14. února 2011 8:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování na lyžích

Sulden. Hory, které miluje Reinhold Messner

Sulden | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sulden | foto: snow.cz

Horské středisko Jižního Tyrolska na úpatí obřího masivu Ortleru/Orles leží bez nadsázky "na konci světa". Přesto, nebo právě proto si tuto končinu oblíbili i nejznámější jihotyrolští rodáci jako Reinhold Messner nebo Gustav Thöni.

Z klidného hotelového městečka je visutou kabinou zpřístupněn vysokohorský kotel s červenými a modrými tratěmi pod třítisícovkou Schöntaufspitze a dvěma sedačkami pak chráněnější, zčásti zalesněné terény na svazích mírnějšího Kanzelu a sportovnějšího Langensteinu.

Už cesta do Suldenu/Solda naznačuje, že to bude zapomenutá horská ves, o které nikdo neví – z údolí Vinschgau/Val Venosta s jablečnými sady stoupá silnice nejprve směrem ke Stilfserjochu/Passo dello Stelvio a v malé vesničce Gomagoi odbočí do slepého údolí, odkud pokračuje do horského letoviska v 1 900 m n. m. Opravdu je tu svatý horský klid, v němž se rádi schovají i horolezec Messner i legendární lyžař Thöni, který se nedaleko odtud narodil a zůstal.

Sulden


Sjezdovky jsou rozprostřené do tří areálů, propojených přejezdovými cestami i skibusem. Z horního okraje střediska vyráží mohutná a panoramaticky prosklená visutá lanovka k horské chatě Schaubachhütte (2 610 m). Odtud pokračuje krytá 4sedačka plochým svahem a spletí odpočinkových modrých tratí k bytelné dřevěné chatě Madritschhütte (2 820 m).

Od ní vedou strmě vzhůru dvě 4sedačky až do výše 3 250 m s výhledem na kotlinu sevřenou tříapůltisícovkami Königspitze, Zebru a bezmála čtyřtisícovým Ortlerem. Mezi lanovkami se klikatí středně náročné sjezdovky. Zpět do údolí vede od mezistanice Schaubachhütte členitá užší cesta i freeridový itinerář, náročnější off-piste prochází od Madritschhütte kaňonem a ústí na údolní sjezdovku.

Sulden


Díky nadmořské výšce a pomoci sněžných děl v oblasti Madritsch sezóna začíná koncem října a končí začátkem května.
Přímo z centra střediska stoupají dvě dvousedačky do vzájemně protilehlých svahů Kanzel a Langenstein – zejména lesní průseky s převýšením 400–500 m jsou příjemným svezením i pro rychlejšího carvera.

Do Suldenu nejezdí sjezdařští chrti – je příhodný spíš pro klidnější dovolenou třeba i s většími dětmi, a to zvláště na jaře poté, co poleví největší mrazy. Vyjde-li počasí, nabijete se energií úchvatného horského amfitátru, v opačném případě – a vichr v těchto polohách výjimkou není – vezmete dočasně zavděk pár zdejším atrakcím. Mezi ně patří jačí farma s restaurací patřící Reinholdu Messnerovi, který sem jaky dovezl před 15 lety z Mongolska. Slavný horolezec tu má i muzeum sněhu a ledu, zahloubené do podzemí tak, aby připomínalo ledovcovou trhlinu. Mimo jiné tu najdete i vycpaného Yettiho, či lépe řečeno medvěda tibetského, o němž je Messner přesvědčen, že jej v Himálaji za Yettiho považují.

Praktické informace

Výhodné lyžařské balíčky najdete na www.suedtirol.info/balicky.


FacebookJižní Tyrolsko najdete i na Facebooku – www.facebook.com/jiznityrolsko - kde budete neustále v obraze, co se děje v Jižním Tyrolsku.

O dění v Dolomiti Superski budete v obraze na www.facebook.com/dolomitisuperski

YoutubeYoutube video ze Suldenuhledejte na http://www.youtube.com/ hledáním "Skitour Königsspitze”

Více informací:
http://www.ortler.it/
http://www.suedtirol.info/Jizni_Tyrolsko/dovolena/N-1001_0-cs-dovolena.html


Legendární italský lyžař Gustav Thöni žije v nedalekém Trafoi, kde vede rodinný hotel, a do Suldenu si rád zajede polyžovat. Na sjezdovkách podle svých slov netráví už moc času – prý "jen" dva- až třikrát týdně. Jak jinak se vnímá čas tam, kde od října do května téměř nelze nic jiného podniknout než lyžovat!


Radek Holub
Autor je redaktorem magazínu o lyžování SNOW

Najdete na Lidovky.cz