16. února 2011 9:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Švýcarská nej: nemusíte jen do sv. Mořice, jiná střediska nabídnou i více

Burácející kopyta tříštící ledovou plochu svatomořického jezera lákají každoročně na Mezinárodní koňský dostih White turf tisíce návštěvníků (vždy v neděli, teď 20. února) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Burácející kopyta tříštící ledovou plochu svatomořického jezera lákají každoročně na Mezinárodní koňský dostih White turf tisíce návštěvníků (vždy v neděli, teď 20. února) | foto: www.swiss-image.ch, isifa

Nenechte se zmámit slávou Sv. Mořice! Ostatní střediska Horního Engadinu toho mají tolik co nabídnout, že na luxusní centrum s radostí zapomenete. A ve starobylých rétorománských vesničkách možná zaslechnete neobvyklý jazyk původních obyvatel.

Běžkový maraton údolími

Největší a nejstarší švýcarská oblast zimních sportů, jejíž historie sahá až do roku 1864, nabízí legendární zážitky i pro běžkaře. Můžete si tu zaběhat po celé trati Engandin Ski maratonu od vesnice Maloja na severu až po S-Chanf na jihu podél říčky Inn (13. března, www.engadinskimarathon.ch). Slavnou 42 km dlouhou stopu denně upravují a nastoupit do ní můžete v kterékoliv z půvabných rétorománských vesnic zapomenutých mezi horskými štíty. Nejatraktivnější část trati, na kterou letos vyrazí 12 tisíc závodníků, se rozkládá kolem Zuozu, nádherné přírodní scenerie projedete v divoké přírodě lesa Staz u Celeriny či v bočním údolí směrem k Pontresině, na jehož konci se můžete kochat vyhlídkou na ledovec Morteratsch.

Běžkový maraton

Švýcarská sjezdová nej

Sjezdovky nad Sv. Mořicem a v jeho blízkémokolí mají hned několik výhod: jsou nejen rozlehlé a upravené, ale hlavně poloprázdné. Skoro celá polovina zdejší klientely totiž nepřijíždí do exkluzivní kolébky zimních sportů vůbec kvůli lyžování.

Takže vzhůru na slunečné sjezdovky Corviglia (přímo nad Mořicem, 2486 m) s jižní orientací, které jsou i při mrazech kolem –15 °C docela příjemné. Na severně orientovaný Corvatch (3303m) se vyplatí vyrazit i na jaře, dlouho tu drží kvalitní sníh. Jeho hlavním lákadlem je ale nejdelší (5 km) osvětlená sjezdovka ve Švýcarsku. Vyrazit sem můžete každý pátek od 19 do 2 hodin a na závěr rozmrznout nad kotlíkem fondue v Panorama restaurantu na horní stanici. Středisko Diavolleza (2978 m) nabízí jiné nej: nejdelší ledovcovou švýcarskou cestu. Desetikilometrový sjezd neupraveným ledovcem v obtížnosti červené i černé znamená zhruba hodinu adrenalinu.

Sjezdovky nad Sv. Mořicem a v jeho blízkém okolí jsou rozlehlé, upravené, ale hlavně poloprázdné.

Rétorománská minulost

V Engadinu žije jedna z největších rétorománských menšin, tímto prastarým, neobvykle melodickým jazykem tu hovoří až 15 % obyvatel. Místní vesnice stále dýchají tradičním románskýmpůvabem a poznáte je podle zvláštních jmen, například S-Chanf, Chamues-Ch, La Punt či Zuóz – ta patří k nejkrásnějším a nejzachovalejším. Typický patricijský dům ze 16. století Chesa Planta v Samedanu funguje i jako lidové muzeum18. a 19. století. Novou kulturní zkušenostmůžete také ochutnat: třeba populární birnenbrot se sušenými hruškami, fíky a piniovými oříšky, srnčí a jelení klobásky salsiz či sušenou hovězí svíčkovou bündnerfleich (www.engadin.stmoritz.ch/en/region/zuoz).

Nietzscheho muzeum

Tady psal Nietzsche

Do vesnice Sils Maria, která je považována za mimořádně energeticky silné a pozitivní místo, jezdil na letní dům filosof také Friedrich Nietzsche. Kromě nádherné přírody kolem jezera Silvaplana můžete navštívit Nietzscheho muzeum a ve stylově zařízeném apartmá pak studovat texty z místní knihovny Nietzscheho nadace (www.nietschehaus.ch)

Najdete na Lidovky.cz