Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Tisíce Britů si oblíbily bulharský venkov

Cestování

  14:00
ALINO - Španělská Costa del Sol nebo francouzská Dordogne jim už je málo. Tisíce Britů dávají přednost bulharskému venkovu, aby zde začaly klidný a levný nový život, píše agentura AFP.

Národní park Pirin, Bulharsko. foto: Shutterstock

„Tady to není Španělsko, kde můžete žít jako Brit mezi Brity. Ti nejodvážnější volí Bulharsko,“ říká Kevin Brassington v zahradě prozářené sluncem, kde se procházejí kuřata, husy a ovečky. Spolu se svou manželkou Tinou vybudoval tento čtyřicátník z rozpadávajícího se statku ležícího 50 kilometrů od Sofie bio farmu, která mu umožňuje splnit si sen o soběstačnosti.

Jezera a středověké zříceniny

Kevin usrkává čaj ze šálku v barvách britské vlajky a produkty prodávané na trhu nesou velmi britskou etiketu Cottage farm Alino, ale manželé si s nadšením zdokonalují svou bulharštinu za pomoci sousedů ve vesnici. Brassingtonovi opustili v roce 2011 dobře placenou práci v Kentu a učí se podle svých slov být šťastni a spokojeni s málem.

Asi tři hodiny jízdy z Alina si zase Kim Sayer pochvaluje mnohé plusy svého nového života: na velkém pozemku postavil několik domů v tradičním stylu a luxusní bazén dominující údolí.

Některé země G20 tlačí na Británii. Chtějí znát podrobnosti brexitu

„Kdybych se vrátil do Británie, nemohl bych takhle žít. Před 12 lety jsem četl článek o Bulharsku. Vždy jsem chtěl odejít do ciziny a po rozvodu jsem se rozhodl,“ říká. Opustil Norwich a odešel do malé obce Marča v centrálním Bulharsku, v hornatém regionu s jezery a středověkými zříceninami. Šestapadesátiletý Kim patří k průkopníkům. Zájem Britů o Bulharsko začal kolem roku 2004, kdy úřady v Sofii zahájily ve Velké Británii širokou reklamní kampaň, aby přilákaly investice.

Tisíce prodaných pozemků

V letech 2004 až 2008 nakoupili Britové podle Rumena Draganova z Institutu pro analýzu turistiky na 60 000 bulharských pozemků. Vstup Bulharska do Evropské unie v roce 2007 tento proces urychlil. Jací jsou ti nově příchozí? „Jsou to důchodci s mladým duchem,“ říká Draganov. „Nevybírají si turisticky atraktivní lokality, ale odlehlá místa na venkově, který se v sedmimilionovém Bulharsku vyprazdňuje. Touží po venkovském klidu a po nocích plných hvězd,“ vysvětluje.

Bulharsko láká našince především jako přímořská země, která k vodním radovánkám...

V Dryjanovu, malé obci s pěknými tradičními domky, zní všude angličtina. „Před deseti lety nám to připadalo exotické, ale dnes už tomu ani nevěnujeme pozornost,“ konstatuje místní obyvatel Janko Stefanov. „Říkají mi Jacob,“ usmívá se.

Žije tu i irský houslista Steve Mulhern, který se stal nepostradatelným kolegou místních hudebníků, se svou partnerkou Catherine. V Londýně by ze svých důchodů byli jen stěží živi. Na internetu jsou pozemky a statky v Bulharsku, nejchudší zemi EU, nabízeny i za méně než 15 000 eur (asi 400 000 Kč).

„Je nám jasné, že to není bohatá země, ale stejně je tady úžasná krajina,“ svěřuje se Catherine. Nevadí, že tu jsou tuhé zimy, kdy jsou někdy přerušovány dodávky elektřiny. Všichni Britové zde zůstávají věrni své britské identitě. Mnoho z nich je zklamáno výsledkem referenda o vystoupení Velké Británie z EU, ale nikdo se nechce vrátit.

„Můj život je tady,“ prohlašuje Keith, bývalý vojenský pilot, nyní majitel společnosti poskytující služby krajanům v obci Gostilica. „Pokud to bude možné, zůstaneme tu,“ dodává.

Autor:

Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč
Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč

Každý týden můžete získat zajímavé balíčky od značek Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč. Hrajte s námi a získejte hlavní výhru, balíček s...