráska restaurace Medvědín u horní stanice lanovky a v provozu je také půjčovna elektrokol včetně obchodu se suvenýry a sportovním zbožím. foto: Tomáš Rucký

Aktuálně ve Špindlerově Mlýně funguje zmíněná sedačková lanovka, občerstvení v bufetu u dolní stanice lanovky i venkovní terasa restaurace Medvědín u horní stanice lanovky. V provozu je také půjčovna elektrokol včetně obchodu se suvenýry a sportovním zbožím.

Naučné stezky pro rodiny s dětmi představují de facto pěší túru zpestřenou zajímavými informacemi a dílčími úkoly na několika zastávkách, takže jsou motivační zejména pro děti.

Odpočinek
V polovině května je sice kruhová studánka pramene Labe ještě pod sněhem, své...

Na Medvědíně jsou rovnou dvě naučné stezky, a zatímco loni jsme si tu prošli „Špindlmanovu misi“, letos jsme vyzkoušeli Medvědí cestu, která startuje na vrcholu Medvědína a protáhne vás po dřevěné lávce přes Svinské louže, dále přes Šmídlovu vyhlídku a zpátky do areálu se dostanete přes Horní Mísečky.

Špindlerův Mlýn v kostce:

 • Vzdálenost z Prahy 2 h
 • Celodenní jízdné bikepark dospělí 490 Kč
 • 1 jízda lanovkou nahoru (na pokladně) 300 Kč
 • 1 jízda lanovkou nahoru (3 a více dní dopředu přes e-shop) 250 Kč
 • Celý ceník www.skiareal.cz/cenik/cenik-lanovek
 • Provozní doba lanovky Každý den 8:00 – 12:00, 13:00 -18:00 nepřetržitě
 • Zapůjčení elektrokola (1 den) 750 Kč (i s helmou)
 • Zapůjčení horského kola (1 den) 350 Kč (i s helmou)
 • Zapůjčení sjezdového kola (1 den) 850 Kč
 •  www.skiareal.cz

Medvědí cesta je dlouhá 8,6 km a během sedmi zastávkách se na ní dozvíte zajímavé informace o medvědech. Než se na Medvědí cestu vydáte, vyzvedněte si na pokladně u dolní stanice lanovky mapku pro plnění úkolů – na jednotlivých stanovištích budete totiž luštit tajenku a také šrafovat obrázky podle značek umístěných na dřevěných sochách. Za vyluštěnou tajenku dostanou děti na pokladně drobnou zaslouženou odměnu. Další dvě naučné stezky najedete u výstupu lanovky ve Svatém Petru, která zahájí provoz 29. května.

Dalším magnetem pro děti je bezesporu „lettering“ a pestré dětské hřiště u výstupu sedačkové lanovky na Medvědíně. „Lettering“, tedy obří dřevěná písmena Medvědín, simulují dětem jednoduché lezecké stěny a z nich se spouštějící klouzačky.

Na dětském hřišti pak nechybí ani nejmodernější atrakce jako je nafukovací trampolína, „bagry“ v písku, dřevěné prolézačky, houpačky nebo houpačko-kolotoč pro dva. Vstup do dětského parku je zdarma.

Sedačková lanovka na Medvědín vám bezplatně vyveze i kola, případně i elektrokola, která si zapůjčíte v E-bike půjčovně Kolo pro život u dolní stanice lanovky. Jsme sice sportovci, ale tentokrát jsem i já podlehla kouzlu motůrku a v půjčovně si vybrala celoodpružené elektrokolo a vědomí elektrické přípomoci mi dovolilo zvolila delší výlet, než obvykle. Vybrat si tu jinak můžete nejnovější modely elektrokol Rock Machine z řad trekkingových i trailovách e-biků.

My se s e-bikem vydali sedačkovou lanovkou na vrchol Medvědína a odtud jsme si vybrali jeden z doporučených cyklovýletů Špindlu – na pramen Labe. Vyrazili jsme tedy po trase K13, která nás po šotolinovém sjezdu zavedla k rozcestí, kde jsme zabočili doprava a po asfaltové cestě vyšlapali k Vrbatově Boudě na Zlaté návrší.

Na dětském hřišti pak nechybí nejmodernější atrakce jako je nafukovací...

Jen pár metrů nad Vrbatovo Boudou najdete i Mohylu Hanče a Vrbaty, která připomíná tragickou událost, při které v lyžařském závodě v roce 1913 umrzli ve sněhové bouři Bohumil Hanč a jeho přítel Václav Vrbata.

Ze Zlatého návrší jsme se projeli po krkonošské magistrále, která vede po hřebeni a dává dostatek času pokochat se jedinečnou krkonošskou tundrou.

Cyklotrasa nás dále dovedla na nepřehlédnutelnou Labskou Boudu, kde jsme si v připravených stojanech nechali kola (doporučujeme zámek s sebou) a dále pokračovali kilometr pěšky až k prameni Labe.

V polovině května je sice kruhová studánka pramene Labe ještě pod sněhem, své kouzlo ale má i močál, z něhož Labe vyvěrá a slyšet tak můžete tajemné bublání horského pramene. Zpátky jsme se vydali stejnou cestou na Zlaté návrší a zpět do areálu přes Horní Mísečky. Cyklostrasa má dohromady asi 25 km a po celou dobu vede po zpevněné cestě, která je z 90 % asfaltová.

Na Medvědíně jsou rovnou dvě naučné stezky, a zatímco loni jsme si tu prošli...

I když nám na cyklovýletě pomáhal motor, nějaká energii přece jen vydaná byla, a tak jsme ji poctivě doplnili v Bistru Medvědín u nástupu sedačkové lanovky. Kromě teplých a studených nápojů nabídne bistro muffiny, smažený sýr v housce a jeho parketou jsou párky v rohlíku na všechny způsoby posypané smaženou cibulkou (kolem 60 Kč), které vydají skoro za menší oběd.

Špindlerův Mlýn nabídne i další letní aktivity, již brzy budou například v provozu terénní koloběžky na Medvědíně, elektrobuginy v centru města nebo trampolínový park.

Na konci května zahájí Špindlerův Mlýn také provoz sedačkové lanovky ve Svatém Petru, takže můžete vyrazit na další dvě naučné stezky nebo s kolem na „Jízdu za zvířátky“, kterou jsme mapovali loni. Rovněž od 29. května se otevře i špindlerovský bikepark ve Svatém Petru, takže svoje stroje můžou začít ladit i sjezdaři a milovníci trailového bikingu, pro něž je taková červená trasa „Freeride“ jako dělaná a dá se zvládnout i na běžném celopéru.

Letošní novinkou Špindlu je akce „Lanovky zdarma“, která funguje tak, že pokud se ubytujete ve vybraných hotelech či penzionech, můžete se špindlerovskými lanovkami vozit zdarma po celou dobu pobytu.

Autor:

ANALÝZA: Co udělají USA, když Rusko použije atomovou bombu? Jsou tři možnosti

Premium Pořád se věští z koule, jestli Rusko použije na Ukrajině atomovku, kreslí se různé scénáře, ale vůbec se neví, co by...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

   Mohlo by vás zajímat