Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tajuplné údolí čeká na objevení. Tauferer Ahrntal  

Cestování

  7:00
Tajuplné údolí čeká na objevení. Tauferer Ahrntal   Údolí Tauferer Ahrntal/Valle di Tures e Aurina – to je lyžařské údolí, kde dominují lyžařské areály Speikboden a Klausberg. Dohromady nabízejí 50 kilometrů tratí a taky pořádné 1500metrové převýšení, které sjezdovkám dodává pěkný švih. Bohatá je také nabídka akcí, na které můžete vyrazit po lyžování.   

Ráj pro lyžaře i snowboardisty foto: Josef Pilař

Klausberg

Zdejší snowparky jsou mezi snowboardisty vyhlášené a pěkné terény tu najdou i milovníci skialpinismu. Alpy jsou plné horských chat. Nedávno dostavěná Kristallalm v Tauferer Ahrntalu je ale výjimečná svou kuchyní i atmosférou. Najdete ji u horské stanice lanovky v Klausbergu. Speikboden zase nabízí sjezdovky s převýšením 1400 metrů. Tak na co čekáte?
 
Na nic nemyslete, zapněte si boty a frčte z kopce dolů. Jste v Klausbergu, kde lanovka končí nad mraky – ve 2500 metrech nad mořem. Až tam vyjíždí nejvýše položená osmikabinka v Jižním Tyrolsku. A jako na dlani odtud máte osm okolních třítisícovek. Dolů se pak jako had kroutí příjemná červená sjezdovka (s černou variantou), na kterou navazují další. Klidnější modré najdete v dolní části areálu.

Kde najít důležité informace?

  • Informace o oblasti Tauferer Ahrntal/Valle di Tures e Aurina najdete na:  www.ahrntal.com
  • Další informace o dovolené v Jižním Tyrolsku najdete na www.suedtirol.info nebo na www.facebook.com/jiznityrolsko
  • Dobrý zdrojem informací je i nový magazín Dolomity, který je dostupný i pro iPad a kde můžete nyní vyhrát týden pro dvě osoby v jednom z 49 partnerských hotelů včetně Dolomiti Superskipassu, který zaručuje přístup ke 1200 km sjezdovek.- www.suedtirol.info/magazindolomity

Klausberg je známý i mezi snowboardisty, kteří míří do místního parku Funtaklaus. Kromě mnoha nejrůznějších skoků se pyšní i halfpipe. V Klausbergu to žije. Pro návštěvníky tu mají bohatý après-ski program. Mohou se těšit na koncerty – ať už v horských chatách nebo pod sjezdovkami, lední a lyžařské show. 14. až 18. ledna je možné vyrazit se podívat, jak se staví sněhové sochy. Letos přibyla i nová bobová dráha.

Až tady budete, nesmíte vynechat ani návštěvu nové horské chaty Kristallalm v nadmořské výšce 1600 metrů. Dobře se tu vaří a pořád se tu něco děje – třeba zajímavé výstavy. O sníh není v Klausbergu nouze. Jeho svahy dostávají větší porci sněhových přeháněk než okolní střediska.

Speikboden

 
Sedm lanovek ve Speikbodenu obsluhuje na 30 km lyžařských tratí. Ty zde překonávají úctyhodný výškový rozdíl 1400 metrů - jezdí až do nadmořské výšky 2400 metrů na vrcholek Sonnklar, odkud se lze kochat pohledem na Dolomity i na Zillertálské Alpy. Užije si to tu náročný lyžař i začátečník.

Ale také třeba skialpinista. Jedna z nejoblíbenějších túr vede na Speikboden do nadmořské výšky 2523 metrů. Začíná o více než tisíc výškových metrů níže na parkovišti Weißenbach a je považována za jednu z nejkrásnějších v Alpách. Speikboden – to není jen lyžování. Středisko má velmi bohatou nabídku dalších zimních sportovních aktivit. Ty v Alpách vyhledává stále více lidí.

V okolí střediska je vyznačeno 16 tras, na které se lze vydat na sněžnicích. Vybírat můžete z lehčích hodinových túr, ty nejdelší zaberou 3,5 hodiny. Nepotřebujete ani sněžnice, abyste unikli lyžařskému ruchu. Stačí mít dobré boty a vybrat si některou ze 46 vycházkových tras. Přibalte si také brusle, v údolí se bruslí na pěti místech. Svézt se můžete na saních tažených koňmi. Své terény zde mají i horolezci, kteří mohou v zimě slézat ledové stěny.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat