25. února 2011 9:33 Lidovky.cz > Cestování > Cestování na lyžích

Tatry lákají české turisty na skvělé lyžování i termální prameny

Lomnický štít | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lomnický štít | foto: vt.sk

PRAHA 'Češi, vraťte se do Tater,' lákají slovenská zimní střediska, která pocítila v posledních letech pokles zájmu ze strany svých západních sousedů. Miliony investované do zlepšení podmínek pro všechny milovníky sněhových radovánek, posunuly Vysoké i Nízké Tatry na úroveň oblíbených alpských resortů. Kromě skvělého lyžování dopřávají moderní skiareály návštěvníkům také oddech v geotermálních pramenech.

Slovensko je oblíbenou destinací, kterou každoročně navštíví téměř půl milionu českých turistů. V posledních letech naši východní sousedi investovali do cestovního ruchu obrovské finanční prostředky, a tak v letošní sezoně skiareály lákají na nové lanovky, vleky, hotely a ostatní atrakce pro oddych a zábavu.

Milovníci zimních sportů se mohou těšit na vyšší standardu lyžování a více kilometrů sjezdovek za lepší ceny. Tatranští podnikatelé totiž připravili pro lyžaře speciální balíčky a slevy. Zejména ti, kteří do hor vyrazí vlastními auty ocení novinku v podobě Slovakia super skipasu, který nabízí až 30procentní slevy do lyžařských středisek.

Tatry nabízejí kvalitní lyžování

Lyžaři i snowboardisté si s ním mohou zařádit na více než 83 kilometrech sjezdovek v Nízkých i Vysokých Tatrách. Skipas je platný ve střediscích Tatranská Lomnice, Starý Smokovec, Štrbské Pleso, Donovaly, Velká Rača a také v Jasné, která je se svými 36 kilometry sjezdovek největší ve střední Evropě.

Desetidenní permamentka vyjde na 200 eur, přičemž není nutné ji využít během za sebou následujících dní. Lyžování tak můžete prokládat návštěvami akvaparků či wellness středisek s geotermálními prameny.

Lákadla pro začátečníky i zkušené

Nejoblíbenějším zimním střediskem jsou Donovaly, na které nedají dopustit zejména mladší návštěvníci. Přes den si můžete zvýšit hladinu adrenalinu v Riders parku plném skokánků a překážek, večer můžete strívit nově také v Chillout zóně s živou hudbou. I ti nejmenší si ale přijdou na své ve škole lyžovaní, kde se nemusejí stresovat jízdou na vleku. Vyveze je totiž pohyblivý pás.

Opravdovým rájem pro každého zimního sportovce je ale Jasná s nejlepšími podmínkami zkušené jezdce, začátečníky, ale i milovníky freestylu. Unikátní nová šestisedačková lanovka s vyhřívanými sedadly a oranžovými bublinami je vítanou třešničkou na dortu, která nabízí netradiční výhled na vrcholek Chopku a okolí.

Nejkrásnější je ale pohled na zasněžené vrcholky Lomnického štítu. Ze střediska Tatranská Lomnica se za několik minut dostanete moderními lanovkami do až do výšky 2 634 metrů. Z kavárny na vrcholku je impozantní výhled, mimo to se zde servíruje také  speciální káva Blue Mountain z vynikajících jamajských zrn, která rostou ve ve výškách nad tisíc metrů.

Lomnický štít

V úseku pod Skalnatým plesem je rozšířená trasa, kterou ocení hlavně středně dobří lyžaři. Opravdovou lahůdkou pro ty zdatnější je nejvýše položená a také nejstrmější sjezdovka na Lomnickém sedle.

Pro ty, které celodenní lyžování neunavilo, byl pod svahem nedávno otevřen bar, restaurace a disko klub v jednom Humno, který okouzlí stylovým interiérem se zavěšeným cadillacem popové hvězdy Madonny i rolbou "nabouranou" přímo do tanečního parketu.

Grandhotel Kempinski u Štrbského plesa

Luxus s výhledem na pleso

Tatry nabízejí ubytování té nejvyšší světové úrovně. Důkazem je luxusní pětihvězdičkový hotel Kempinski s wellness lázněmi pro ty nejnáročnější návštěvníky. Na zamrzlém Štrbském plesu, na které je z hotelu nádherný výhled, se loni konal také turnaj v pólu na koních. Toho se účastnili významní byznysmeni a bohaté osobnosti střední Evropy.

Čtěte také

České rodiny s dětmi si oblíbily Wellness hotel Chopok v Nízkých Tatrách. Kromě vytříbené gastronomie láká hotel na rozličné druhy saun s ledovým bazénkem napájeným blízkým pramenem. Večer mohou návštěvníci pozorovat noční tatranskou oblohu v perličkové vaně pod širým nebem.

Wellness hotel Chopok

Podzemních pramenů využívá také ekologicky šetrný hotel Aqua City v Popradu. V roce 2008 ho poctila svou návštěvou britská královna Alžběta II. Děti, ale i jejich rodiče mohou každý večer obdivovat unikátní vodopádovou laserovou show odehrávající se v moderně zařízeném akvacentru.

Levnější variantu ubytování a termálních vodních radovánek nabízí také rozsáhlý komplex Tatralandia poblíž Popradu. Vedle špičkových hotelů se ale v Tatrách můžete ubytovat i v řadě malých penzionů a rodinných hotelů v cenách už od 15 eur za noc.

Přivezte si auto vlakem

Pro letošní sezonu připravily České dráhy ve spolupráci se slovenskými zimními středisky zajímavý způsob dopravy, při kterém můžete naložit vlastní auto na speciální vagon a společně s ním se přepravit v moderních lůžkových vozech nočním spojem kategorie EuroNight.

Lyžaři ve slovenských Tatrách

Využít můžete pravidelnou linku Praha - Olomouc - Ostrava - Poprad - skiareál Park Snow Štrbské Pleso. Lyžařský areál na Štrbském Plese je pak od terminálu autovlaku vzdálen pouze 25 kilometrů.

Nabídka je přitom lákavá nejen tím, že se jedná o ekologickou dopravu, ale také možností ušetřit deset procent z ceny skipasu. Zpáteční jízdenka Praha – Poprad vyjde na 1 285 Kč.

mevMartin Nevyhoštěný

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.