Hlavní město Říma
Trevír, založený roku 16 n. l. císařem Augustem, je nejen nejstarší německé město, ale byl i jednou z metropolí římské říše. Císař Konstantin a jeho syn Konstantin Veliký z něj učinili v roce 271 svoje sídelní město. Z tohoto období, kdy měl Trevír stejně obyvatel jako dnes, se zachoval například obří trůnní sál, slavná městská brána Porta Negra, most přes Moselu i základy obrovských lázní či amfiteátr. Sedm římských památek je na seznamu UNESCO.
Historie architektury v kostce
Pokud si chcete udělat obrázek, kam se dějiny od časů Římanů v Trevíru a celé západní Evropě ubíraly, nechte si dost času na baziliku svatého Petra. Byť je to vlastně slohový slepenec, od Římanů až po baroko, tvoří úžasný celek, jehož základem je římská bazilika z počátku 4. století. Poválečná rekonstrukce obnažila všechny stavební slohy, takže vedle své monumentální atmosféry je bazilika i živou učebnicí architektury.
Moselské, nejlepší německé bílé
Bývaly doby, kdy i u nás platilo "moselské" za jedno z nejkvalitnějších bílých vín. Na strmých stráních kolem Mosely se skutečně pěstuje výjimečné víno, převážně ryzlink, které se v Trevíru pije v mnoha vinárnách a hospůdkách. Za skutečně kvalitní místní víno, většinou z malých rodinných vinařství, ale zaplatíte kolem deseti eur. Základem místní kuchyně jsou brambory, z nichž se tu třeba dělá proslavený bramborový koláč. Na trevírské pěší zóně najdete i speciální "bramborovou" restauraci Kartoffel-Kiste.
Karel Marx a Číňané
Trevír měli na seznamu míst, která je třeba povinně navštívit, všechny zájezdy komunistů. Dnes už do rodného domu Karla Marxe, jednoho z otců téhle ideologie, chodí jen skupiny čínských turistů, přesto jich je skoro sto tisíc ročně. Expozice v Marxově rodném domě je však poučná i pro nekomunisty. Kromě originálu Komunistického manifestu ukazuje i to, jak životaschopné jsou Marxovy ekonomické teorie: v obchodu se suvenýry si můžete koupit třeba tričko s jeho portrétem, ovšem za pořádně kapitalistickou cenu.