Středa 17. srpna 2022, svátek má Petra
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tam, kde bývalo mocné Kartágo

Cestování

  6:00
Když se řekne Tunisko tak se zcela určitě skoro každému vybaví letoviska a krásné písečné pláže s modrými vlnami Středozemního moře. Na území dnešního státu, konkrétně poblíž dnešního hlavního města Tunisu a přístavu La Goulette se v minulosti rozkládal mocný městský stát Kartágo!

Kartágo foto: Kamila Pálová

Féničané založili Kartágo už  v 8. stol. př.n.l. Ale v punských válkách si zemědělský a  průmyslově bohatý i strategicky důležitý  městský stát, si podrobili Římané (146 př.n.l.),  aby atraktivní území nakonec získali Arabové!

Kartágo
Kartágo

Obyvatelé byli zdatní zemědělci, šikovní řemeslníci a obchodníci ! Obchodníci měli své trasy po celém tehdy dostupném světě. Například jantar a kožešiny dopravovaly karavany až ze severu Evropy, zatímco olivy, datle,mandle  a vyhlášené rozinky putovaly do Říma! Řemeslníci uměli vyrobit krásné lněné, bavlněné a hedvábné látky, šperky i umělecké předměty z keramiky.


Pohlednice z cest na větší mapě

Město mělo  dva  uměle vybudované přístavy (vojenský a obchodní), tak strategická byla jeho poloha!  Až 40km dlouhé hradby zajišťovaly bezpečnost místa i obyvatel, jejichž život se z dochovaných římských listin i archeologických vykopávek, podobal životu v dnešních městech.Ve městě nechybělo- tržiště, pohřebiště, radnice , divadlo a samozřejmě i lázně! Na ruinách lázních , Antonina Pia se právě nacházíme s místním průvodcem, bývalým profesorem historie.  a následuje popis vychytaného systému  služeb v lázních , kde svobodní občané měli skvělý servis,  ale otroci to opravdu tady neměli lehké, hlavně ti co pracovali pod zemí. Celý topný systém tam byl umístěn a nikdo z nich nesměl  vycházet ven, na slunce. Je třeba ale dodat, že tuto službu si vysloužili jen ti, kteří byli odsouzeni k trestu smrti.

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je rubrika serveru Lidovky.cz. Přinášíme v ní zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

A dnes? Republika Tunisko, má přes 10 mil. obyvatel  ,98% z nich se hlásí k islámu, úřední jazyk je arabština.  I přes současnou ne úplně stabilní situaci v zemi, a  přes očividnou ekonomickou stagnaci je stále oblíbenou  a vyhledávanou turistickou destinací.  Upíjíme sladký mátový čaj v klidné čajovně na konci malého tržiště a představujeme si jaký ruch tu kdysi asi býval!

Autor:

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat