30. listopadu 2012 10:15 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Tipy na adventní víkend: Kupka i vzácné betlémy

betlém | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy betlém | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

První adventní neděle, zvaná železná, letos nabídne bohatý program. Po celé republice se pořádají vánoční akce, výstavy betlémů a ochutnávky prvního cukroví. Kdo ještě není ve vánoční náladě, může zajít třeba na výstavu Františka Kupky.

VÝSTAVA FRANTIŠKA KUPKY
Praha - Salmovský palác
Výstava mapuje Kupkovu cestu k nefigurativní malbě. Představuje díla z pařížských salonů. Výstavu doplňuje doprovodný program informující o Kupkově tvorbě.

Výstava Františka Kupky v Salmovském paláci na Hradčanech


...A PŘIŠEL ČAS VÁNOC DO BETLÉMSKÉ KAPLE
Praha - Betlémská kaple
Výstava zaměřena na měření a chápání času. Ukáže třeba historické způsoby měření času a svátky a zvyky spojené s časem. K vidění budou vodní, přesýpací, olejovo-ohňové hodiny i model staré hodinářské dílny.

SLAVNOSTNÍ OTEVŘENÍ BETLÉMU
Frýdlant - Frýdlantský betlém
Po dvou letech se ve Frýdlantu otevírá zrestaurovaný pohyblivý betlém místního rodáka Gustava Simona. Scéna o rozměrech 4x2 metry obsahuje 130 pohyblivých a 50 statických figurek. Betlém stavěl Simon přes 60 let.

Po dvou leteh se ve Frýdlantu otevírá zrestaurovaný pohyblivý betlém místního rodáka Gustava Simona.

ADVENT NA HRADĚ BOUZOV
Hrad Bouzov
Prohlídka hradu s adventní tématikou spojená s ukázkou starých a zapomenutých zvyků a obyčejů. Na místě proběhne i ochutnávka tradičních vánočních pokrmů.

Adventní neděle na Bouzově

POKUS O VYTVOŘENÍ NEJDELŠÍ KNIŽNÍ ZÁLOŽKY
Pardubice - Krajská knihovna
Celý den bude v knihovně probíhat čtení pohádek, soutěže a výtvarné dílny. Od 15 hodin proběhne pokus o vytvoření nejdelší záložky, kterou následně průvod odnese na zámek.

ADVENT NA HRADĚ BOUZOV
Hrad Bouzov
Prohlídka hradu s adventní tématikou spojená s ukázkou starých a zapomenutých zvyků a obyčejů. Na místě proběhne i ochutnávka tradičních vánočních pokrmů.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz