30. března 2011 16:00, aktualizováno 31. 3 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Toužíte po dobrodružné dovolené? Tady je 5 tipů

Dobrodružná dovolená - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dobrodružná dovolená - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Představujete si dovolenou jinak než je ležení na pláži nebo poznáváním památek? Toužíte po dobrodružství a extrému, který jen tak někde nezažijete? Přinášíme pět tipů na dovolenou, na kterou nezapomenete. vydejte se v replice lodi Jamese Cooka po oceánech nebo se vydejte kempovat na Arktidu.

Trekking na Velké Himalájské stezce
Pokud byste chtěli zdolat celou tuto stezku, vyhraďte si na to alespoň 150 dní. Měří totiž necelých 1700 kilometrů, proto je lepší rozdělit si ji do kratších úseků. Stezka nabízí jemnou pěší túru až do extrémní turistiku a horolezectví. Nejkratší doba, na kterou se můžete na stezku vydat, je 18 dní.  

Pohled na Himálaje.


Výlet na
Antarktidu
Abyste mohli navštívit Antarktidu, stačí vám i jeden den. Z Kapského města se tam dostanete za pouhých pět hodin letu. jestliže toužíte po delším dobrodružství, nabízí vám Antarktida 10denní dobrodružství, založené na pobytu v táboře, který je poháněn ze slunce a nachází se na okraji ledového útesu. Dny můžete vyplnit slaňováním do trhliny, lezením v ledu, pikniky nebo návštěvou kolonií tučňáků.
Antarktida


Cestovní po Kongu
Začátek výpravy je v Kisangani, cestující nasednou na palubu lodě a po splavné části Konga se dostanou do Kinshasy. Dále trasa pokračuje hustým lesem se zastávkami v odlehlých vesnicích. Až do tábora na břehu Konga jde trasa po stopách průzkumníka Henryho Stanleye, který ji mapoval v roce 1874 a popsal jako cestu, která vede do "srdce obrovské temnoty".

Kongo - ilustrační foto


Táboření v Arktidě
Do vzdáleného základního tábora se dostanete helikoptérou z Luleå v severním Švédsku. Hosté se dozvědí, jak lovit a rybařit, aby přežili. Naučí se arktický styl lyžování a řídit psí spřežení. Pobyt zahrnuje i výlet na sněžném skútru po zamrzlých jezerech, kde se dají pozorovat losi, sobi a vlci.

Arktida.

Plachtění po Tichomoří
V dubnu 2011 vyplouvá replika lodi kapitána Jamese Cooka HMB Endeavour na rok dlouhou cestu kolem pobřeží Austrálie. Pojede přesně po trase Cooka z roku 1770, který byl prvním průzkumníkem východního pobřeží. Posádka vás naučí autentické techniky 18. století, od navigace po lezení na stožár.

Plavba po oceánu  - ilustrační foto.
 
pksPetra Kosová

Najdete na Lidovky.cz