Sobota 1. října 2022, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Toskánsko: tři města, která se vyplatí navštívit ještě před létem

Cestování

  6:17
Pisa, historické město, které se pyšní nejenom šikmou věží. Okouzlující Lucca, která vás nadchne možná natolik, že se vám tu bude chtít zůstat již napořád a do třetice Florencie. Rušné město umělců, které toho má tolik co nabídnout. Asi pro vás nebude novinkou, že Toskánsko je jednou z nejvyhlášenějších světových destinací pro letní dovolenou.

Florencie - pohled na most zlatníků foto: Petra Švehlová Stowasserová

Za romantickými procházkami v úzkých historických uličkách se sem vypravují cestovatelé nejenom z Evropy, ale cestu sem nacházejí i turisté z celého světa. Projížďky toskánskou krajinou, jakoby namalovanou samotnými malíři, kteří zde po staletí zpátky hledali svou inspiraci. Ráj všech gurmánů, kde se vám budou sbíhat chutě na každém kroku a kde jen těžko odoláte místním italským specialitám.

Pokud chcete zažít Toskánsko, tak jak ho popisují různé romantické knihy a filmy, vydejte se sem mimo hlavní prázdniny. Jarní a podzimní letenky se dají z Prahy sehnat za přijatelnou cenu a i cesta autem pro vás bude v těchto měsících příjemnější než v letní sezóně. Stejně tak si budete moci dopřát luxusnější ubytování za cenu obyčejného pokoje v hlavní sezóně.

Pissa - Piazza dei Miracolli - oblíbený cíl turistů

Spousta cestovatelů přijíždějících do Pisy se mylně domnívá, že tohle město je pouze o šikmé věži. Není tomu tak. Kromě rušné části města, náměstí Piazza dei Miracolli, zde naleznete i zákoutí, která pro vás budou příjemným útočištěm před hlavním turistickým ruchem. Až si projdete celé náměstí se šikmou věží, dómem s baptisteriem a zvěčníte svou návštěvu Pisy na některé ze svých fotografií, jak je tomu zde zvykem, vydejte se do parku, kde se nachází přírodní divadlo Fortezza Nuova. Příjemné místo a oáza klidu i v hlavní sezóně.

Cestou sem budete procházet přes most, Ponte Dimezzo, z historické části města a nedaleko náměstí Piazza dei Cavalieri by vás mohla zlákat k návštěvě i jedna z nejstarších botanických zahrad v Evropě, která je spravovaná pod místní univerzitou. V horkých dnech můžete návštěvu parku vyměnit za krátký výlet na pobřeží. K moři se z centra Pisy dopravíte za pár minut a čekají vás zde dlouhé písečné pláže a procházka po promenádě.

Pisa - park s přírodním divadlem. Oáza klidu i během hlavní letní sezóny
Pisa - fotografie se šikmou věží je oblíbeným suvenýrem

Další den věnujte návštěvě nedalekého města Lucca. Historické uličky a kouzelná malá náměstí s venkovními restauracemi, tolik typické pro Toskánsko. Ještě než vás vaše chutě zavedou do některé z místních kaváren či restaurací, vyjděte si několik desítek schodů na věž Torre Guinigi, která je dominantou města a oblíbeným turistickým cílem. Na vrchu vás čeká příjemný stín díky stromům, které zde rostou a samozřejmě i úchvatný výhled přes město do okolní toskánské krajiny. Vynechat byste neměli ani procházku na náměstí Piazza Anfiteatro, obestavěné domy do tvaru vejce. Lucca bývá často opomíjeným městem ve stínu Pisy. Pokud ale vyhledáváte klidnější romantická místa, bez větších davů turistů, bude se vám tu líbit.

Lucca - náměstí Piazza Anfiteatro

Elegantní umělecké město se spoustou památek a rušným okolním provozem. Florencie na vás dýchne luxusním dojmem a ani celý den vám nebude stačit k tomu, abyste poznali všechny krásy tohoto města. Vaší pozornosti by neměl při procházce historickou částí uniknout Florentský dóm, který je dominantou města na rušném náměstí se spoustou italských kaváren. Stačí následovat dav turistů a dojdete k dalším místům, která se vyplatí ve Florencii vidět. Slavná socha Davida či Neptunova fontána na náměstí Piazza della Signora jsou jen příkladem.

o autorce

Petra Švehlová Stowasserová cestuje po celém světě a své zážitky sdílí se čtenáři na svém facebookovém profilu a blogudovolenkarka.cz.

Nespočet pouličních umělců, malířů, u kterých si můžete nechat zvěčnit svou podobiznu, oživlé sochy a venkovní divadla. Ti všichni dokážou váš celkový dojem z návštěvy Florencie jen umocnit. Jakmile dojdete až k řece Arno, nabídne se vám úchvatný pohled na jeden z nejslavnějších mostů světa, na most zlatníků, Ponte Vecchio. Dílo architekta Neriho di Fioravante je místem, kde se nachází umělecké obchody s výrobky nejen ze zlata. Šperk z toho mostu je jistě hodnotným darem pro nejednu ženu. Připravte se také na to, že za ozdobu ze slavného mostu tučně zaplatíte.

Necháte se inspirovat návštěvou Toskánska ještě před letošním létem? Ať už se vydáte poznat Pisu, Luccu, Florencii, nebo dáte přednost jinému toskánskému městu, doporučuji jako první navštívit místní turistická centra a vyzvednout si zde bezplatnou mapu. Mimo jiné získáte i informace o aktuálních akcích ve městě, které stojí za to navštívit.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi
Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi

Mary Kay slaví 25. výročí na českém a slovenském trhu. To už je pořádný důvod k oslavě a při té příležitosti jsme si pro Vás připravili soutěž o...

Mohlo by vás zajímat