Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Tallin: ze hřbitovů parky s pozůstatky kaplí a svícnů

Náhrobní kámen na hřbitově Moigu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Náhrobní kámen na hřbitově Moigu | foto: Juan Pablo Ortiz, Tallinna Linnamuuseum

Kopli kalmistu, Kalamaja kalmistu a Mõigu kalmistu – tři z tallinnských hřbitovů, které pojí stejný pohnutý osud. Před více než půlstoletím je představitelé Sovětského svazu natrvalo uzavřeli a později srovnali se zemí. Přesto tato místa stále oplývají zvláštní atmosférou dávných časů a rozhodně stojí za návštěvu.

Kalamaja kalmistu, nejstarší z nich v severní části estonského hlavního města, byl postaven na přelomu 15. a 16. století a po více než čtyři sta let sloužil talliňanům jako místo posledního odpočinku. Další dvě pohřebiště nechala vystavět ruská carevna Kateřina Veliká na konci osmnáctého století, aby se zabránilo šíření nakažlivých nemocí, zejména morové epidemii. Veškeré pohřby se od té doby musely odehrávat za hranicemi města. Na severní straně Tallinnu tak vzniklo Kopli kalmistu a u jezera Ülemiste na jihovýchodě Mõigu kalmistu.

Náhrobní kámen na hřbitově Moigu
Náhrobní kámen na hřbitově Mõigu

Okázale architektonicky provedené hřbitovy v Kopli a Mõigu byly určené především pro Baltské Němce – bohatší a váženější obyvatele města, zatímco hřbitov v Kalamaje, který byl o poznání méně honosný, sloužil pro etnické Estonce nebo Švédy.

Banner - hedvábná Stezka

Na začátku druhé světové války byla na základě paktu Molotov-Ribbentrop mezi nacistickým Německem a Sovětským svazem z Estonska naprostá většina Baltských Němců přemístěna do Západího Polska. V Kopli a Mõigu tak nadále probíhalo jen velice málo pohřbů.

S koncem války převzal kontrolu nad Tallinnem a jeho hřbitovy Sovětský svaz. Ty ruské fungovaly jako doposud, ale ostatní se postupně zavíraly, nebo dokonce bouraly, což byl i případ těchto tří. Sověti se tak zbavovali pozůstatků neruské minulosti Estonska. Nejprve srovnali se zemí částečně opuštěné hřbitovy v Kopli a Mõigu, o několik let později dostihl stejný osud i hřbitov v Kalamaje. Kusy rozebraných kaplí a hrobů posloužily jako materiál pro výstavbu přístavů a nábřežního obezdění.

Kalamaja kalmistu se začal využívat pro vojenské účely, na místě Kopli kalmistu se vystavěl pivní altán s tanečním parketem. Zbylé rozvaliny v Mõigu byly zapomenuty a brzy pohlceny okolními lesy.

Současný stav bývalých hřbitovů

V současné době nemusí být prvotní úloha těchto míst na první pohled zřejmá. Z bývalých hřbitovů v Kopli a Kalamaje jsou dnes veřejné parky. Jejich návštěvníci, kteří si sem chodí zaběhat, zajezdit na kole nebo poležet v trávě o polední pauze, možná ani netuší, jak odlišně tato místa kdysi vyhlížela a jakými dramatickými změnami od svého vzniku prošla. Pozornému oku však neuniknou střídmé památníky ve středu obou hřbitovů a několik zbylých náhrobních kamenů povalujících se tu a tam.

V Kopli leží kašna, ze které padá voda do nápodoby otevřeného hrobu. Z jejího dna se vynořují lidské siluety představující duše zesnulých. V Kalamaje se uchovala původní zvonice a na rozlehlé louce uprostřed parku stojí pět křížů a před nimi kamenná deska s nápisem „na památku tisíců těch, kteří zde odpočívají“.

Náhrobní kámen na hřbitově Moigu

Náhrobní kámen na hřbitově Moigu

Stav bývalého hřbitova v Mõigu se výrazně liší, pravděpodobně kvůli své odlehlejší a hůře dostupné poloze. Po uzavření a následné destrukci byl opuštěn a postupně mizí ve spadaném listí, mechu a houští, kterým obrůstá. Koho však zajímá minulost těchto míst, tomu nabídne pohřebiště v Mõigu jistě mnohem více než Kopli nebo Kalamaja, z nichž se přestavbou a pravidelnou údržbou punc záhadné oduševnělosti téměř vytratil. V Mõigu lze v útrobách lesa objevit pozůstatky velkolepých kaplí, rodinných hrobek, náhrobní kameny s dosud čitelnými jmény a douškami v němčině, střepy uren, svícnů, váz a další pozoruhodnosti.

Další podobné články hledejte na webu HedvabnaStezka.cz.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

ZE ŽIVOTA: Gábina propojila dospělácký svět s tím dětským. Přečtěte si její příběh
ZE ŽIVOTA: Gábina propojila dospělácký svět s tím dětským. Přečtěte si její příběh

Gábina Hrdina (37 let) je hrdou matkou dvou dětí – Zoe (9 let) a Vincenta (7 let). Mezi její koníčky patří hudba, tanec, zpěv a pozitivní lidé....