Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Střední Čechy: pro milovníky vlaků i poutních míst

Cestování

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Série #světovéČesko / Zvláště pokud jste z Prahy a okolí, máte hned několik jedinečných výletních příležitostí takřka za humny. Už jste slyšeli o Makové hoře?

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Lidovky.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na Lidovky.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Viadukt Žampach foto: Středočeská centrála cestovního ruchu

Barokní skvost s duchovním přesahem v Benešovské pahorkatině vás nadchne minimálně tak jako Svatý Jan pod Skalou na Berounsku. Kraj ale nabídne i něco pro techničtěji zaměřené výletníky - skanzen Solvayovy lomy s přístupnými štolami či monumentální železniční viadukt u Žampachu.

Maková hora

Poutní místo Maková hora nadchne obdivovatele vytříbené architektury i ty, kteří hledají uklidnění v náruči přírody a na místě s duchovním přesahem, kam v minulosti mířily desetitisíce věřících. Zdejší farní kostel svatého Jana Křtitele a Panny Marie Karmelské je skutečným barokním skvostem, který stojí za návštěvu.

Maková hora | foto : Středočeská centrála cestovního ruchu

Od roku 1993 se o kdysi proslavené poutní místo začalo starat Biskupství českobudějovické. Nová, doslova zlatá éra Makové hory nastala s příchodem Františka Homoly, laického bratra řádu kapucínů. Řeholník a poustevník se zasloužil o to, že místo duchovně ožilo a kostelík v lese na kopci, pod jehož střechou sám přebýval a osobně se všem návštěvníkům věnoval, se stalo turistickou atrakcí.

Železniční viadukt Žampach

Kamenný most u obce Žampach patří k nejvyšším železničním mostům v České republice. První vlak tudy projel již v roce 1900, ale tím význam viaduktu, především pak pro všechny fanoušky historie železnic, zdaleka nekončí. Most je součástí trati zvané Posázavský pacifik, jíž takto začali přezdívat trampové, kteří právě tudy od 20. let minulého století často projížděli.

Most s rozpětím 12,5 metrů zhotovený ze žuly se budoval                    mezi lety 1898–1899 a skládá se ze sedmi oblouků, přičemž nejvyšší se tyčí 41 metrů nad roklí Kocour a potokem Studený. Na jeho stavbě se podíleli dělníci z celé Evropy. I díky nim nemusel být most nikdy výrazněji opravován, přestože přes něj denně přejede okolo třiceti vlaků.

Svatý Jan pod Skalou a skanzen Solvayovy Lomy

Projděte se po nejstarší turisticky značené trase v Čechách! Malebná krajina obklopující obec Svatý Jan pod Skalou přitahovala výletníky už v 19. století, a tak tu v roce 1889 vznikla jedna z prvních českých značených turistických tras – cesta Vojty Náprstka.

Svatý Jan pod Skalou | foto : Středočeská centrála cestovního ruchu

Svatý Jan pod Skalou se ukrývá ve skalami sevřeném údolí v srdci chráněné krajinné oblasti Český kras. Podle pověsti se v jeskyni v             9. století zabydlel první český křesťanský poustevník Ivan. Jeho přítomnost připomíná Jeskyně svatého Ivana upravená na skalní kostel.

Vydat se můžete také do skanzenu Solvayovy lomy. K tomuto muzeu těžby a dopravy vápence ve volné přírodě vede jedna ze tří naučných stezek a tvoří ho bývalé provozní a technologické budovy a úzkorozchodná dráha.

Solvayovy lomy | foto : Středočeská centrála cestovního ruchu

Solvayovy lomy byly od roku 1918 významným dodavatelem kvalitního vápence pro chemickou výrobu. Třicet let po uzavření, roku 1993, se několik přátel a nadšenců rozhodlo zachránit chátrající areál s dlouhou a bohatou historií. Tak vznikl skanzen, kde si návštěvníci mohou vyzkoušet jízdu vláčkem po úzkorozchodné dráze, prohlédnout si štolu a vnitřní i venkovní expozice, jejichž součástí jsou například lanové bagry, úzkorozchodné lokomotivy a důlní vozíky.

Více tipů najdete na centralbohemia.cz.

Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme vám si před vlastní návštěvou jakéhokoliv turistického cíle ověřit jeho dostupnost u provozovatele. I přes veškerá omezení ale podzim v Česku nabízí nespočet možností procházek i výletů volnou přírodou. Turistické tipy hledejte na kudyznudy.cz nebo se rovnou přihlaste k odběru Newsletteru redakce Kudy z nudy a dostávejte výběr toho nejlepšího každý týden do e-mailu! Využijte stávající situaci i pro objevování míst, která se pyšní značkou kvality Q udělovanou Českým systémem kvality služeb.

Ve spolupráci s Českou centrálou cestovního ruchu – CzechTourism

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!