Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Štěpánka, kráska mezi rozhlednami, skrývá tajemnou pověst

Cestování

  7:00
Nad obcí Příchovice u Tanvaldu stojí na zalesněném kopci Hvězda kamenná rozhledna s romantickým názvem Štěpánka, která 14. srpna slaví 120 let od svého otevření.

Rozhledna Štěpánka slaví 120 let od svého otevření. foto: Archiv LN

Své pojmenování ale tato nejstarší a nejvýše položená rozhledna Jizerských hor, která je mnohými označovaná také za nejkrásnější, nezískala podle sličné dívky stejného jména, nýbrž po rakouském arcivévodovi Štěpánovi.

Její výstavba se navíc z důvodu tajemné pověsti protáhla na dlouhých 45 let. A jejímu staviteli se magické kletbě stejně nepodařilo uniknout...

Se stavbou novogotické rozhledny započal kníže Kamil Rohan v červenci 1847 na počest arcivévody Štěpána. Krátce nato byly ale veškeré stavební práce přerušeny. Podle pověsti tak kníže učinil proto, že mu stará cikánka předpověděla, že jakmile bude stavba dokončena, zemře.

ČTĚTE TAKÉ:

Celých 45 let tak stálo na Hvězdě šestimetrové torzo budoucí rozhledny, ze kterého turisté pozorovali východ slunce. Protože nedokončená věž přitahovala i zájem vandalů, koupil ji horský spolek z nedalekého Kořenova.

Věštba se neplnila

Konečný projekt vypracoval liberecký profesor Brausenwetter a pod vedením stavebního mistra Hájka z Rokytnice také stavbu v roce 1892 dokončil. Slavnostního otevření se zúčastnilo několik tisíc lidí, ovšem kníže Rohan u toho nebyl. Dle věštby měsíc nato zemřel, bylo mu již 91 let.

Turisté se žádné tajemné věštby nezalekli, a tak se krátce po svém otevření stala Štěpánka jedním z nejoblíbenějších výletních cílů Jizerských hor. Za druhé světové války sloužila 24 metrů vysoká rozhledna jako kontrolní hláska německého letectva a z tohoto důvodu byla pro veřejnost uzavřena. Po válce musela být věž opravena, dokončilo se její zasklení a v roce 1963 byla zapsána do památkového fondu Státního ústavu památkové péče.

Výhled na Bezděz či Trosky

Na věži se nacházejí dvě vyhlídky: první je umístěna v širším ochozu ve výšce devět metrů a ta druhá je až těsně pod střechou věže. Vede na ní celkem 81 schodů a turistům nabízí opravdu pěkný výhled. Severozápadním a severním směrem jsou vidět vrcholky Jizerských hor a východně zase Krkonoše. Návštěvníci ale mohou spatřit také hrady Bezděz a Trosky, rozhlednu na Kozákově a Ještěd s typickou dominantou televizního vysílače.

ČTĚTE VÍCE:

Štěpánka se svou charakteristickou štíhlou siluetou patří mezi velmi fotogenické objekty a bývá často zobrazována na mnoha pohlednicích, upomínkových předmětech a informačních materiálech o Jizerských horách.

Návštěvníkům je otevřena celoročně, zavřeno zde bývá pouze za nepříznivého počasí. Okolí je vhodné také pro cykloturistiku a v zimě jsou zde příznivé podmínky pro běžecké lyžování.

Autoři: ,