Pondělí 15. srpna 2022, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stydím se za to, co tady mí krajané udělali, říká Ruska

Česká kuchyně

  7:00
Ruska Jana Gridneva se do Česka přestěhovala kvůli studiu, ale plánuje zde zůstat i potom, co školu dokončí. Do Ruska se vrátit nechce kvůli politice Putina. Ačkoli se moc nezajímá o historii, stydí se za to, co v Česku Rusové udělali. Server Lidovky.cz přináší další díl seriálu Český šok.

Jana Gridneva

Lidovky.cz: Co vás na Česku nejvíc překvapilo při vaší první návštěvě?
Dlouho jsem přemýšlela a snažila jsem si vzpomenout, teď už tu jedinou správnou odpověď vím. Nejvíce mi překvapilo to, kolik tady bylo cizinců z Ruska, Ukrajiny, Kazachstánu a jiných zemí, kde se mluví rusky.  Myslela jsem si, že jedu studovat do zahraničí, budu muset zapomenout na vlastní řeč. Avšak, jak si umíte představit, ve škole, kde jsem studovala češtinu skoro všichni mluvili rusky, v ulicích a v obchodech také jsem potkávala spoustu Rusů. Nebyla jsem z toho smutná, ale prostě trošku to zkazilo mou představu o zahraničním studiu.

Lidovky.cz: Kdy jste se rozhodla, že tu chcete zůstat nastálo? Co vás k tomu vedlo?
Přijela jsem do Česka studovat a chci tu zůstat. Ještě předtím jsem navštívila Prahu jako turistka a zamilovala jsem se. Navíc poházím z takové zvláštní disidentské rodiny: za předchozího režimu byli proti komunistům, teď jsou proti Putinovi. Kolik si pamatuji, tatínek mi říkal: "V této zemi se nikdy nic nezmění, nikdy to tady nebude dobře, musíš odsud odjet, do Evropy nebo kamkoliv." V určité chvíli svého života jsem si uvědomila, že asi má pravdu.

Kdo je Jana Gridneva?

Ruska Jana Gridneva přišla do Česka před čtyřmi lety kvůli studiju. V Česku by lae chtěla zůstat i potom, co dokončí skolu, protože si neumí představit, že by v Rusku založila rodinu. Je jí 25 let a je zasnoubená. Na Češích ji nic nevadí, ale nemá ráda českou kuchyni.

Lidovky.cz: Co vám na Češích nejvíc vadí?
Nevím, nic mi nevadí. Možno u některých jednotlivců, ale celkem je mám ráda.

Lidovky.cz: Chodila jste někdy s Čechem, jací podle vás jsou?
S Čechem jsem nikdy nechodila. 

Lidovky.cz: Je nějaký rozdíl v tom, jak se Češi chovají k sobě navzájem, ke starým lidem, dětem, než jak je zvykem ve vaší zemi? Jsou Češi slušní?
Jsou slušní, podle mě jsou mnohem slušnější než Rusové. Především jsou klidní a vyrovnaní. Neviděla jsem matky křičet na své děti, zatím co v Rusku se to stává naprosto běžně. Je to tam nejpopulárnější výchovná strategie. Pak ty děti nastoupí do školy, kde na ně vyřvávají vyučující a pak se lidi diví, že ty děti jsou nevychovávané a ani neuvolní starému člověku místo v autobuse. Takže podle mě ta celková kulturní úroveň obyvatelstva tady je výš. Proto se lidi chovají slušně, usmívají se, říkají si ve výtahu a v obchodě "Dobrý den" a tak podobně. V Rusku člověk člověku je nepřítel.

Lidovky.cz: Co si myslíte o českém humoru? Libí se vám? Je hodně odlišný od toho, na který jste zvyklá?
Celkem je podobný tomu ruskému… Vždycky chápu vtipy, pokud tedy nejsou politické. Mám strašně ráda Michala Viewegha a jeho zvláštní humor.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Zajímáte se o českou historii? Je v ní něco, co vás zaujalo?
Ano, zajímám se. Jsem jistá, že když se člověk rozhodné změnit vlast, potřebuje o své nové vlasti něco vědět. Měla jsem dějiny Česka jako volitelný předmět na univerzitě a pravidelně něco o historii čtu. Spousta věcí mě zaujala. Ale především sebevražda Palacha a Zajíce. Když jsem četla Zajícův dopis k rodině, brečela jsem. Strašně se stydím toho, co tady Rusové provedli.

Lidovky.cz: Pijete pivo? Jak vám chutná česká kuchyně?
A to je můj asi největší problém. Proti pivu nic nemám, ráda ho piju, je skvělé a levné. Ale ta kuchyň. Jsem vegetariánka a jsem jista, že za sto let vegetariáni budeme všichni, protože podle mě je to divošství. Ten masakr který lidi činí kvůli párkům, které navíc škodí jejich zdraví, je to proste nesmysl. Přitom všichni milujeme psy a kočky. Ale tady je všude maso, maso, maso. Když vidím "jelení maso, tak trošku umírám. Podle mé teorie, čím vyspělejší stát a čím vyšší kulturní úroveň obyvatelstva, tím vice lidi vidí v mase ne jenom jídlo, ale eticky problém. Takže Česko má ještě co dohánět.

Lidovky.cz: Myslíte si, že už v Česku zůstanete?
Moc moc doufám, neumím si představit, jak bych zakládala rodinu v Rusku. Je to mnohem složitější vychovat tam normální dítě. Ale ten úkol je těžký všude, to chápu.

Český šok

Jak se žije cizincům v Česku? Jsou tu spokojení, nebo jim u nás něco chybí?

Cizinci žijící v Česku mluví o naší zemi ve speciálu serveru Lidovky.cz: Český šok

Pokud k nim patříte i vy a chcete se s námi podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu internet@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno, národnost, proč jste do Česka přišel a připojte svoji fotografii. Jako předmět zprávy uveďte "Český šok".

Lidovky.cz: Zajímáte se o českou politiku? Jaký na ni máte názor?
Nezajímám se, ale chystám se s tím začít. Politika mým koníčkem nikdy nebyla. Jediný názor, který mám: Zeman není milý člověk. Je tak arogantní, a to co se stalo u korunovačních klenotů - to je prostě hanba. Klaus nebyl zase tak skvělý, ale aspoň vypadal inteligentně.

Lidovky.cz: Učíte se češtinu? Je pro vás v Česku její znalost nezbytná?
Ano, a strašně se stydím, že jí pořad dobře neumím. Je fakt těžká, ale musím se přiznat, že moc česky nečtu, studuji angličtinu a na české knihy mam čas jen zřídka. Strašně mi vadí, že mám ruský přízvuk a člověk okamžitě pozná, odkud jsem.

Lidovky.cz: Po čem se vám v Česku nejvíce stýská? Co má vaše země výjimečného?
Po rodině. Mám své rodiče strašně ráda. Ještě mi chybí pocit člověka, který se nemusí stydět otevřít pusu, protože mluví bez přízvuku, normální správnou řeči.

Autoři: ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!