Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tipy na treky v Patagonii: výhledy na nejkrásnější třítisícovky

Cestování

  5:39
El Chalten je malebné městečko v srdci Patagonie obklopené horami a skálami a zároveň i hlavní centrum nejrůznějších outdoorových aktivit. Kam se odtud vydat na nejlepší treky?

Patagonský ledovec foto: Radka Staňková

Do El Chalten se sjíždějí outdorooví nadšenci a backpackeři z celého světa. Každý si tu najde své. El Chalten nabízí nekonečně mnoho možností pro horolezce, spoustu jednodenních výletů i několikadenních treků různých obtížností, jízdu na raftech nebo kajaku i cyklistiku. Ve městě je i malý pivovar, kde si Argentinská rodinka s českými kořeny začala vařit vlastní pivo podle české receptury. Pivovar má takový úspěch, že v podvečer často není šance najít v restauraci volné místo.

El Chalten je však také jedno z dražších míst Patagonie. Ve městě několik minimarketů, 1 bankomat, spousta restaurací a kaváren a ubytování od hotelů, chatek a hostelů až po kemping. V horách je několik kempů, které jsou zdarma (popis níže).

Nejznámější a nejvyšší horou v okolí El Chaltenu je Mt. FitzRoy (3405 m), je jen hrstka horolezců, jež zdolala tento skvost. Původní název hory - Monte Chalten - znamená kouřící hora, neboť její vrchol je většinu času schován v mráčku. Mt. FitzRoy vás však okouzlí i když zrovna nejste horolezec. Nezapomenutelným zážitkem je východ slunce, který zbarví skalnatý hřeben do ruda a zároveň se odráží na křišťálově čisté vodní hladině laguny.

Cerro Torre (3102 m) je známé jako nejkrutější hora co se počasí týče. Ať je den jako malovaný, slunce jasně svítí a nebe je celé krásně modré, strmé stěny Cerra Torre jsou často zahaleny do jednoho velkého tmavého oblaku. Občas se ale poštěstí a majestátní ostré vrcholy se ukáží v celé své kráse.

Okolí El Chaltenu
Výhledy na patagonské hory

Kde jsou nejlepší vyhlídky na tyto skvosty?

1. Loma del Pligue Tumbado
Vyhlídka Loma den Pligue Tumbado nabízí 360° výhled na celé širé okolí, jak na Cerro Torre, tak i na FitzRoy a na druhé straně na rozlehlé tyrkysové jezero Lago Viedma. Vylídka je vzdálená 11 km od El Chaltenu (4-5 hodin), značená cesta jde do mírného kopce, poslední úsek (cca 30 min) je prudší výstup na kopec. Obtížnost střední.

2. Lago de Los Tres
Z vyhlídky u jezera Lago de Los Tres je nejlepší pohled na skalnatý hřeben FotzRoye. Vyhlídka je 13 km od El Chaltenu (5 hodin), cestou nahoru si dáte pěkně do těla. Dlouhé stoupání je zakončeno prudkým výšlapem, na posledních 2 km nastoupáte 400 výškových metrů!

TIP: Postavte si stan v kempu Poincenot, který je 2 km (1 hodinu) od Lago de Los Tres a přivstaňte si na východ Slunce. Kemp je zdarma, leží 11 km (4 hodiny) od El Chaltenu. Východ Slunce, kdy se rudě zbarvené skály odráží na hladině jezera Lago de Los Tres, je top zážitkem!

Cestou k ledovci

3. Laguna Torre, Mirrador Maestri
Vylídka Mirador Maesti je místem, kde lze vidět Cerro Torre v celé své kráse a z něj sestupující ledovec do jezera Laguna Torre. Laguna Torre je 12 km od El Chaltenu (4 hodiny), Mirador Maestri ještě o hodinu dál. Cesta jde celou dobu mírně do kopce, obtížnost jednoduchá.

TIP: U Laguny Torre je možnost kempování zdarma v kempu Agostini. Z předchozího kempu Poincenot se dá jít zkratkou kolem Laguny Hija a Laguny Madre (8km, 3 hodiny) do kempu Agostini, přenocovat a do El Chaltenu jít až další den.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!
Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!

Po celý týden soutěžte o kosmetiku oblíbenou dětmi i maminkami. Vyhrajte tu nejjemnější péči, která je vhodná pro potřeby citlivé dětské pokožky a...

Mohlo by vás zajímat