Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Tipy: aby vás úraz na dovolené nezruinoval

Cestování

  7:00
Pokud patříte mezi milovníky sportu, dobře si rozmyslete, do kterého se za hranicemi pustíte, a nezapomeňte na něj zejména při sjednávání cestovního pojištění. Ne každá pojistka totiž kryje všechny aktivity.

Úraz (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Typickým příkladem je letní dovolená v rakouských Alpách. "Tam mnohdy lidé vyrážejí na ferraty, které nejsou do výše 3500 metrů nad mořem považovány za rizikovou aktivitu. Jestliže však v rámci výletu vyrazíte neplánovaně i na canyoning, který je stále oblíbenější aktivitou, potom už se jedná o rizikový sport a ten musí být připojištěn," vysvětluje Jan Marek z České pojišťovny.

ČTĚTE TAKÉ:

Jeho slova potvrzuje také Dagmar Koutská z pojišťovny Allianz. Lidská zvědavost se často prodraží. Allianz se setkává s řadou případů, kdy mají lidé pojištěnou horskou turistiku nebo v zimě lyžování, ale pak jim to nedá a sejdou z vyznačené cesty. "Takové aktivity mimo vyznačené cesty už do základního pojištění nespadají a v případě úrazu si klient léčebné výlohy bude muset uhradit sám," popisuje Koutská. Ty se pak mohou šplhat do statisíců.

Z Tunisu do Prahy nemocný a za půl milionu

Zlomenina nohy v Chorvatsku: 10 200 korun; v Rakousku dokonce 220 tisíc korun; poranění hlavy v Egyptě: 350 tisíc korun; fraktura dvou hrudních obratlů a letecký transport do nemocnice, operace a hospitalizace: celkem 430 tisíc korun; letecký ambulantní převoz z Tunisu do Prahy: 470 tisíc korun.

Pokud rádi zkoušíte nové věci a dovolenou si chcete opravdu užít, připojištění sportů nezatracujte, pojistku na týden v Evropě vám prodraží o zhruba stokorunovou částku. Cestovní pojištění obecně není drahou položkou v rozpočtu na dovolenou, a navíc nikdy nevíte, co se může stát, zato léčebné výlohy by vás mohly zruinovat. Obecně nejdražší je zdravotní péče ve Švýcarsku, Spojených státech amerických, Rusku, Thajsku nebo Dominikánské republice a to se promítá také do ceny pojistky.

Podle zástupců největších tuzemských pojišťoven počet Čechů, kteří svou dovolenou tráví aktivně, rok od roku roste a stoupá i počet těch, již se rozhodnou vyzkoušet některý z adrenalinových sportů. Jenže s tím se ruku v ruce navyšuje i množství úrazů, které si lidé při jejich provozování způsobí.

Na raftu, Namíbie

"Typické jsou úrazy na čtyřkolkách, kolech nebo i vodních skútrech. Díky jejich oblibě jsme zaznamenali zvýšený zájem o připojištění aktivních sportů. Vloni ho využilo o dvacet procent klientů více než v roce 2011. Podobný trend očekáváme i letos," potvrzuje Milan Káňa, tiskový mluvčí pojišťovny Kooperativa.

V rámci základního pojištění zpravidla najdete běžné sporty, ve slangu pojišťoven nerizikové sporty. Jde například o jízdu na kole nebo kolečkových bruslích, plážový volejbal, golf, plavání, ale i vodní lyžování, šnorchlování, lehčí formy vysokohorské turistiky nebo zorbing.

Při těch se také odehrává většina zranění, typické jsou vyvrknuté kotníky či vymknutá ramena z beachvolejbalu a úrazy na kole. Připojistit si musíte třeba rafting, potápění se s přístrojem nebo sjezd na horských kolech a turistiku ve vyšší nadmořské výšce.

Některé extrémní sporty vám pojišťovny nepojistí vůbec. "U nich je tak velké riziko úrazu, že se člověk musí spolehnout sám na sebe. Kdyby se mu něco stalo, ošetření si zaplatí celé sám," říká Koutská.

Pro zvětšení rozklikněte.

Seznamy rizikových sportů jsou si u jednotlivých pojišťoven dost podobné, nicméně se mohou v některých položkách lišit, a proto se určitě vyplatí seznámit se s pojistnými podmínkami – především pak s výlukami z pojištění – nebo se informovat na přepážce či infolince. Zároveň si pojišťovny všimly zvyšujícího se počtu klientů, již dovolenou tráví aktivně. Přehled sportů, za které není nutné si připlácet, se tak postupně rozšiřuje.

"Lidé často nevědí, co jejich pojištění obsahuje. Například zda mají, nebo nemají připojištěné aktivní sporty. Měli by si tedy ujasnit, jak budou dovolenou trávit, a podle toho si nastavit parametry pojištění," upozorňuje Milan Káňa.

Mnohdy pojišťovny rozlišují i to, zda míříte za organizovaným sportem. Sem spadají závody a soutěže jak na profesionální, tak i amatérské úrovni, tréninky, soustředění. Zásadním doporučením je optat se při nejasnostech u své pojišťovny. Můžete si tak ušetřit desetitisícové náklady na ošetření v cizině.

Nejen vy se však můžete při sportování zranit. "Pro vyznavače nejčastějších sportů nabízíme také odpovědnost – kdyby například na kole způsobili škodu třetím osobám – a také pojištění sportovní výbavy," dodává Dagmar Koutská z Allianz pojišťovny.

Podle ERV pojišťovny se také během posledních let mírně snížil počet klientů, kteří využívají služeb cestovních kanceláří. Zhruba polovina Čechů tak zůstává věrna tomu, že za ně někdo všechno zařídí, druhá polovina si dopřává dovolenou na vlastní pěst.

Havarijní pojištění má jen každý pátý Čech

Pokud se rozhodnete vyjet do zahraničí vlastním autem, ochrání vás tu běžné povinné ručení nebo havarijní pojištění. Jenže zatímco pojištění odpovědnosti z provozu vozidla musí mít sjednané každý, havarijní pojistku řidiči podceňují stejně jako základní pojištění.

Loni u nás podle údajů České asociace pojišťoven jezdilo téměř šest milionů aut bez havarijního pojištění. Má ho jen každý pátý řidič. Přitom právě z něho se platí škody na zdraví nebo majetku, které způsobíte při jízdě autem druhým.

Jestli se vám nechce investovat do celoročního havarijního pojištění a vyjma prázdnin se na silnici neukážete, je možné si ho sjednat i krátkodobě, třeba právě na dobu dovolené v zahraničí.

Autor: