Štýrsko: křišťálové prameny a voňavá jablka

Štýrsko, nejzelenější část Rakouska. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Štýrsko, nejzelenější část Rakouska. | foto: Profimedia

Na jídelním lístku Štýrska, nejzelenější země Rakouska, najdete křišťálové prameny a jezera, lahodná vína, voňavá jablka a jako digestiv čistý vzduch a radost z pohybu.

Na kole podél Mury
Cyklostezky ve Štýrsku vedou od ledovců přes pahorky a podél řek rozkvetlými lučními nížinami až do vinic a k impozantním hradům a zámkům. Nově prodloužená stezka podél řeky Mury, která od letošní sezony vede i Slovinskem a měří celkem 425 km, představuje díky mírnému sklonu příjemnou pohodovou projížďku a mezi znalci platí za jednu z nejhezčích říčních alpských cyklotras. Začíná u pramenů řeky v národním parku Vysoké Taury a pak vás podél jejího toku proveze svěžími lesy a loukami, krajem vinné révy a půvabných vinařských vesniček (www.murradweg.com).

Cyklostezka podél řeky Mury.

Jarní vinné ochutnávky

Stačí odbočit na jihu Murské cyklostezky, a můžete navštívit nejvýše položené vinařské městečko v Evropě Kitzeck. Na zdejších slunných jižních svazích se daří hroznům vlašského ryzlinku, sauvignonu, bílému burgundskému a také vyhledávané místní specialitě – rosé Schilcher. Až do půlky června v kraji Weinland na všech vinařských trasách můžete zkoumat místní odrůdy během 30 různých akcí, kde ochutnáte také mladá vína vydařeného loňského ročníku 2010, například 28.–30. 4. v Bad Gleichenbergu.

Nejvýše položené vinařské městečko v Evropě Kitzeck.

Jablečné balony

Symbolem východního Štýrska jsou šťavnatá jablka, která tu ochutnáte v nejrůznějších sladkých kreacích, moštech i destilátech. Do kraje jabloní Apfelland okolo jezera Subenbergsee ale stojí za to vyrazit i na jaře, kdy se tisíce stromů obalí do růžovobílé záplavy květů. Mezi 28. dubnem a 1. květnem tu proběhne festival květů a balonů. Dva noclehy, let balonem s výhledemna rozkvetlé sady a putování s legendárními "jablečnými mnichy", kteří tu pálí prý nejlepší jablkovici na světě, pořídíte od 275 eur (www.apfeland.info).

Štýrsko je jako jedno velké lahůdkářství

Šedesát metrů lahůdek

Štýrsko je jako jedno velké lahůdkářství a nejlepší čerstvé dobroty tady ochutnáte přímo ve vesnických usedlostech a na selských trzích. Na severu zvěřinu nebo lososy z jezera Aussee a máslo z horských luk, na jihu zase zdejší kulinární trio – víno, jablka a dýně. Nakoupit a ochutnat všechno na jednom místě můžete na tzv. Jihotyrolském regálu, který začíná 28. května ve Vogau. Unikátní příležitost nabídne 1300 specialit od 130 producentů ze skutečného regálu dlouhého 60m a vysokého 12m. (www.genussregal.at).

POZOR: Závislost dětí na internetu: Hrozí psychické a zdravotní poruchy
POZOR: Závislost dětí na internetu: Hrozí psychické a zdravotní poruchy

Odborníci se shodují na tom, že časté vysedávání dětí u internetu a používání mobilních telefonů může vést k závislosti. Nadužívání digitálních technologií má negativní dopad na jejich zdraví i psychiku. Jaké jsou varovné příznaky a jak situaci řešit?

Najdete na Lidovky.cz