Tady je lyžování zábava. Pět nejdelších sjezdů v Evropě

Na členitých sjezdovkách si zalyžujete bez tlačenice.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na členitých sjezdovkách si zalyžujete bez tlačenice. |

Lanovkou nahoru a hned zase dolů. Takhle většinou vypadá lyžování na českých horách. V Alpách je to ale jiný požitek. Tratě tu měří přes deset kilometrů, freeridové se šplhají až k dvacítce. Kromě dlouhých sjezdovek tu ale čekají i krásné výhledy na alpské masivy. Tady je 5 nejdelších sjezdů, které si opravdu užijete:

1. Breuil-Cervinia: Valtournenche (ITÁLIE)

Délka tratě: až 25 km
Převýšení: 2 296 m

Lyžařské středisko se nachází v údolí Valle d'Aosta v severozápadní Itálii. Leží v nadmořské výšce 2006 m na úpatí hory Matterhorn (Monte Cervino). Údolí lemují alpskými vrcholy pokryté ledovcem. Lyžarské středisko v Cervinii je spojeno se švýcarským lyžarským střediskem Zermatt, kam se dostanete přes průsmyk Theodulpass. Nejdelší sjezdovka má přes 20 km, vede z Malého Matterhonru ve Švýcarsku až do italského Valtournenche. V areálu najdete 56 sjezdovek o celkové délce 200 km. V posledních letech byly zmodernizovány téměř všechny lanovky, najdete tu především expresní a kryté sedačky.

2. Chamonix: Vallée Blanche (FRANCIE)

Délka tratě:  21 km
Převýšení: 2 807 m

Chamonix bezesporu patří k tomu nejatraktivnějšímu, co nejen francouzské Alpy nabízejí. Už v roce 1924 se zde konaly zimní olympijské hry. Celé údolí je z jedné strany kryto masivem Mont Blancu a protéká jim říčka Arve. Chamonix je často využíváno jako základní tábor pro vysokohorskou turistiku. Největším lákadlem je sjezdovka, či spíše freeridový itinerář Valle Blanche. Na vrcholek Aiguille du Midi vyjedete kabinovou lanovkou (3842 m - pozor na aklimatizaci!) a během sjezdu se vám naskytnou neskutečné panoramatické výhledy. Trať se doporučuje sjíždět pouze s průvodcem, zejména pokud chcete zamířit i mimo hlavní trasu sjezdu.

V Chamonix se konaly zimní olympijské hry už v roce 1924.

V Chamonix se konaly zimní olympijské hry už v roce 1924.

3. Jungfrau Region/Schilthorn: Schilthorn-Lauterbrunnen (ŠVÝCARSKO)

Délka tratě: 19 km
Převýšení: 2 170 m

Lyžařskou oblast tvoří tři velikáni Eiger, Mönch a Jungfrau. Sjezdové terény jsou tu rozsáhlé a rozmanité, takže si tu výborně zalyžujete. Téměř povinností je návštěva Jungfraujochu, nejvýše položené železniční stanice v Evropě s vyhlídkou na Aletschský ledovec, kam vás vyveze tunelová zubačka. Hlavní lyžařskou tepnou je osa vrcholů First, Männlichen a Schilthorn. Vysoko položené sjezdovky na Schilthornu jsou strmější s členitými profily. Nejdelší je trať směrem k Lauterbrunnen, měří téměř 19 kilometrů. Na svazích Schilthornu se pravidelně kolem 20. ledna koná sjezd Inferno Downhill, jeden z nejstarších a nejpopulárnějších závodů na světě ve sjezdovém lyžování. Pozor, nejspodnější úsek se mimo závod vůbec neupravuje.

Středisko Jungfrau ve Švýcarsku.

Středisko Jungfrau ve Švýcarsku.

Nej tipy: 101 nejlepších lyžařských středisek

Magazín LN 101 nejlepších lyžařských středisek v Evropě.

Nejlepší lyžařská střediska, nejdelší sjezdovky i nejkouzelnější velehorská zákoutí, o tom všem se dočtete ve speciální magazínu Lidových novin 101 nejlepších lyžařských středisek v Evropě. Navíc získáte skipas zdarma.

Více informací najdete ZDE


4. Les Diablerets: Gletscher - Reusch (ŠVÝCARSKO)

Délka tratě: 17 km
Převýšení: 1 700 m

Vesnička Les Diablerets leží v jihozápadní části Švýcarska nedaleko Ženevského jezera. Dominantou lyžařského střediska je stejnojmenný ledovec Les Diablerets, najdete tu rozmanité sjezdovky - od plochých modrých po strmější červené. Areál tvoří 45 lanovek a vleků a sjezdovek o celkové délce 125 kilometrů. Největším zážitkem je cesta lanovkou na vrchol Col du Pillon, kde se nachází panoramatická restaurace od architekta Maria Botty.

Sjet si můžete až 14 km dlouhým sjezdem Les Diablerets-Oldensattel-Reusch s převýšením 1700 metrů. Úsek z vrcholové stanice Scex Rouge sjíždějí jen největší dobrodruzi (na Scex Rouge – Cabane totiž nevede po sjezdovce) a bez průvodce je velmi nebezpečný!

Zermatt: na sjezdovky se dá vyjet i vlakem, který šplhá do výšky tří tisíc metrů.

Zermatt: na sjezdovky se dá vyjet i vlakem, který šplhá do výšky tří tisíc metrů.

5. Zermatt: Klein Matterhorn-Zermatt (ŠVÝCARSKO)

Délka tratě: 17 km
Převýšení: 2 200 m

Lyžařská ikona švýcarský Alp má název Zermatt. Je to městečko ležící na konci údolí na úpatí majestátního Matterhornu. V jeho okolí se nachází přes dvacet čtyřtisícovek, což zaručuje krásné výhledy do krajiny. Lyžařský areál uspokojí i ty nejnáročnější lyžaře. Nejlepší a nejdelší trať vede z Klein Matterhornu dolů do Zermattu. Začíná mírným traverzem a končí u dvou paralelních ledovcových červených. Cestou dolů zdoláte nejrůznější úrovně trati - chvílemi téměř vodorovná trať se změní dokonce v prudkou černou. V cíli (v Zermattu) si můžete do lyžařského deníčku zapsat, že jste sjeli téměř 17 kilometrů délky s převýšením 2200 m.

ČTĚTE TAKÉ:


Další pětice nejdelších tratí (nejen v Evropě)

StřediskoStátDélka (km)Převýšení (m)Nejdelší trať
6. Killington-PicoUSA16,0960Juggernaut
7. Les Deux AlpesF16,02 118Dome de la Lauze-La Grave
8. Alpe d´HuezF16,02 230Sarenne
9. Jungfrau Region/MännlichenCH15,01 290Lauberhorn-Star
10. La PlagneF15,01 450Bellecote-Montchavin

Zdroj: Skiresort.de

Článek vznikl ve spolupráci s redaktorem časopisu SNOW Radkem Holubem.

Lidovky.cz, gluGabriela Kolinová (Lukáčová)

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz