1. května 2011 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Šumava z výšky. Vylezte na některou z rozhleden

Pohled na Šumavu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled na Šumavu | foto: autor/ČTK

Pro dech beroucí výhled na Šumavu a Šumavské podhůří si není nutné najímat letadlo - stačí vylézt na jednu z mnoha místních rozhleden. A najdeme mezi nimi i některé unikátní, třeba nejvýše položenou rozhlednu u nás na vrcholu Boubína.

Kleť: nejstarší rozhledna v ČR

Nejstarší rozhledna v ČR: Kleť

Dvacetimetrová kamenná rozhledna stojí na 1084 metrů vysoké zalesněné hoře Kleť už od roku 1825, a je tedy nejstarší u nás. Na vrchol můžete vyšlápnout pěšky, nebo se nechat vyvézt lanovkou z Krasetína, kde je i parkoviště. Kromě rozhledny s vynikajícím výhledem na část Šumavy, jižní Čechy a někdy i na Alpy tu najdete restauraci, hvězdárnu a 172 metrů vysoký televizní vysílač.

Libín: z rozhledny do lan

Rozhledna Libín

Přímo nad Prachaticemi se tyčí 1096 metrů vysoký zalesněný kopec Libín s 27metrovou kamennou rozhlednou. Ke stavbě z roku 1883 dojdete z parkoviště u obce Libínské Sedlo příjemnou jedenapůlkilometrovou procházkou. Z rozhledny je nádherný rozhled na část Šumavy, Pošumaví a výjimečně jsou vidět i Alpy. Pokud sem zamíříte s dětmi, neměli byste minout nedaleký lanový park se šesti trasami různé obtížnosti.

Kbíl: pozor na závratě

Rozhledna na Kbílu

Až se vyšplháte po křehkých železných točitých schodech na vyhlídkovou plošinu ve výšce 30 metrů, nejspíš se vám zatočí hlava. Rozhledna na Kbílu slouží hlavně jako telekomunikační věž a stojí tu od roku 2008. Kbíl se svými 664 metry sice není zrovna vysoký, výhled odsud je ale krásný. Kromě Šumavy a Pošumaví se můžete rozhlédnout i hluboko do vnitrozemí Čech. K rozhledně se dostanete po zhruba kilometrové lesní cestě odbočující ze silnice mezi obcemi Libětice a Úlehle.

Boubín: nejvýše položená rozhledna v ČR

Boubín

Když se z horského střediska Kubova Huť vydáte po modré značce, čeká vás zhruba pět kilometrů cesty převážně lesem. Zdejší hluboké lesy jsou pověstné, a což teprve prales, který získal své jméno od zdejší dominantní hory - Boubín. Na jeho vrcholu vysokém 1362 metrů byla v roce 2004 postavena 21 metrů vysoká dřevěná rozhledna, která je nejvýše položenou rozhlednou u nás. Nepřekvapí, že právě odsud se vám naskytne nejširší rozhled po Šumavě a Pošumaví.

Vladimír Pohorecký

Najdete na Lidovky.cz