Čtvrtek 12. prosince 2019svátek má Simona 1 °C sněžení Předplatné LN
23. srpna 2013 19:33 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Tlučení kouhouta i cikáni. Kuks oživí o víkendu barokní divadlo a hudba

Barokní hospital Kuks | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barokní hospital Kuks | foto: ČTK

KUKS Do Kuksu přijeli komedianti, přesně jako za časů hraběte Sporcka. Za těch necelých tři sta let se zde hodně změnilo, ale barokní divadlo se v Kuksu snaží udržovat stále. O tomto víkendu bude v započaté tradici pokračovat festival barokního divadla a hudby Theatrum Kuks. Fakt, že k baroku nepatří jen honosnost a dekadence, ukázal už čtvrteční festivalový den.

Herce, zpěváky a tanečníky může návštěvník potkat v celém areálu Kuksu. Přímo pod hospitalem si rozbalili tábor cikáni, kteří si příznačně říkají I Truffatori neboli Podfukáři. V parku budou celý víkend prý nejenom hrát, ale zájemci s nimi mohou posedět u ohniště a vypít šálek čaje nebo něčeho silnějšího.

Hospital Kuks

Festival se koná v unikátním barokním areálu, který začal František Antonín Špork budovat v roce 1692. Stavební činnost vyvrcholila kolem roku 1710. Z původního rozsáhlého lázeňského areálu se do dneška dochoval pouze hospital s kostelem Nejsvětější Trojice a kryptou. Sochařská výzdoba areálu je dílem Matyáše Bernarda Brauna. Zámek a některé další budovy byly zničeny při povodních a požáru.

Centrum divadelního života se však nalézá přímo ve vesnici, kde stával Sporckův zámek, který symetricky kopíroval hospital. Umělci se soustřeďují v Comoedien - Hausu, divadle, které vzniklo na místě toho původního, zničeného požárem. Na pódiu se vystřídá několik souborů. Očekávaná je hlavně premiéra netradičního Romea a Julie, kterou představí Geissler Hofcomoedianten v úpravě Petra Haška v sobotu večer. Barokní přepis k této hře byl nalezen v roce 1688 v Českém Krumlově. Ke komedii dell arte se vrátí i Kateřina Bohadlová v loutkohře Loutkář Neumann, Čert, Pulcinella a Kašpárek.

Theatrum Kuks neuvádí pouze tradiční barokní hry. O tom, že se dá i baroko pojmout moderně, diváky přesvědčilo mimo jiné vystoupení Matiji Solce, jednoho z předních českých loutkoherců, který dokáže vdechnout život prakticky čemukoli, dokonce i kostem.

Festival potěší však i posluchače barokní náboženské hudby, pro něž jsou pořádány koncerty v Kostelu Nejsvětější trojice. Nechybí však ani dobové zvyky, jako je tlučení kohouta a folklórní tance. V samotné lékárně hospitalu, na zámeckých schodech nebo v Braunově Betlému se konají nejrůznější doprovodné akce.
vsvVěra Svobodová
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...