Sobota 19. června 2021svátek má Leoš 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Cestování

Hejty z Haiti. Cestovatel píšící pro Lidovky.cz povypráví o někdejší perle Karibiku

Petr Vacek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Vacek | foto: Praga haiti

PRAHA Jde o nejchudší zemi západní polokoule, ve které se mísí prach, špína, věčný smrad pálících se odpadků, chudoba, surová historie a nejistá budoucnost. Alespoň tak vidí Haiti architekt Petr Vacek, který pravidelně píše pro server Lidovky.cz texty o misích. Toto téma neopouští ani v Praze. Již v úterý 13. února se o něm od 19 hodin rozpovídá ve Studiu Alta.

Petr Vacek a jeho kolega Ivo Roškanin někdejší perlu Karibiku, jak Haiti sami nazývají, navštívili již několikrát díky rozvojovému projektu Praga-Haiti. Společně se v pražských Holešovicích v úterý večer promluví „o každodenních bizarnostech, všudypřítomných kozách, strachu i radosti“. 

Petr Vacek

Kdysi mu jeden můj učitel řekl, že než jako architekt nakreslí první dům, měl by alespoň pět let cestovat. „Vzal jsem si jeho slova k srdci. Cestuji za dobrodružstvím, architekturou, za neobyčejnými lidmi všedních dnů a krásami světa. O své zážitky se s vámi chci podělit, a proto píši krátké příspěvky k zamyšlení, pobavení či jen tak pro radost,“ popsal sám motivaci psát články s názvem Hejty z Haiti. 

Projekt Praga-Haiti jej oslovil již při studiu architektury na FUA TUL, kde pod vedením architekta Zdeňka Fránka navrhoval základnu na Haiti jako školní práci.

Petr Vacek s jeho haitskými kamarády.

Přednáškou, či spíše dobrodružným vyprávěním, s názvem „This is Haiti“ chtějí lidem přiblížit realitu země, kterou mají šanci poznávat zblízka. 

„Přijďte si poslechnout nevšední vyprávění Ivo Roškanina o životě Haiťanů a o zkušenostech z humanitárních misí včetně plánů do budoucna. Petr Vacek vám kromě dobrodružných zážitků přiblíží zdejší architekturu a stavební kulturu. Přijďte se podívat na fotografie a podiskutovat,“ píší cestovatelé v pozvánce na Facebooku. 

Cílem jejich rozvojového projektu je pomáhat lidem jejich zemi tak, aby neměli důvod ji opustit. 

Jak ale oba cestovatelé říkají, závažnou překážkou v tomto úsilí je dlouhodobý nedostatek čisté vody. Proto od roku 2009 byly v rámci projektu vyvrtány desítky studní - cenných vodních zdrojů pro desítky tisíc obyvatel.

Vacek o zkušenostech z Haiti pravidelně píše články pro server Lidovky.cz. „Bída, chudoba, přátelští obyvatelé, následky katastrof a pohnuté historie, fragmenty kdysi krásné přírody, to vše ve mně zanechává směs nepopsatelných a silných dojmů a myšlenek. Tento materiál zpracovávám a postupně jej přetvářím na své články,“ nastínil, jakým tématům se nejčastěji věnuje. 

Píše s notnou dávkou nadhledu a občasné ironie, která mu prý pomáhá zvládat každodenní náročné situace na nešťastném Haiti. „Proto laskavě prosím čtenáře, aby s podobným nadhledem četl mé řádky i on,“ vysvětluje svůj přístup k psaní o zemi, kterou stále poznává. 

Praha-Haiti

„Naše organizace skrze projekt Praga-Haiti realizuje dlouhodobou rozvojovou pomoc na Haiti. 

Hlavní centrum naší činnosti leží v chudé a vyprahlé severozápadní oblasti země. Během našeho působení jsme zde získali tolik potřebnou důvěru Haiťanů. Nyní připravujeme ve spolupráci s místními obyvateli a s dalšími organizacemi působícími v regionu řadu nových projektů. Ať už se jedná o využití odpadní vody pro závlahu nově vysázených stromů či malé učiliště technických dovedností pro studenty místní školy, jejich spojujícími prvky jsou zvýšení životní úrovně a tvorba nových příležitostí.

Voda znamená život. Věříme, že díky naší konkrétní, neanonymní a velmi efektivní pomoci dokážeme pozvedat úroveň celé oblasti a měnit životní osudy jejích obyvatel k lepšímu,“ říká o projektu Petr Vacek.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN
Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN

Načerpejte energii díky chlebům Penam Fit den, které jsou určené pro každého, kdo chce být fit. Díky vysokému obsahu vlákniny vás zasytí na delší...