Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šumava se chce otevřít. Mluví se i o místech, co jsou tabu

Cestování

  6:45
VIMPERK - Turisté by se v příštím roce mohli dočkat otevření stezky Modrý Sloup u Modravy na Klatovsku. To a zhruba 40 dalších podobných projektů začne řešit šumavský národní park. Výsledkem posudku má být případný vliv člověka na prostředí v dané lokalitě. Tento fakt pak rozhodne o tom, zda se turisté na zajímavá šumavská místa dostanou, řekl mluvčí šumavského parku Jan Dvořák.
Turisté na Šumavě - ilustrační foto

Turisté na Šumavě - ilustrační foto foto: Lidovky.cz

"Celý proces začne v pondělí. Bude však trvat delší dobu, ale chceme, aby pro příští letní turistickou sezonu bylo o všech projektech definitivně rozhodnuto," uvedl Dvořák. Kromě Modrého Sloupu jde například o trasu k Roklanské hájence, přístup na rozhlednu Antýgl nebo jízdu na elektrovozíku pro handicapované lidi z Modravy na Březník. "Posudek má zvážit, zda by se za určitého režimu dalo vstupovat i do lokalit v centru Šumavy," řekl Dvořák.

Otevření dosud zakázaných částí

Ministerstvo životního prostředí navíc uvažuje o tom, že by veřejnosti otevřelo cenné lokality v první zóně šumavského parku, informovala Mladá fronta Dnes. Jde například o okolí pramenů Vltavy, hraniční pásmo u Poledníku nebo údolí řeky Křemelné. Ministerstvo kvůli tomu připravuje změnu zákona o ochraně přírody a krajiny. Novelu chce poslat do Sněmovny v září jako alternativu k zákonu o národním parku, který schválil Senát a nyní ji mají posoudit poslanci.

"Chceme, aby divočina byla chráněna, ale nebyla spojována s tím, jestli tam lidé smějí či nesmějí vstupovat, ale naopak aby lidé za jasných podmínek do lokalit směli. Tato změna vychází z letitých zkušeností z národních parků," řekl MfD ministr životního prostředí Richard Brabec.

Spor o Modrý Sloup

Současná turistická sezona by se ale z hlediska zpřístupněných tras od té loňské neměla zásadně lišit, sdělil Dvořák. Stezka na Modrý Sloup se v minulosti stala několikrát předmětem sporu. Ekologičtí aktivisté prosazují názor, že by turistický ruch na trase, která vede z Březníku Luzenským údolím, mohl negativně působit na populaci tetřeva hlušce. Naopak zástupci bavorských a šumavských obcí o otevření historické stezky usilují.

Bývalé vedení NP Šumava loni chtělo tuto trasu po 70 letech otevřít. Soud to však zamítl, podle něj by turistický ruch právě mohl škodit tetřevu.

Autoři: ,

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat