Pondělí 21. června 2021svátek má Alois 18 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Cestování

Toskánsko: tři města, která se vyplatí navštívit ještě před létem

Florencie - pohled na most zlatníků | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Florencie - pohled na most zlatníků | foto: Petra Švehlová Stowasserová

Pisa, historické město, které se pyšní nejenom šikmou věží. Okouzlující Lucca, která vás nadchne možná natolik, že se vám tu bude chtít zůstat již napořád a do třetice Florencie. Rušné město umělců, které toho má tolik co nabídnout. Asi pro vás nebude novinkou, že Toskánsko je jednou z nejvyhlášenějších světových destinací pro letní dovolenou.

Za romantickými procházkami v úzkých historických uličkách se sem vypravují cestovatelé nejenom z Evropy, ale cestu sem nacházejí i turisté z celého světa. Projížďky toskánskou krajinou, jakoby namalovanou samotnými malíři, kteří zde po staletí zpátky hledali svou inspiraci. Ráj všech gurmánů, kde se vám budou sbíhat chutě na každém kroku a kde jen těžko odoláte místním italským specialitám.

Pokud chcete zažít Toskánsko, tak jak ho popisují různé romantické knihy a filmy, vydejte se sem mimo hlavní prázdniny. Jarní a podzimní letenky se dají z Prahy sehnat za přijatelnou cenu a i cesta autem pro vás bude v těchto měsících příjemnější než v letní sezóně. Stejně tak si budete moci dopřát luxusnější ubytování za cenu obyčejného pokoje v hlavní sezóně.

Pissa - Piazza dei Miracolli - oblíbený cíl turistů

Spousta cestovatelů přijíždějících do Pisy se mylně domnívá, že tohle město je pouze o šikmé věži. Není tomu tak. Kromě rušné části města, náměstí Piazza dei Miracolli, zde naleznete i zákoutí, která pro vás budou příjemným útočištěm před hlavním turistickým ruchem. Až si projdete celé náměstí se šikmou věží, dómem s baptisteriem a zvěčníte svou návštěvu Pisy na některé ze svých fotografií, jak je tomu zde zvykem, vydejte se do parku, kde se nachází přírodní divadlo Fortezza Nuova. Příjemné místo a oáza klidu i v hlavní sezóně.

Cestou sem budete procházet přes most, Ponte Dimezzo, z historické části města a nedaleko náměstí Piazza dei Cavalieri by vás mohla zlákat k návštěvě i jedna z nejstarších botanických zahrad v Evropě, která je spravovaná pod místní univerzitou. V horkých dnech můžete návštěvu parku vyměnit za krátký výlet na pobřeží. K moři se z centra Pisy dopravíte za pár minut a čekají vás zde dlouhé písečné pláže a procházka po promenádě.

Pisa - park s přírodním divadlem. Oáza klidu i během hlavní letní sezóny
Pisa - fotografie se šikmou věží je oblíbeným suvenýrem

Další den věnujte návštěvě nedalekého města Lucca. Historické uličky a kouzelná malá náměstí s venkovními restauracemi, tolik typické pro Toskánsko. Ještě než vás vaše chutě zavedou do některé z místních kaváren či restaurací, vyjděte si několik desítek schodů na věž Torre Guinigi, která je dominantou města a oblíbeným turistickým cílem. Na vrchu vás čeká příjemný stín díky stromům, které zde rostou a samozřejmě i úchvatný výhled přes město do okolní toskánské krajiny. Vynechat byste neměli ani procházku na náměstí Piazza Anfiteatro, obestavěné domy do tvaru vejce. Lucca bývá často opomíjeným městem ve stínu Pisy. Pokud ale vyhledáváte klidnější romantická místa, bez větších davů turistů, bude se vám tu líbit.

Lucca - náměstí Piazza Anfiteatro

Elegantní umělecké město se spoustou památek a rušným okolním provozem. Florencie na vás dýchne luxusním dojmem a ani celý den vám nebude stačit k tomu, abyste poznali všechny krásy tohoto města. Vaší pozornosti by neměl při procházce historickou částí uniknout Florentský dóm, který je dominantou města na rušném náměstí se spoustou italských kaváren. Stačí následovat dav turistů a dojdete k dalším místům, která se vyplatí ve Florencii vidět. Slavná socha Davida či Neptunova fontána na náměstí Piazza della Signora jsou jen příkladem.

o autorce

Petra Švehlová Stowasserová cestuje po celém světě a své zážitky sdílí se čtenáři na svém facebookovém profilu a blogudovolenkarka.cz.

Nespočet pouličních umělců, malířů, u kterých si můžete nechat zvěčnit svou podobiznu, oživlé sochy a venkovní divadla. Ti všichni dokážou váš celkový dojem z návštěvy Florencie jen umocnit. Jakmile dojdete až k řece Arno, nabídne se vám úchvatný pohled na jeden z nejslavnějších mostů světa, na most zlatníků, Ponte Vecchio. Dílo architekta Neriho di Fioravante je místem, kde se nachází umělecké obchody s výrobky nejen ze zlata. Šperk z toho mostu je jistě hodnotným darem pro nejednu ženu. Připravte se také na to, že za ozdobu ze slavného mostu tučně zaplatíte.

Necháte se inspirovat návštěvou Toskánska ještě před letošním létem? Ať už se vydáte poznat Pisu, Luccu, Florencii, nebo dáte přednost jinému toskánskému městu, doporučuji jako první navštívit místní turistická centra a vyzvednout si zde bezplatnou mapu. Mimo jiné získáte i informace o aktuálních akcích ve městě, které stojí za to navštívit.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...